שלח לחמך על פני הגלובוס: האם ההשקעה בחברת השילוח DHL משתלמת?

התוצאות הטובות ב–2012 והרוח הגבית מהכלכלה העולמית שיכנעו אותנו שכדאי שוב להחזיק בה

יותם עירוני
רן שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יותם עירוני
רן שחם

>> לפני כחודשיים הודיעה ממשלת גרמניה שהיא מוכרת חלק מאחזקתה בחברת המשלוחים Deutsche Post DHL, שמנייתה מצויה בתיק ההשקעות שלנו. המניות נמכרו ב–15.7 יורו למניה.

ההודעה הגיעה כשהתחלנו לשקול מחדש השקעה במניה, שהיתה בעבר חלק מתיק ההשקעות שלנו. מצד אחד, התמחור של המניה נראה לנו הוגן - לא מציאה, אך בהחלט משהו שאפשר לצמוח אתו. מצד שני, ממשלת גרמניה היא דווקא משקיעה לא רעה. סביר להניח שהיא מכירה את החברה, שהיתה ממשלתית בעבר, טוב מאתנו.

לבסוף החלטנו לא לנסות להיכנס לשיקולי ממשלת גרמניה, והנחנו שהסיבות העיקריות שגרמו לנו לשקול להיכנס להשקעה במניה, פרישה גלובלית וצמיחה עודפת בשל הצרכנות המקוונת, עדיין תקפות. החלטנו להחזיר אותה לתיק.

אחריות ניהולית ופוטנציאל צמיחה

דויטשה פוסט מבצעת את עסקיה באמצעות ארבע חטיבות: דואר, אקספרס, שילוח וניהול לוגיסטי. מנוע הצמיחה העיקרי של החברה הוא DHL, האחראית על כל החטיבות פרט לחטיבת הדואר.

עם זאת, גם חטיבת הדואר, שנחשב לתחום שעלול לדעוך בשל פיקוח תעריפי הדוק ‏(היא פועלת כמונופול באישור בגרמניה‏), רשמה צמיחה ברווח התפעולי שלה - שהגיע לכמיליארד יורו. שלוש החטיבות האחרות רשמו צמיחה חד־ספרתית גבוהה במכירות וצמיחה דו־ספרתית ברווח התפעולי. הרווח התפעולי המצרפי של שלוש החטיבות הסתכם בכ–2 מיליארד יורו.

מטוסים של DHLצילום: בלומברג

מכירות דויטשה פוסט הסתכמו ב–2012 בכ–55.5 מיליארד יורו. הרווח התפעולי היה 2.6 מיליארד יורו לאחר ניכוי בין־מגזרי. הרווח הנקי היה 1.6 מיליארד יורו. כיום נסחרת החברה במכפיל רווח 14.

תזרים המזומנים של החברה עדיין מספיק כדי לשרת את הדיווידנד שלה, אך נתון זה עומד להשתנות מהותית בשנים הקרובות, משום שהחברה מסיימת תהליך ארוך של כמעט עשור של פרישה גיאוגרפית ומיקוד פעילויות. בין השאר החברה מכרה את בנק הדואר שהיה בבעלותה והתאימה את עצמה לצורכי הגופים המעורבים בסחר הגלובלי - כמו יכולות שילוח עם זמנים מדויקים, המאפשרים ללקוחות ניהול מלאי צר.

במקביל, החברה נכנסה באגרסיביות לתחום השירותים לקמעונות האינטרנטית. החברה מאפשרת כיום ללקוחותיה הגרמנים לשכור תיבות דואר בגודל של ארון, המאפשרות להן לקבל ולשלוח חבילות 24 שעות ביממה. תהליך זה היה עתיר בהשקעה הונית. בשנים הקרובות מתכננת דויטשה פוסט לשמור על השקעה הונית קבועה, בעוד הרווחים צפויים לצמוח בלפחות 15% בשנתיים הקרובות.

סיום ההשקעות הגדולות אמור לסייע לחברה בהגדלת קופת המזומנים. דויטשה פוסט שומרת בינתיים על דיווידנד קבוע של 0.7 יורו למניה, המייצג תשואת דיווידנד של 4% בשנה - 53% מהרווח הנקי. להערכתנו זוהי רמה סבירה של דיווידנד, שמעידה על אחריות ניהולית ופוטנציאל 
צמיחה.

מניית דויטשה פוסט כבר לא נסחרת במחיר מציאה, אבל אנחנו מתרשמים לטובה מהיכולת של החברה להוציא אל הפועל את תוכניותיה ומהמגמה הכללית של עסקיה. כרגע אנחנו מאמינים שכדאי להחזיק במניה.

תיק חו"ל

מעבר לביצועים הספציפיים של דויטשה פוסט, נראה לנו שהחברה נהנית מרוח גבית מהסביבה הכלכלית. הכלכלה העולמית נשלטת יותר ויותר על ידי חברות ענק גלובליות. כאשר חברות כאלה זקוקות לפתרונות לוגיסטיים, הן רוצות לחבור לשחקן גלובלי כמותן שייתן להן מענה כולל על פני הגלובוס כולו. להערכתנו, תופעה זו צפויה להתגבר.

בתחום השילוח יש מעט מאוד שחקניות כמו DHL. שתי הענקיות האחרות הן החברות האמריקאיות פדקס ו–UPS. עם זאת, לשתי המתחרות פרישה גיאוגרפית נחותה לעומת זו של DHL. עוד שחקנית גלובלית היא TNT ההולנדית, שנחשבת לחברה חזקה פחות.

ככלל, תחום השילוח מספק הגנה מסוימת נגד הירידה במחירי הנפט שעשויה להתרחש כשהכלכלה מקרטעת, מכיוון שירידה כזו מפחיתה את עלויות השילוח.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בני"ע המוזכרים. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תיק ישראלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker