הצפת ערך |

Deferred Revenues - הכנסות נדחות

סעיף במאזן של חברה שמצביע על כספים שקיבלה - אך שעדיין לא סיפקה תמורתם מוצרים או שירותים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

הכנסות נדחות.

סעיף במאזן של חברה שמצביע על כספים שקיבלה - אך שעדיין לא סיפקה תמורתם מוצרים או שירותים. סעיף ההכנסות הנדחות מופיע במאזן לצד סעיף ההתחייבויות השוטפות של החברה, כדי לאזן את הגידול בסעיף המזומנים שהתקבלו ושמופיעים בצד הנכסים השוטפים.

דוגמה להכנסה אפשרית כזאת היא שכר דירה של 100 אלף שקל עבור נכס שבבעלות החברה ששולם ב-1 בינואר לשנה מראש. החברה שמשכירה את הנכס לא יכולה להכיר במלוא הסכום כהכנסה מיידית בדו"ח הרווח וההפסד שלה, אלא רק בחלק היחסי משכר הדירה ששייך לכל רבעון שבו היא מספקת את שירותי הדיור ללקוח.

בתום הרבעון הראשון של השנה המדוברת החברה תכיר בהכנסה של 25 אלף שקל, ובמאזן ייוותרו לה הכנסות נדחות בהיקף של 75 אלף שקל; בתום הרבעון השני של השנה החברה שוב תכיר בהכנסות של 25 אלף שקל, ובמאזן ייוותרו לה הכנסות נדחות של 50 אלף שקל - וכך הלאה, עד סוף השנה.

אינדיקציה מוקדמת למצב החברה

סעיף ההכנסות הנדחות משפיע רבות על חברות תוכנה, שמתחייבות לספק ללקוחות שלהן שירותי תחזוקה ועדכוני תוכנה. אנליסטים שעוקבים אחר החברות האלה יכולים לקבל אינדיקציה מסעיף ההכנסות הנדחות לגבי השאלה אם החברה נמצאת במצב של צמיחה או דעיכה - עוד לפני שמגמה כזאת משתקפת בדו"חות הרווח והפסד שלה.

לדוגמה: במאזן של חברת התוכנה צ'ק פוינט לסוף 2012 מגיע סעיף ההכנסות הנדחות ל-525 מיליון דולר - ומראה גידול של 7% לעומת סעיף זה בסוף 2011. הנתון הזה מתואם למדי עם שיעור הצמיחה בהכנסות ‏(8%‏) שרשמה צ'ק פוינט ב-2012.

גם חברות שמקימות פרויקטים שונים רושמות לא פעם הכנסות נדחות בגינם, משום שהן מקבלות כספים עוד לפני שהפרויקט הושלם. הכרה בהכנסות נדחות כהכנסות ממש בדו"ח הרווח וההפסד עוד לפני שהפרויקט סופק במלואו נחשבת בדרך כלל ל"חשבונאות אגרסיבית". רישום כזה מסייע לניפוח ההכנסות והרווח, ועלול להטעות משקיעים ובעלי חוב של החברה.

רואי החשבון שמבקרים את הדו"חות של חברה כזאת חייבים לשים דגש מיוחד על סעיף זה, ולבדוק שההכרה של החברה בהכנסות נדחות אכן תואמת את השירותים והמוצרים שהיא סיפקה בפועל. גם המשקיעים צריכים להיות ערים למניפולציות כאלה, ולברר אם יש גידול חריג או נפילה חריגה בסעיף זה במאזן החברה המדווחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker