כיצד כדאי להשקיע במניות ביומד?

מדובר אפוא בהשקעה בסיכון גבוה, עם פוטנציאל לרווח גבוה מחד גיסא אך גם להפסד כספי של כל ההשקעה מאידך גיסא

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בענף הביומד פעילות המון חברות, רובן צעירות מאוד. אלה חברות חדשניות, אבל אופי הפעילות שלהן מסוכן למדי. חברות רבות נכשלות במהלך פיתוח המוצר שלהן ונסגרות לאחר זמן קצר יחסית ‏(שנים אחדות‏). מצד שני, כאשר מוצר רפואי כלשהו מצליח וזוכה לאישורי שיווק, החברה שפיתחה אותו עשויה להרוויח כסף רב. מדובר אפוא בהשקעה בסיכון גבוה, עם פוטנציאל לרווח גבוה מחד גיסא אך גם להפסד כספי של כל ההשקעה מאידך גיסא.

הסיכוי של משקיע בודד ‏(חובב או מקצוען‏) לאתר דווקא את החברה שתצליח הוא נמוך מאוד. בתל אביב נסחרות כמה עשרות של חברות ביומד. בעולם ישנן כמה מאות כאלה.

מחירן של מניות אלה נוטה להיות תנודתי מאוד. אחת הדרכים להקטין את הסיכון היא פיזור והשקעה בהרבה חברות בו בזמן. בארה"ב ענף הביומד נמצא בצמיחה. בבורסת נאסד"ק ישנו מדד שנקרא נאסד"ק ביוטכנולוגיה, שכולל בתוכו גם מניות של חברות פארמה וביוטכנולוגיה. חברת פריגו שנסחרת בתל אביב כלולה בו.

ניתן להיחשף למדד על ידי רכישת קרנות סל בחו"ל ‏(ETF‏) כגון הקרן הסחירה IBB. הקרן מנהלת כיום נכסים בסכום של 2.6 מיליארד דולר. החברות הבולטות בקרן הן גילעד סיינס, רג'נרון, אמג'ן וסלג'ן. מי שלא רוצה להרחיק לארה"ב יכול להשקיע במדד זה דרך תעודת סל מקומית כגון תכלית נאסד"ק ביוטכנולוגיה.

תעודות סל קיימות גם על חברות ביומד ישראליות. במארס 2010 השיקה הבורסה של תל אביב את מדד ת"א ביומד, שכולל בתוכו את כל מניות הביומד שעומדות בתנאי הסף שקבעה הבורסה. אפשר לבצע השקעה שצמודה למדד זה באמצעות תעודות סל ישראליות העוקבות אחריו, כגון קסם ביומד או תכלית ת"א ביומד.

תרופות
תרופות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker