תיק השקעות |

בנקאות באינטרנט - הדור הבא

אתר פיננסי חדש בארה"ב הציע באחרונה לגולשים להלוות סכומים קטנים למיזמים כלכליים וחברתיים ■ שיטוט קצר במסמכים המשפטיים של האתר מגלה שהריביות שניתנות לגולשים זעומות ביחס לסיכון שהם נוטלים

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

מאז אמצע שנות ה-90 של המאה שעברה, האינטרנט מתפשט לתחומים רבים של חיינו. בשנות ה-2000 החלה להתגבר הצרכנות האינטרנטית, וכיום כל עסק קמעוני המכבד את עצמו יודע להציע את מוצריו על גבי הרשת בתפוצה גלובלית.

ההתפתחות הזאת גרמה לפיתוח של אמצעי סליקה ואבטחה רלוונטיים. בהמשך הגיעו גם הרשתות החברתיות, שהשפעתן על חיינו גוברת והולכת.

בתקופה האחרונה ניתן להבחין בתחום מקצועי נוסף שעושה את צעדיו לעבר הרשת - תיווך פיננסי. תחום זה נשלט על ידי הבנקים, בנקאי ההשקעות ומנהלי הנכסים הפיננסיים.

אחת הסנוניות הראשונות של התופעה היא אתר Kickstarter. באתר זה יכול כל אחד להשקיע סכומי כסף - קטנים, בינוניים וגדולים - במיזמים עסקיים שונים הקשורים בעיצוב מוצרים.

המודל העסקי של האתר עדיין לא ברור לגמרי. לעתים המשקיע באמת שותף בחברה, ולפעמים הוא רק זכאי לקבל מוצר אם הוא אכן ייוצר.

אחריו, כנהוג במרחב הווירטואלי, צצו עוד אתרים רבים שמציעים פתרונות מימון ליזמים מתחילים. המודל המימוני הזה קיבל גם שם: מימון המון (Crowd Funding).

באמצעות האתרים האלה ותפוצת האינטרנט יכול כל יזם בעל תושייה וכושר שכנוע וכתיבה לקבל כיום מימון.

המודל העסקי: רכיבה על כל המגמות

באחרונה נתקלנו באתר נוסף בתחום שנקרא סולאר מוזאיק (Solar Mosaic). אתר זה אימץ את שיטת מימון ההמון ומציע לגולשים (כרגע רק אמריקאים) להלוות כסף לפרויקטים לייצור אנרגיה סולארית בקליפורניה.

אלו פרויקטים שהסיכון בהם, באופן יחסי, אינו גבוה. ההשקעה המינימלית היא 25 דולר, ובעלי האתר מבטיחים למשקיעים תשואה שנתית של 4.5%. משך ההלוואה הוא 109 חודשים (9 שנים). האתר מצדו מספק לפרויקט הסולארי וליזמיו (לרוב אלו פרויקטים קהילתיים) מימון בריבית של 5.5%. פער הריביות, 1%, הוא הרווח שגובה האתר. סולאר מוזאיק מציע תאור די מפורט של ההלוואה ושל הפרויקט, ומובן שלכל פרויקט מצורף תשקיף מפורט המסביר את מערכת היחסים שבין המלווה (האתר עצמו) לווה.

המודל העסקי של סולאר מוזאיק רוכב כמעט על כל המגמות הכלכליות, החברתיות, הטכנולוגיות או המימוניות הרווחות כיום. הוא משתמש במיקרו-פייננס לפרויקטים ננסיים של יזמים בודדים. הוא מקדם את הנושא החברתי-קהילתי ומממן פרויקטים שכונתיים - והוא גם רוכב על המגמות הירוקות, כולל אנרגיה מתחדשת כתחליף לאנרגיה מזהמת.

מבנה משפטי מורכב למדי

עד כאן הכל טוב ויפה. אלא שהתמונה מתערפלת כשמנסים להבין מה קורה אם הפרויקט הסולארי לא מצליח מסיבה כלשהי לשרת את ההלוואה. מבדיקה שערכנו הבנו שבעלי האתר עצמו מקבלים מיזמי הפרויקט הסולארי בטוחות למקרה של חדלות פירעון. האתר מבטיח שיעשה את המיטב כדי להחזיר למשקיעים את כספם, אבל אינו מתחייב לכך. לנו נשמע שיש כאן נטילת סיכון גדול מדי תמורת ריבית צנועה למדי.

המבנה המשפטי של המיזם די מורכב: תהליך מתן ההלוואה הוא פשוט ביותר, אבל ההסכמים המשפטיים שנוצרו כדי לאפשר פלטפורמת מתן אשראי שכזו (שאינה בנק או חברה ציבורית) הם מורכבים ומסובכים ביותר, אלא אם כן אתם עורכי דין מנוסים וממולחים שמכירים את החוק האמריקאי לפני ולפנים.

בניגוד לבעלי מקצועות מסוימים אחרים, לנו אנשי הפיננסים יש כנראה עוד כמה שנים לפני שאתרי אינטרנט מפולפלים ומתוחכמים ייקחו את עבודתנו, אבל בהינתן אמצעי הסליקה הקיימים ברשת בתוספת חתימות אלקטרוניות, חשבונות בנק מקוונים ועולם משפטי שלם שמתפתח והולך, נראה שעומד להיות פה מעניין. ואם אתם סקפטיים, נזכיר שעד לפני שנים לא רבות אנשים בשר ודם עדיין עמדו על רצפות המסחר בבורסות וצעקו "קונה" ו"מוכר".

---

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

מיקרו פייננס

מתן אשראי ללקוחות מעוטי יכולת הרוצים לפתוח עסק עצמאי צרכני. שיטת מימון זו מזוהה עם פתרונות למיגור העוני ומיושמת כיום במדינות בעולם השלישי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker