הצפת ערך |

ועדת בייסקי

הוועדה הוקמה על מנת לחקור את השתלשלות האירועים שגרמה למפולת המניות בבורסה, ובמיוחד למפולת מניות הבנקים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

ועדת חקירה ממלכתית שהוקמה ב–1985 כדי לחקור את משבר מניות הבנקים, מראשיתו ועד למפולת המניות באוקטובר 1983. בראש הוועדה עמד שופט בית המשפט העליון לשעבר משה בייסקי.

הוועדה הוקמה על מנת לחקור את השתלשלות האירועים שגרמה למפולת המניות בבורסה, ובמיוחד למפולת מניות הבנקים - אירוע שחייב את הממשלה להלאימם. דו"ח הסיכום הוגש לממשלה באפריל 1986. הדו"ח כלל המלצה להדיח מתפקידם את נגיד בנק ישראל דאז, ד"ר משה מנדלבאום, וכן את ראשיהם של חמישה בנקים, בהם שלושת הגדולים - הפועלים, לאומי ודיסקונט.

דו"ח ועדת בייסקי היה דו"ח מכונן, שגרם לשינויים רבים וגדולים בשוקי ההון והכספים בישראל. ואולם, הבנקים התנגדו לו ויישום ההמלצות נמשך זמן רב. בוועדה היו חברים גם השופט ורדימוס זיילר והפרופסורים זאב הירש, מרשל סרנת ודניאל פרידמן ‏(לימים שר המשפטים בממשלת אולמרט‏).

הוועדה הגיעה למסקנה כי המשבר באוקטובר 1983 נבע באופן ישיר וברור מוויסות המניות על ידי הבנקים. הוועדה הצביעה על העבירות הפליליות לכאורה שבוצעו במהלך הוויסות: מימון ומתן אשראי לרכישת מניות הבנקים על ידי הבנקים עצמם; מעשי מרמה ושקר שנועדו להניע אנשים לרכוש ניירות ערך, בניגוד לחוק ניירות ערך; התניית שירות בשירות, בניגוד לחוק הבנקאות; ומתן עדות שאינה אמת על ידי מי שהופיע בפני הוועדה.

צילום: דובי קייך

בעקבות מסקנות הוועדה נפתח משפט נגד הבנקאים שפעלו לוויסות המניות. בסיום המשפט, שבו הורשעו הבנקאים, נקבע כי הם לא ימלאו יותר כל תפקיד בכיר במערכת הבנקאות הישראלית, על שלוחותיה בארץ ובחו"ל.

נגד עובדי הציבור - במשרד האוצר, בבנק ישראל ואחרים - לא הוסקו מסקנות כלשהן, אף שהדו"ח קבע כי נהגו ברשלנות ובחוסר אחריות. נגיד בנק ישראל ד"ר מנדלבאום נאלץ כאמור להתפטר מתפקידו, אך אחרים המשיכו לפעול במערכת הכלכלית ואף במערכת הבנקאות. מסקנות הוועדה בתחום המינהלי היו שיש להפריד בין ניהול עסקיו של בנק מסחרי לבין ניהול תיק ההשקעות של קופות הגמל וקרנות הנאמנות.

ועדה נוספת - 
אותן מסקנות

לאחר המשבר, ולמרות המלצות ועדת בייסקי, המשיכו הבנקים לעמוד מאחורי ההשקעות העקיפות בבורסה באמצעות קרנות הנאמנות, קופות הגמל ושוק ההנפקות. בתחילה ניסו הבנקים למנוע יישום של חלק מהמלצות הוועדה, בייחוד אלה שעסקו בהפרדת שוק ההון מהתערבות הבנקים.

במובנים רבים גם העברת השליטה על הבנקים לידי הממשלה פעלה לטובת היחס המקל לבנקים. מצב זה הוביל למשברים נוספים בבורסה, אם כי בקנה מידה קטן יותר. עם זאת, הבנקים חדלו מלתת אשראי לקניית מניות של עצמם. ב–2005, לאחר שמכרה את רוב מניות הבנקים שהיו בבעלותה, הקימה הממשלה ועדה נוספת בראשות הכלכלן יוסי בכר ‏(ועדת בכר‏).

הוועדה הגיעה למסקנות זהות לאלה שהעלתה ועדת בייסקי 20 שנה קודם לכן: יש להפריד בין ניהול הבנקים לבין ניהול קרנות הנאמנות וקופות הגמל. הפעם, לשם שינוי, דאגה הממשלה גם לבצע את ההפרדה הזאת בפועל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker