הציבור בעולם התייאש מאיגרות החוב - וחוזר למניות

תנועת הכספים העולמית לקרנות נאמנות מנייתיות מצביעה על מגמה ברורה: הציבור מאס בתשואות האפסיות בשוק האג"ח, ומוכן לשוב וליטול סיכון

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

>> למרות התקררות קלה בשבוע האחרון, שוקי המניות העולמיים החלו את השנה בזינוק שכמותו לא נראה מאז 1997. מדדי המניות האמריקאיים עלו בכמעט 6% מתחילת השנה, הניקיי היפני הוסיף לא פחות מ-10%, מדדי מניות אחרים באסיה השתוללו גם כן - ורק מדדי המניות האירופיים הצליחו לרדת בשבוע הראשון של פברואר את כל מה שעלו בינואר. האם שוק המניות ממלא את תפקידו כחזאי כלכלי וצופה את סיום משבר האשראי? או שמא גורמים אחרים עומדים מאחורי הזינוק?

מה גרם לכך שבתוך חודש אחד רשמו מדדי המניות תשואה שקרובה לזו שצפו אנליסטים ואסטרטגים כלכליים עבור השנה כולה? אם בוחנים את נתוני המקרו הגלובליים, קשה להגיע למסקנות חותכות. נתוני התעסוקה בארה"ב לא השתפרו כל כך באחרונה, ובאירופה הם עדיין חלשים מאוד. עם זאת, הייצור הסיני מרים את הראש בחזרה - וזו סיבה לא רעה לאופטימיות. שוק הדיור האמריקאי מתחזק, אולם הממשל ממשיך להזריק סטרואידים לכלכלה בדמות אשראי זול - וזו תופעה לא ממש בריאה.

זהירות, ריבית אפס

הסיבה העיקרית לריצה האחרונה היא שהמשקיע הקטן הבין באחרונה כי השקעה באג"ח אינה מניבה עבורו דבר, כי היא בוודאי אינה מפצה על הסיכון - ושאולי כדאי להתחיל לפזול אל שוק המניות. רואים זאת דרך בחינה של זרמי ההשקעות לקרנות הנאמנות השונות ומהן. ינואר התאפיין בנהירה מסיבית של משקיעים לקרנות נאמנות מנתיות ברחבי העולם. בסך הכל נכנסו לקרנות מנייתיות כ-40 מיליארד דולר, לאחר שמ-2008 נפדו מקרנות אלו כ-250 מיליארד דולר. רק בשבוע האחרון של ינואר נכנסו לקרנות מנייתיות ברחבי העולם כ-18 מיליארד דולר, בעוד שלקרנות האג"ח נכנסו רק 3 מיליארד דולר.

זהו שינוי דרמטי. צריך לזכור כי שוק המניות העולמי קטן בהרבה משוק איגרות החוב. במקביל, התשואות על איגרות החוב החלו לפתע לעלות. התשואה על איגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב עלתה ל-2%, לאחר שכבר ביקרה באזור ה-1.7% בסוף דצמבר. מדדי האג"ח העולמיים הכלליים איבדו קרוב ל-1% בינואר - ירידה ראשונה זה חודשים רבים.

עוד נתון שמצביע על שינוי טעמים נוגע למתרחש בשוק ההנפקות הראשונות של איגרות חוב קונצרניות בעולם. ינואר היה החודש הראשון מאז 2008 שבו מי שהשתתף בהנפקות ראשוניות של חוב הפסיד כסף כבר ביום ההנפקה הראשון. החברות ניסו להנפיק אג"ח בסביבת המחירים ששררה בשוק בחודשים האחרונים, אך המשקיעים הצביעו ברגליים ומחירי האג"ח נחתכו כבר ברגע ההנפקה. לדעתנו, הגיע הזמן שהשוק יאמר את דברו. רמות המחיר של אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה ובמח"מ בינוני נעו בסוף 2012 סביב תשואות ריאליות שליליות. אין לכך כל הצדקה.

יוצרים מציאות או מנפחים בועות?

הריצה אל שוקי המניות בינואר מסמלת לדעתנו את ההכרה בכך שאין כיום תמורה בעד הסיכון שברכישת אג"ח. הסטת הכספים לאפיקים מנייתיים היתה מהירה ואגרסיבית, והסיכון בשוק המניות קפץ בשל כך. התוצאות הרבעוניות שמפרסמות החברות בימים אלו אמנם אינן רעות כלל, ולרוב הן מכות את תחזיות האנליסטים, אך לרבים ברור עדיין שהכלכלה העולמית אינה בריאה. הריבית האפסית היא סימפטום גלוי לכך.

תיק ישראלי

האם ייתכן כי הנבואה תגשים את עצמה? האם הראלי בשוק המניות יוביל לגאות מחודשת בשוקי ההנפקות, יגביר את ההשקעות הריאליות, ייצור מקומות עבודה ויתמרץ את הצרכנים? ובכן, שוק המניות הוא מתווך פיננסי שבהחלט יודע למלא את התפקיד הזה, אך הוא אינו יכול לעשות זאת ללא תמיכה של הכלכלה הריאלית. לנו נראה כי צריך עדיין להיות זהירים, ולשים לב שכל החגיגה הזאת נשענת על רגליה הרעועות של הריבית הממשלתית הנמוכה.

-----

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker