אני רק שאלה

גז ולא נעלם

לפני חודשיים החלה זרימת הגז ממאגר תמר - איך אני יכול להרוויח מכך?

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני חודשיים החלה זרימת הגז ממאגר תמר. למיטב הבנתי ככל שיעבור הזמן המשק יקבל יותר גז. איך אני יכול להרוויח מכך?

יוסף ג., גזית

כשמתגלה מאגר גז, מחירי יחידות ההשתתפות שמושקעות בו עולים מיד. בשלבים הראשונים איש אינו יודע עדיין בכמה עלה שווי המאגר - כך שכל שביב מידע יכול להקפיץ את מחיריהן של יחידות השותפות למעלה או למטה. בשלבים אלה קיים עדיין סיכון רב, משום שדרושה עדיין השקעה גדולה כדי לחלץ את הגז ממעמקי האדמה. לעתים נוסף לאי הוודאות גם מאבק פוליטי על תמלוגים ומסים.

עם הזמן המידע מתחיל להתייצב, והסיכון מתחיל לרדת. לאחר שההשקעות הגדולות מתבצעות, צינורות הזרמת הגז מונחים, תחנת הקליטה וההפצה מוקמת והסכמי מכירת הגז ומחירי הגז נודעים - אי הוודאות יורדת דרמטית. אנליסטים שמנתחים את שותפויות הגז יכולים לצייר בקווים ברורים יותר את מבנה ההכנסות וההוצאות של מיזמי הגז ואת הרווחיות שנגזרת מהם. כך פוחתת גם התנודתיות של יחידות ההשתתפות.

כשהגז מתחיל לזרום בצינורות ומגיע ללקוחות, רוב המידע החשוב כבר נמצא בחוץ - ומחירי המניות ויחידות ההשתתפות כבר התאימו את עצמם אליו. לכן, העובדה שכיום המשק הישראלי נהנה מגז כחול לבן היא אולי משמחת, אבל השפעתה של עובדה זו על מחירי יחידות ההשתתפות נמוכה יחסית.

אסדת קידוח בשדה הגז תמר שבו שותפה דלק קידוחים של יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, ישנם עדיין מאגרים שנמצאים בשלבים שונים של פיתוח, ושותפויות הנפט והגז הישראליות מושקעות לרוב ביותר ממיזם אחד. לכן, האי ודאות והתנודתיות במחיריהן תימשך תמיד. הדרך להקטין מעט את הסיכון שבהשקעה בהן היא באמצעות פיזור ההשקעה על פני מספר רב של יחידות השתתפות. ככל שמגדילים את פיזור ההשקעה, כך יורד מבחינה סטטיסטית הסיכון בהשקעה.

באפריל 2011 השיקה הבורסה את מדד ת"א נפט וגז. המניות של החברות הקשורות למאגר תמר תופסות כמעט 50% משווי המדד. הדרך הפשוטה והנוחה להיחשף למדד זה היא השקעה בתעודת סל העוקבת אחריו, כמן תכלית ת"א נפט וגז, פסגות סל ת"א נפט וגז וקסם ת"א נפט וגז.

דרך אחרת להיחשף לזרימת הגז לישראל היא השקעה במניות של חברות שמשתמשות בגז שמגיע מהמאגרים. אלה הן בעיקר חברות תעשייה שצורכות הרבה אנרגיה - כמו כיל, בזן ונייר חדרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker