מניות חברות האנרגיה הסולארית חזרו לזנק - העסקים שלהן עדיין מסובכים

מניות מתחום האנרגיה הסולארית זינקו מתחילת השנה ב-20% בממוצע, אבל רק מעטות מהן יוכלו לייצר ערך אמיתי למשקיעים בעתיד

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

השמש חוזרת להאיר על מניות האנרגיה הסולארית. המניות של החברות בתחום עלו מתחילת השנה ב-20% בממוצע. החברות הסולאריות קצת איכזבו את המשקיעים בהן בעבר. האם העלייה הנוכחית מבשרת על שינוי?

ביולי הודיעה ממשלת יפן כי היא מחזירה את הסבסוד לענף האנרגיה הסולארית. התעריף שנקבע ביפן, 44 סנט לוואט, נחשב לגבוה יחסית.

הסינים הודיעו גם הם על יעד התקנות גבוה לשלוש השנים הקרובות. זאת, לאחר שזיהום האוויר הממוצע שנרשם בערים הגדולות בסין בשנה החולפת חצה את הרמה המקובלת בחדרי עישון בשדות תעופה.

תיק ישראלי

גם האמריקאים הצטרפו לחגיגה: בדיוני התקציב סביב המצוק הפיסקלי הודיעו כי יאריכו את הטבות המס לחברות הפועלות בתחום האנרגיה החלופית בשנה נוספת. בנוסף, הנשיא ברק אובמה דחק בקונגרס בנאומו בשבוע שעבר להמשיך בהטבות אלה ללא הגבלת זמן.

במקביל אמר המשקיע הידוע וורן באפט כי יקים שתי תחנות כוח סולאריות בהשקעה של 2 מיליארד דולר. זהו הפרויקט הסולארי הגדול ביותר שהוכרז בעולם עד כה, ומי שזכה לספק לו את הציוד היא חברת Sunpower האמריקאית, שמניותיה עלו 
ב-75% מתחילת השנה.

מכיוון אחר, Wacker הגרמנית, הנחשבת ליצרנית הסיליקון הרביעית בגדולה בעולם, הודיעה בשבוע שעבר כי לאחר שנתיים שבהן שליש מקווי הייצור שלה עמדו מושבתים היא חוזרת לפעול בתפוקה מלאה. החברה מתכוונת להשיב 700 עובדים זמניים למתכונת עבודה רגילה.

תיק חו"ל

הסינים שיבשו את שיווי המשקל

אין מה לומר, זהו באמת רצף של חדשות טובות. אבל יש עדיין בעיה אחת.

יצרניות פאנלים סולאריים שהצליחו לשרוד את השנים האחרונות, הקשות, דומות לטובע שהצליח להיחלץ ממצולות הים, אך רגע לאחר שנגלה לו סוף סוף אור השמש הוא מבין ששכבת קרח עומדת בינו לבין החמצן שלו הוא זקוק.

הסינים הוציאו את התעשייה הסולארית משיווי משקל. הם איחרו את הרכבת בתחום הסולארי והצטרפו אליה מאוחר, דרך סבסוד יצרניות פאנלים מקומיות - בעיקר על ידי פטור מארנונה ואנרגיה בחינם למפעלים - מה שבמהרה גרם לתחרות מחירים אכזרית.

היצרניות האירופיות והאמריקאיות היו בעיצומן של השקעות הוניות כבדות בקווי ייצור חדשים של סיליקון ופאנלים, מה שהוסיף עוד תפוקה עצומה לתחרות. מחירי הסיליקון והפאנלים החלו לצנוח, ובאותו הזמן הממשלות שתמכו בהתקנות על ידי תעריפים עודפים החליטו להנמיך תעריפים במידה משמעותית - במקביל לקצב ירידת המחירים.

יצרניות הפאנלים מצדן המשיכו להוריד מחירים, והמנהלים של כל אחת מהן חשבו שהם יהיו אלה שישרדו את המערכה ויוכלו לשפר עמדות לאחר שהתחרות תיעלם. כך המשיכו המחירים לצנוח, והממשלות מצדן המשיכו להוריד תעריפים.

ואכן, פשיטות הרגל הגיעו, וחברות רבות - אמריקאיות, סיניות וגרמניות - קרסו והפסיקו לפעול. אלה שנותרו נאלצו לגייס אשראי רב במחירים לא ריאליים.

כיום אין אפילו יצרנית פאנלים אחת שמרוויחה ברמה התפעולית. הביקושים אמנם קיימים, ואף צפויים להתגבר, אך יכולת העלאת המחירים מוגבלת מאוד בשל התעריפים הנמוכים שמציעות הממשלות. הרי אף אחד לא יתקין מערכות אם לא יחשוב שאפשר להרוויח מכך.

כיום נוצר מצב מסובך. החברות שיוכלו לשרוד במצב הזה מגיעות משני מקומות: או שהן מונשמות באופן מלאכותי על ידי הממשל, כמו חלק מהחברות הסיניות, או שהן החכימו והשתלטו על כלל שרשרת הערך ‏(מייצור הפאנלים ועד התקנתם‏), כמו החברות האמריקאיות סאנפאואר ופירסט סולאר.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker