הצפת ערך

Minsky's Model

מודל כלכלי שנקרא על שמו של הכלכלן והמתמטיקאי היהודי-אמריקאי היימן מינסקי

עמי גינזבורג

>> מודל מינסקי

מודל כלכלי שנקרא על שמו של הכלכלן והמתמטיקאי היהודי-אמריקאי היימן מינסקי. המודל מסביר את הדינמיקה שגורמת להיווצרות בועות פיננסיות. מינסקי שנולד ב-1919 כיהן בין 1957 ל-1965 כפרופסור לכלכלה באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, ולאחר מכן עבר לאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.

התיאוריה של מינסקי אומרת שבכלכלה או שוק שנמצאים בגאות קל לגייס אשראי, משום שתזרימי המזומן של החברות גבוהים מתשלומי הריבית על החוב שלהן. במצב כזה נוצרת זמינות גדולה לאשראי, מאחר שנותני האשראי חשים בטוחים בהחזר החוב בעתיד.

בתחילה מגייסים את האשראי המשקיעים האמיתיים, אלו שזקוקים לכסף לפיתוח עסקיהם. משקיעים כאלה לוקחים חוב בזהירות. אם העסק שלהם לא יצליח, עדיין יהיו בידיהם מקורות אחרים להחזר החוב.

בשלב השני מגיעים הספקולנטים. הללו מגייסים אשראי לצורך השקעה בנכסים פיננסיים מתוך מטרה למכור אותם ברווח מאוחר יותר. משקיעים אלו מתבססים על עליית ערך הנכסים שהם קונים לצורך החזר החוב. לחלופין הם יכולים לגייס חוב חדש כדי להחזיר חוב ישן. מכיוון שהשוק מצוי בגאות מחירי הנכסים אכן עולים, ולכן גם לראשוני הספקולנטים אין בעיה להתגלגל הלאה ולהחזיר את חובם. ככל שהתהליך צובר תאוצה מגיעים לשוק יותר ויותר ספקולנטים שקונים נכסים פיננסיים באשראי רק מפני ש"הכל עולה".

בשלב מסוים הדלק, נגמר שהרי מחירי הנכסים אינם יכולים לעלות עד אינסוף. מסיבות שונות מתחולל מפנה, ומחירי הנכסים מתחילים לרדת. בשלב הזה ממהרים הספקולנטים להיפטר מהנכסים שבידיהם כי אין להם דרך אחרת להחזיר חובות. המכירה המסיבית של המוני הספקולנטים מכריחה גם משקיעים לטווח ארוך לממש נכסים שבידיהם. ריבוי המוכרים מזרז את פיצוצה של בועת האשראי - דבר שגורם לסגירת ברזי האשראי בבנקים, לירידה חדה בהשקעות ריאליות ולכניסה של הכלכלה למשבר.

מינסקי השתמש בתיאוריה שלו כדי להסביר תופעות חוזרות של גאות ושפל בכלכלה. לטענתו, הממשלה צריכה לקחת חלק פעיל במשחק כדי למתן את מחזורי הגאות והשפל באמצעות כללי רגולציה שימנעו מתן אשראי או נטילתו באופן חסר אחריות.

המשבר של 2008 בשוקי ההון, שהתחולל בעקבות פיצוץ בועת נדל"ן ואשראי אדירה, חידש את הדיון התקשורתי במודלים של מינסקי. רבים סבורים שהתיאוריה שלו חזתה במדויק את התפחותו של משבר הסאבפריים בארה"ב.

עקרונות המודל של מינסקי פעלו מן הסתם גם בשוק האג"ח הישראלי, והם שגרמו להתמנפות יתר של כמה מהטייקונים המקומיים עד לרמה שבה הם אינם יכולים כיום להחזיר את חובותיהם. ייתכן שגם שוק הנדל"ן הישראלי, שהמחירים בו עולים כבר כמה שנים על בסיס עלייה בהיקף האשראי שנוטל הציבור לרכישת נדל"ן, מבטא התנהגות שמזכירה במהותה את מודל מינסקי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker