הצפת ערך

Permanent Income Hypothesis - תיאוריית ההכנסה הפרמננטית

תיאוריה שהגה הכלכלן הנודע זוכה פרס נובל, מילטון פרידמן, ומנבאת כיצד אנשים מתכננים את הוצאותיהם לתצרוכת בהתאם להכנסתם הקבועה - ומתעלמים מהכנסות או הפסדים חד-פעמיים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תיאוריית ההכנסה הפרמננטית.

תיאוריה שהגה הכלכלן הנודע זוכה פרס נובל, מילטון פרידמן. התיאוריה מנבאת כיצד אנשים מתכננים את הוצאותיהם לתצרוכת בהתאם להכנסתם הקבועה - ומתעלמים מהכנסות או הפסדים חד-פעמיים.

מילטון פרידמןצילום: בלומברג

התיאוריה של פרידמן מסבירה שתקציב ההוצאות של אדם נקבע לפי הכנסתו הקבועה, או מה שהוא חושב שתהיה הכנסתו הממוצעת לאורך חייו. לפיכך, עלייה חדה בהכנסה, שמתרחשת רק לטווח קצר ‏(למשל, ממימוש אופציות מוצלח שקיבל עובד‏), לא תתבטא בעלייה בהיקף דומה בצריכה של אותו אדם.

רוב הכסף ילך במקרה כזה כנראה להוצאות שאינן שוטפות, לחיסכון או להשקעה. אותו אדם יוכל למשל לקנות דירה, לסגור את הלוואת המשכנתא או להשאיר את הכסף בתיק השקעות. הוא לא יקנה יותר בגדים או ילך יותר למסעדות.

על פי התיאוריה הזאת, גם אדם שהתעשר לפתע מזכייה בפיס לא יגדיל את הצריכה השוטפת שלו. המציאות במקרה זה מראה תצפיות קצת שונות מהתיאוריה.

מכיוון שהכנסה ממוצעת זו כבר משקללת בתוכה את כלל התנודות העתידיות בהכנסות של משק הבית, היא קבועה ובלתי משתנה. לכן, אף שההכנסה השוטפת נוטה להיות תנודתית ובלתי יציבה, על פי פרידמן, משקי הבית נוטים לייצב את צריכתם על ידי צריכה בכמות זהה בכל התקופות. לכן גם, על פי תיאוריה זו, גידול זמני בהכנסות של הפרטים במשק לא יוביל לשינוי משמעותי בצריכת הפרטים ולא יוביל לצמיחה של המשק.לעומת זאת, רפורמה במס שמגדילה את ההכנסה של אדם נטו דווקא כן תתבטא בגידול קבוע בצריכה ‏(או בהשקעה וחיסכון‏), ולפיכך יש באפשרותה לתמוך בצמיחה של המשק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker