רוצים סחירות? עודדו את נובל אנרג'י להיסחר גם בתל אביב

הרעיון להאריך את שעות המסחר לא יפתור את בעיית הסחירות באחד העם ■ עדיף לחפש פתרונות כמו עידוד חברות המנהלות פעילות ענפה בישראל לרשום את ניירות הערך שלהן למסחר בתל אביב

רן שחם
יותם עירוני
ו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני
ו

בורסות רבות בעולם חוות ירידה במחזורי המסחר בשנים האחרונות. הסיבות דומות לרוב: מיעוט הנפקות חדשות, חברות שנהפכות בחזרה לפרטיות, היעדרותו של המשקיע הפרטי ובעיקר צמצום במספר השחקנים המוסדיים, המוביל למיעוט דעות ומסחר דליל.

בבורסת תל אביב החליטו לנסות לפתור את הבעיה - והעלו כמה רעיונות ייחודיים. הבורסה באחד העם מתאפיינת בייחודיות כגון המסחר באג"ח ‏(שבשאר העולם נעשה מחוץ לבורסה, וחוסך למשקיעים עלויות רבות); וכן הישענות על פלטפורמה שאינה שייכת לבורסות הגדולות בעולם. ואולם, הרעיונות האחרונים לעידוד המסחר נראים לנו קוסמטיים בלבד, ואינם מטפלים בבעיות האמיתיות.

דוגמה לפתרון קוסמטי הוא הרעיון להאריך את שעות הפעילות כתשובה למחזורי המסחר הנמוכים. לנו זה נראה כמו החלטה להרחיב כבישים במדינה נחשלת במטרה להגדיל את מספר המכוניות בה. במלים אחרות, אין קשר בין הבעיה להצעה. הארכת שעות המסחר בתל אביב תיצור חפיפה בין המסחר בישראל למסחר בארה"ב, וכך יעלה נפח הפעילות בחברות הדואליות. האם כך אכן יקרה? אולי. ואולי לא. לדעתנו, ההשפעה תהיה שולית, מכיוון שמרבית המסחר בשוק מבוסס על הגופים המוסדיים שאינם זקוקים לשעות מסחר נוספות.

השבוע הודיעה הבורסה כי היא מתכוונת להקים ועדה "לשכלול המסחר ולעידוד הסחירות". סחירות גבוהה היא דבר חשוב ומבורך. לא רק לבורסה, שהכנסותיה תלויות בכך, אלא גם לתמחור נכון יותר של ניירות הערך הנסחרים בה. בעולם ההשקעות ידוע שאנשים מוכנים לשלם פרמיה בגין נזילות גבוהה של נכס. סחירות גבוהה מאפשרת למשקיע להיכנס ולצאת מפוזיציות גדולות במהירות ובזול.

בורסה שוקקת היא כלי חשוב מאין כמוהו במשק מודרני לגיוס הון על ידי חברות ‏(במניות ובאג"ח‏). זהו כלי שתורם לצמיחה כלכלית על כל המשתמע מכך. ההחלטה לעודד סחירות מבורכת, אבל צריך לעשות זאת דרך פתרונות אמיתיים ולא מלאכותיים. ההצעות שעלו מכיוון הבורסה עד כה לא נראים כמו פתרונות של ממש. מה לא ניסו שם: משיכת משקיעים מחו"ל, עידוד השאלות לשם מכירה בחסר ‏(שורט‏), הוספת פקודות מסחר ‏(כגון סטופ לוס‏), השקת מכשירים פיננסיים חדשים ועוד כהנה וכהנה.

כל אלה הם תוספים נהדרים רק אם יש מי שמתעניין במסחר בבורסה. משקיעי חו"ל ירצו להשקיע בחברות ישראליות רק אם יהיו ציבוריות באמת, אבל רובן אינן כאלה. רבות מהחברות מוחזקות בידי בעל עניין יחיד ‏(או ברשותם של כמה בודדים‏), ואילו הציבור מחזיק במיעוט. את זה יש לפתור איכשהו, עם התחשבות בנושאי השליטה כמובן.

בנוסף, יש להחזיר את היתרון הכרוך בחברה ציבורית, שאבד לחלוטין בשל רגולציה. זו נועדה לשמור על המשקיעים, אך בד בבד גרמה למחיקת חברות רבות מהמסחר ולאובדן ההיצע והמגוון בשוק.

גם מספר הגופים המוסדיים הצטמצם מאוד בשנים האחרונות, וגם תופעה זו מקורה ברגולציה מחמירה שבאה להגן על החוסך הקטן. זוהי בעיה, כי מיעוט שחקנים משמעותו מיעוט דעות - ומכאן תמחור מדויק פחות בכל הנוגע לנכסים פיננסיים. לריבוי דעות יש משמעות אדירה במחזורי המסחר, והנה האבסורד: הרי החיסכון רק גדל בשנים האחרונות, ואילו מחזורי המסחר קטנו. פחות שחקנים, פחות עסקות, יותר החזק ושכח. הפתרון הוא להודות כי הגזמנו קצת עם הרגולציה ולחזור חצי צעד לאחור.

עוד סיבה מהותית לירידה במחזורים היא היציאה של הגופים המוסדיים לחו"ל כתוצאה מרצון לפיזור ההשקעות והתחומים. במקרה זה אפשר להפוך חיסרון ליתרון. חברות רבות רשומות למסחר בבורסות רבות סביב העולם, אז שיירשמו גם פה. המהלך עשוי להיות מעניין בתחום איגרות החוב, משום שבישראל יש בורסה לאג"ח - דבר ייחודי - אך גם בתחום האקוויטי. למשל, הנפקת מניות או רישום כפול של חברה כמו נובל אנרג'י, המעורבת בישראל בעסקי גז רבים, או חברות עם פעילויות ענפות בישראל שמוכרות לכל משקיע כאן.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תיק ישראלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker