הצפת ערך |

Piercing the Corporate Veil - הרמת מסך

כלי משפטי שמאפשר לייחס את חובותיה של חברה בעירבון מוגבל (בע"מ) לבעלי המניות שלה או לנושאי תפקידים בכירים המזוהים עמה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

כלי משפטי שמאפשר לייחס את חובותיה של חברה בעירבון מוגבל (בע"מ) לבעלי המניות שלה או לנושאי תפקידים בכירים המזוהים עמה. הרמת המסך עוקפת למעשה את ההגנה שמקנה חברה בע"מ לבעליה, שנועדה להקטין את הסיכון שמוטל עליהם.

הרמת מסך היא פעולה שמחייבת אישור של בית משפט. היא מתאפשרת כאשר מתקיים יסוד סביר להניח שבעלי החברה ומנהליה עשקו אותה וביצעו מעשים שפוגעים בבעלי עניין אחרים בה - עובדים, ספקים, בעלי חוב ולקוחות.

צילום: איור: דובי קייך

עיקרון החברה בע"מ מפריד בין החברה לבעליה. הסיכון של הבעלים מגודר על ידי ההון העצמי.

אם הבעלים של חברה כזאת השקיעו, נניח, 30 מיליון שקל, והחברה נטלה הלוואה בנקאית של 70 מיליון שקל ופעילותה קרסה - הבנק לא יכול לבוא לבעלים ולדרוש עוד כסף מעבר ל-30 מיליון שכבר הושקעו בה.

במקרה כזה, הבעלים יפסידו כמובן את ההשקעה הראשונית שלהם, והבנק מצדו יצטרך לגבות כמה שהוא יכול מהחוב באמצעות ממכירת הנכסים של החברה.

אבל אם אנשי הבנק יגלו שהבעלים של החברה לקחו ממנה כסף באופן לא חוקי, או שהם ביצעו עבירות שונות, או הכשילו את החברה בכוונה או ברשלנות, ייתכן שתיווצר עבורם עילה לתבוע את הבעלים ולדרוש מהם את החזר ההלוואה לחברה או לפחות חלקה.

באחרונה נדונים מקרים של ניסיונות לבצע הרמת מסך גם בחברות ישראליות שקרסו. מקרה בעל אופי כזה מתרחש כיום בחברת אמפל, שנשלטה על ידי יוסי מימן וקרסה.

מימן קיבל מאמפל הלוואה של 22 מיליון דולר לטובת פרויקט להפקת אתנול בקולומביה. מימן לא החזיר את ההלוואה שקיבל - ומנהלי החברה אישרו לו לדחות את ההחזר עליה זמן קצר לפני שהיא עצמה קרסה.

בעלי איגרות החוב של אמפל תובעים כעת ממימן להחזיר לחברה מיידית את כספי ההלוואה ההיא, כדי שזו תוכל לשלם ולו מקצת מחובה אליהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker