הצפת ערך

Underwriting - חיתום

התהליך שבו בנקאי השקעות מגייס לחברה הון ממשקיעים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התהליך שבו בנקאי השקעות - חתם - מגייס לחברה הון ממשקיעים. חברה יכולה לגייס הון דרך הנפקת מניות, איגרות חוב רגילות, אג"ח להמרה, אופציות או בשילוב של כל המרכיבים האלה.

המונח חיתום נגזר מהפעולה של החתם, שחותם את שמו בתחתית התשקיף שהחברה מפרסמת לצורך גיוס ההון. החתימה מסכמת את גובה האחריות והסיכון שמוכן החתם לקחת על עצמו בהנפקה. תמורת הסיכון גובה החתם פרמיה מהחברה המגייסת.

בהנפקת מניות, החתם ‏(Underwriter‏) נוטל על עצמו אחריות על שני תהליכים עיקריים: שיווק המניות למשקיעים, ותהליך הכנת התשקיף, שכולל גילוי נאות של עסקי החברה. אלה הם תהליכים שהחברה מבצעת בעצמה, אבל החתם הוא האחראי להם בפני המשקיעים.

צילום: דובי קייך

פעולת החיתום נעשית גם בעולם הביטוח. היא מתארת את פעולתו של המבטח, הנוטל על עצמו סיכונים וגובה בתמורה פרמיה מהמבוטחים.

נטילת האחריות של החתם כרוכה בכמה סוגי סיכונים. סיכון אחד הוא השתתפות בלתי מספקת מצד משקיעים. במקרה כזה החתם יצטרך לממש כלפי החברה התחייבות חיתומית ולרכוש מספר מסוים של מניות שנקבע מראש, כדי להשלים את ההנפקה.

זוהי התחייבות שמימושה עלול לעלות לחתם כסף רב. משום כך, כדי לפעול בשוק החיתום נדרשת חברת חיתום להיות בעלת הון עצמי מינימלי, שיאפשר לה לממש את ההתחייבויות שנטלה על עצמה.

כדי לצמצם את הסיכון, החתם ינסה לקבוע לניירות הערך מחיר מעט נמוך יותר מהשווי שהוא מייחס להן. כך יהיה לו קל יותר לשווק את המניות למשקיעים. הוא לא יכול לרדת למחיר נמוך מדי, משום שבעלי החברה עלולים להתנגד, ולסגת מתהליך ההנפקה.

סיכון אחר נובע מנטילת האחריות על הכתוב בתשקיף. החתם מתפקד כמעין חותמת כשרות עבור המשקיעים לכך שהחברה מסרה גילוי מלא על עסקיה, בהתאם לכללי החשבונאות ולדרישותיה של רשות ניירות ערך. החתם עלול להיות חשוף לתביעות אם החברה תפרסם פרטים מטעים או לא מלאים על פעילותה.

כדי להגביל את הסיכון שהוא נוטל, החתם צריך לבצע בחינה מדוקדקת של התשקיף באמצעות מומחים מטעמו - עורכי דין ורואי חשבון - ובאמצעות הניסיון הנצבר שלו. דרך נוספת להקטין את הסיכון היא לשתף עוד כמה חתמים בהנפקה, וכך לחלוק עמם בסיכון. חלוקת הסיכון כוללת גם חלוקה של עמלות ההנפקה וחלוקה של מאמצי השיווק עם החתמים הנוספים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker