מניית השבוע |

פיגור במוצרי האלקטרוניקה הבידורית - זה כל השוני

ההצלחה של אפל וסמסונג פגעה בענקית האלקטרוניקה היפנית סוני - ובמשקיעים במנייתה

סוני הוא תאגיד יפני למוצרי צריכה ובידור, בעיקר בתחום האלקטרוניקה הביתית. החברה נוסדה על ידי מסורו איבוקה ואקיו מוריטה ב-7 במאי 1946, תחת השם Tokyo Tsushin Kogyo. היא העסיקה אז 20 עובדים בלבד, והמוצר הראשון שלה היה כריות חימום. עם השנים התרחבה החברה ופיתחה מוצרים וטכנולוגיות מתקדמים, כמו הרדיו טרנזיסטור הראשון בעולם ושפופרת המסך לטלוויזיות, טריניטרון.

עם התבססות החברה ביפן רצו מוריטה ואיבוקה להתרחב לחו"ל, ולכן החליטו לשנות את שם החברה לכזה שיהיה קליט במדינות המערב. סוני רכשה במהלך העשורים כמה חברות, כמו חברת התקליטים CBS ואולפני הקולנוע קולומביה וטרייסטאר. הרכישה האחרונה של סוני היתה אולפני MGM, על ספריית הסרטים הענקית שלהם.

סוני ידועה גם בקשיחותה בכל הקשור לשיתוף פעולה עם חברות אחרות, בפרט כשהמטרה היא לפתח סטנדרטים משותפים. עקב כך, טכנולוגיות מסוימות שפיתחה ושנחשבו לעדיפות ננטשו על ידי הציבור לטובת טכנולוגיות של חברות מתחרות. החברה גם נוהגת לגבות סכומי כסף נכבדים עבור רישיונות להשתמש בפיתוחים שלה.

התרחבות עסקי החברה גרמה לניגוד אינטרסים בין חטיבות. חטיבת המוסיקה, לדוגמה, לא רצתה שנגני המוסיקה של חטיבת האלקטרוניקה יתמכו בפורמט MP3 בגלל חשש להפסדי הכנסות. רק באחרונה התווספה תמיכה כזו לנגני המוסיקה של החברה, לאור הצלחות של מתחרות שהשתלטו על נתח השוק שהיה לסוני בעבר. דוגמה לכך הוא מכשיר ה-iPod של אפל.

בדירוג 500 Global ל-2011 של "פורצ'ן" הופיעה סוני במקום 73. באפריל 2012 הודיעה סוני כי מאחר שנקלעה לקשיים כלכליים, היא עתידה לצמצם את כוח העבודה שלה. לחברה מונה מנכ"ל חדש, קאזו היראי, שקיבל משימה להבריא את חטיבת האלקטרוניקה, שבעבר הובילה את שוק האלקטרוניקה העולמי אך נדחקה בשנים האחרונות על ידי יריבות כאפל וסמסונג. דווקא העסקים החדשים של סוני הם אלה שמהם רוותה נחת בשנים האחרונות, לעומת חטיבת האלקטרוניקה, שסובלת מהפסדים כבדים.

מחיר המניה של סוני הוכפל בששת החודשים האחרונים, אך היא עדיין רחוקה בכ-33% מהשיא שרשמה לפני חמש שנים. בחמש השנים החולפות סיפקה מניית החברה תשואה שנתית ממוצעת שלילית של 12.5%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker