אני רק שאלה

מדוע המניות של חברות התעשייה לא עלו בזכות הגז מתמר?

האנליסטים כבר בדקו לפני חודשים רבים כמה כסף יחסכו החברות שייהנו מהגז, והזרמתו בפועל תרמה רק מכניסה לחישובים ודאות מסוימת

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשבוע שעבר החל לזרום הגז ממאגר תמר, והבנתי שכמה חברות עשויות לחסוך כתוצאה מכך הרבה כסף - בהן כיל, בזן, נייר חדרה ופז. הסתכלתי על המניות של החברות האלה, וראיתי שהן כמעט ולא הגיבו לתחילת ההזרמה. מדוע?

דוד פרימו, חולון

עניין הגז מתמר כבר ידוע הרבה זמן. האנליסטים שמסקרים את החברות שיהנו מכך כבר בדקו לפני חודשים רבים כמה כסף כל אחת מהן תחסוך כתוצאה מהשימוש בו. טווח המספרים, בגדול, היה ידוע זה מכבר - ומי שעוקב אחר המניות האלה כבר התחשב בכך בתמחורן.

קידוח תמרצילום: אלבטרוס צילומי אוויר

העובדה שהגז כבר החל לזרום בפועל אינה משנה את החישובים. היא רק מכניסה לתוכם ודאות מסוימת, שכן עכשיו בטוח שהגז אכן מגיע כמתוכנן.

ככלל, משקיעים נוטים להגיב לשינוי מיד כשנודע להם עליו, ולא תמיד ממתינים להתממשותו בפועל. מידע בעל אופי חיובי יגרום לעלייה במחיר המניות - ומידע שלילי יגרום לירידה.

עניינית, העובדה שהגז מגיע לחופי ישראל עדיין אינה מבטיחה שחברות תעשייה שמשתמשות בו אכן ייהנו מחיסכון משמעותי בהוצאותיהן הכוללות ושרווחיהן אכן יעלו בעתיד הרחוק.

על מחירי המניות משפיעים פרמטרים נוספים - כמו הביקוש למוצרים הסופיים של החברות, הריבית במשק, שכר העובדים, עלויות הקרקע והנדל"ן ושיעור המסים. החיסכון שישיגו החברות בזכות הגז עלול להתקזז בעתיד מול עלויות אחרות שיושתו עליהן.

אין דרך מדעית לדעת מה יהיו רווחי החברות בעתיד. בגלל האי ודאות הזאת, מחירי המניות, שמושפעים מכמה פרמטרים, נוטים להיות תנודתיים - והמניות לא בהכרח מגיבות למידע חיובי בודד, אלא למכלול הפרמטרים שמשפיעים על רווחיות החברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker