הפטנטים של חברות התרופות: תשואות של 20% בתוך 13 חודשים

חברות התרופות הגדולות איבדו בשנתיים האחרונות את הגנת הפטנט על תרופות רבות-מכר שלהן - אך הצליחו להתייעל, לגוון את פעילותן ולשמור על מרבית רווחיהן ■ האם עתידו של הענף נהפך לבהיר יותר?

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> פייזר היא חברת התרופות בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בעולם. שווי השוק שלה, כ-200 מיליארד דולר, דומה אמנם לזה של ג'ונסון אנד ג'ונסון - אבל זו האחרונה נהנית גם מעסקים רבים בתחום המוצרים לבית שאינם מזוהים באופן ישיר עם עולם התרופות.

עד לפני כשנה וחצי רבצה מעל פייזר, כמו גם מעל המניה שלה, עננה כבדה. התרופה הנמכרת ביותר שלה, ליפיטור, שמיועדת להפחתת כולסטרול גבוה בדם, עמדה לאבד את הגנת הפטנט.

ליפיטור קיבלה את האישור הראשון לשיווק בארה"ב ב-1996. מהרגע שבו קיבלה התרופה את אישור השיווק החל שעון הגנת הפטנט שלה בספירה לאחור. בשנים שחלפו מאז עשתה התרופה של פייזר חיל בשוק, וסייעה לה להגדיל בהתמדה את ההכנסות והרווח שלה.

עובדת מעבדה
צילום: בלומברג

לקראת תום תקופת הפטנט הגיעו מכירות התרופה לשיא. ב-2012 הסתכמו מכירות ליפיטור ב-9.6 מיליארד דולר. הרווח הנקי שייצרה תרופה זו לבדה לפייזר מוערך בכ-70%-80% מהמכירות, כלומר בכ-7-7.5 מיליארד דולר. לשם השוואה, הרווח הנקי המתואם הכולל של פייזר הגיע ב-2011 לכ-18 מיליארד דולר - ומכאן שיציאתה של ליפיטור מהגנת הפטנט הציבה איום כבד על כמעט מחצית מהרווח הנקי שלה.

כשתרופות יוצאות מתחום הגנת הפטנט ומתחילות לעמוד מול תחרות מחירים קשה מצד תרופות גנריות מתרחש תהליך קבוע: המכירות שלהן צוללות, וההכנסות מהן נופלות בתוך שנה בכ-70%-80%.

זה בדיוק מה שקרה לליפיטור. מכירותיה צללו ב-2012. ברבעון השלישי של 2011 רשמה ליפיטור מכירות שיא של 2.6 מיליארד דולר. רבעון אחד לאחר מכן כבר צנחו ההכנסות ממנה ב-25% ל-2 מיליארד דולר. הצלילה נמשכה כצפוי גם ב-2012: 1.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון, 1.2 מיליארד דולר ברבעון השני, 749 מיליון דולר ברבעון השלישי - ו-584 מיליון דולר ברבעון הרביעי. בתוך חמישה רבעונים צנחו, אם כן, מכירות הליפיטור, התרופה הנמכרת ביותר בעולם, בכמעט 80%.

המשקיעים והאנליסטים שעקבו אחר פייזר לאורך השנים לא הופתעו מהתנהגות המכירות של ליפיטור. הם הרי מכירים את הסיפור הזה, שחזר על עצמו עשרות פעמים בעבר. זוהי גם הסיבה לכך שמניית פייזר דישדשה לאורך שנים. בין שנת 2000, שבה הגיעה לשיא של 45 דולר, ל-2010 ירד מחירה של מניית פייזר בכ-60%. באמצע 2010 נסחרה פייזר במחיר של כ-15 דולר. כולם ציפו למכה שבעוד רגע תנחת על שורת הרווח שלה עם תפוגת הפטנט על ליפיטור.

פייזר אינה חברת התרופות היחידה שספגה בשנים האחרונות מכה כזאת. בין 2010 ל-2015 יוצאות מהגנת הפטנט תרופות בהיקף מכירות מוערך של כ-170 מיליארד דולר.

התופעה הזאת, שהשפיעה באותה עת על חברות תרופות רבות, אף זכתה לכינוי הדרמטי והלא מלבב "מצוק הפטנטים" (Patent Cliff). הנפילה מהמצוק הגבוה איימה לקפד את הצמיחה ארוכת השנים ברווחים שממנה נהנו החברות המפתחות תרופות מקוריות.

עם החברות שסומנו כמאוימות במיוחד מהמצוק נמנתה איליי לילי, שאיבדה ב-2011 את הגנת הפטנט על התרופה זיפרקסה (Zyprexa) לטיפול בסכיזופרניה, שמכירותיה השנתיות הסתכמו ב-5 מיליארד דולר. במקביל, החברות בריסטול מאיירס סקוויב וסאנופי איבדו ב-2012 את ההגנה על התרופה לדילול הדם פלאוויקס, בעלת מכירות של כמעט 7 מיליארד דולר.

פקיעת הפטנטים

כמו אצל פייזר, גם אצל חברות התרופות האחרות הציפייה לאובדן הפטנטים הכבידה מאוד על המניות. החברות המשיכו לצמוח במכירות וברווח, אבל החשש מהעתיד גרם למשקיעים בהן לאבד אמון. איש לא היה בטוח ביכולתן של החברות לשחזר את הימים הטובים. כתוצאה מכך, לאורך 2010 הידרדרו רבות ממניותיהן של חברות התרופות למכפילים חד-ספרתיים והתרחקו בעשרות אחוזים ממחירי השיא שלהן.

תהליך דומה, אגב, עובר ממש בימים אלה על חברת טבע הישראלית. תרופת הדגל של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, קופקסון, עתידה לאבד בעוד כשנתיים את הגנת הפטנט עליה. המשקיעים, שבעבר תימחרו את טבע במכפילים של 20 ויותר, מעניקים לה כיום מכפיל של 7 בלבד על הרווח הצפוי לה ב-2013. הם עושים זאת בגלל חשש מכניסת מתחרים שיחקו את הקופקסון, ויגרמו לירידה חדה במכירות וברווח של טבע.

כמו במקרה של מניות הבנקים, נראה שהמשקיעים בחברות התרופות הפריזו מאוד בחששותיהם ודחפו את מחירי המניות לרמה נמוכה מדי. רבות מחברות התרופות התכוננו מבעוד מועד לפקיעת הפטנטים החשובים שלהן, והחלו להכין מאגר חדש של תרופות שיחפה על אובדן המכירות מהתרופות הוותיקות.

חלק מהתרופות החדשות שבצנרת הגיעו מרכישה של חברות צעירות שלהן מוצרים בשלבי פיתוח מתקדמים, מה שקיצר את הזמן בין ההשקעה בפיתוח להוצאת התרופות החדשות לשוק. רבות מהחברות גם ייעלו את מחלקות המו"פ שלהן וקיצצו בהוצאות השיווק והמכירה באמצעות מיזוגים עם חברות תרופות קטנות יותר.

רוב החברות בענף אמנם ספגו פגיעה ראשונית במכירות, אבל הרווח שלהן נפגע, אם בכלל, רק בשוליים. פייזר, שדיווחה על תוצאותיה בשבוע שעבר, סיימה את 2012 עם ירידה של כ-10% במכירות לרמה של 59 מיליארד דולר. למרות זאת, הרווח הנקי המתואם שלה לא נחתך באופן חד מדי, והסתכם ב-16.4 מיליארד דולר - ירידה של 8% בלבד בהשוואה לשנה הקודמת.

הרווח למניה ירד רק ב-4%, הודות לרכישה עצמית מואצת של מניות שביצעה החברה בזמן שמחירן היה קרוב לשפל.

מניית פייזר עצמה מצויה כבר שנתיים וחצי במגמת עלייה. מאז שנפלה למחיר שפל באמצע 2010 השלימה מניית פייזר זינוק של כ-85%, וכיום היא נסחרת סביב מחיר של 27 דולר.

סל התרופות התייקר

מחירי המניות שבו לעלות

מניית פייזר אינה לבד. גם מניותיהן של חברות התרופות האחרות ביצעו בשנתיים האחרונות תיקון משמעותי ממחיר השפל שלהן. מניית בריסטול מאיירס סקוויב, למשל, טיפסה בתוך שנתיים וחצי ב-63%. בריסטול אמנם ספגה השנה ירידה של כ-12% בהכנסותיה, והרווח שלה צנח בגלל כמה הפרשות חד פעמיות, אבל היא הראתה עמידות לאובדן המכירות מכמה תרופות חשובות, והתרופות החדשות בצנרת שלה יוצרות סביבה אופטימיות לקראת העתיד.

המניה של בריסטול, שהגיעה בחודש שעבר למחיר של 36 דולר, נסחרת במחיר הגבוה ביותר שרשמה זה כמעט עשר שנים. גם מניית סאנופי, שותפתה של בריסטול לתרופת הפלאוויקס, נמצאת בתנופה: מנייתה השלימה עלייה של 83% בתוך שלוש שנים.

מניית איליי לילי, שהשלימה עלייה של 50% בשלוש שנים, נסחרת גם היא במחירי שיא של חמש השנים האחרונות. איליי לילי נהנית כנראה מהתנופה הכללית של מניות הפארמה, על אף שכמה מהתרופות החשובות שלה עדיין מאוימות.

אנליסטים מעריכים ששתי תרופות נוספות שלה, סימבלטה ואוויסטה, שיאבדו את הגנת הפטנט בשנים הקרובות, עלולות לגדוע עד 60% מהכנסותיה הנוכחיות. במקביל אמורה איליי לילי להשיק ב-18 החודשים הקרובים שלוש תרופות חדשות שקרובות לסוף הליכי הניסויים הקליניים בהן.

המשקיעים מקווים מן הסתם שהתרופות החדשות של איליי לילי יצליחו לייצר לחברה הכנסות ורווחים טריים במקום התרופות הבשלות שהרווחים מהן צפויים להתכווץ.

למשקיעים יש סיבות לאופטימיות

צמיחה צנועה

למשקיעים במניות של חברות התרופות יש עוד כמה סיבות להתעודד לקראת השנים הקרובות. ראשית, החלק הקשה של מצוק הפטנטים כבר נמצא מאחוריהם. התרופות שיוצאות מהגנת פטנט בשנים הקרובות הן בעלות היקף מכירות קטן בהרבה לעומת אלה שכבר איבדו את ההגנה בין 2010 לסוף 2012, כך שתנאי השוק אצל רבות מהחברות עשויים להיות יציבים יותר.

מגמה אחרת, חשובה יותר, שאמורה לתמוך בחברות התרופות היא ההתפתחות המואצת של מערכת הבריאות במדינות מתפתחות. חברות תרופות רבות כבר סימנו את השווקים המתפתחים כמוקד הגידול הבא שלהן, והן עושות מאמצים גדולים לחדור אליהם.

היווצרות מעמד בינוני מבוסס במדינות כסין, הודו, ברזיל ואינדונזיה תעלה את הביקוש לתרופות ושירותי בריאות בכל העולם, וחברות התרופות אמורות ליהנות מהמגמה הזאת עוד שנים רבות.

עוד יתרון שממנו נהנים המחזיקים במניותיהן של חברות התרופות הגדולות הם הדיווידנדים הגבוהים שהחברות האלה נוטות לחלק מרווחיהן - תשואות הדיווידנד שבהן נסחרות החברות הגדולות נעות סביב רמה של 3.5%-5%. תשואות הדיווידנד הגבוהות מספקות למשקיעים רצועת הגנה מסוימת כנגד ירידה אפשרית של המניות ממחירי השיא הנוכחיים.

הזינוק שחל במניות של חברות התרופות סייע כמובן גם למשקיעים שנוהגים להשקיע בענף הזה באמצעות תעודות וקרנות סל. כך למשל קרן הסל XLV, העוקבת אחר מדד של מניות תרופות המשתייכות למדד המניות האמריקאי המוביל 500 S&P, השלימה מתחילת 2012 עלייה של 22% במחירה.

הקרן גם מחלקת דיווידנד של 2% בשנה, ומכאן שהתשואה הכוללת שראו המחזיקים בה היתה כ-24%. קרן הסל IYH שעוקבת אחר מדד מניות תרופות של חברת דאו ג'ונס רשמה ב-2012 עלייה של 19%, וב-13 החודשים האחרונים השלימה עלייה של 25%. יחד עם תשואת הדיווידנד שהיא מחלקת נהנו המחזיקים בה מתשואה של 27% בתוך 13 חודשים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום