הענק הסיני חזר לצמוח מהר - האם זה הזמן להשקיע בו?

כלכלנים ומשקיעים בעולם חששו לפני שנה שסין מאטה את קצב הצמיחה שלה - בינתיים חזרה סין להציג נתוני צמיחה משופרים - וייתכן שגם מחירי הנדל"ן בעריה מתייצבים ■ בהראל פיננסים סבורים כעת שהכלכלה הסינית ניצבת על רגליים איתנות, ושהמטבע שלה, היואן, צפוי להתחזק בעתיד מול הדולר האמריקאי

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאז סיום מלחמת העולם השנייה ארה"ב נחשבת למנהיגת העולם בתחומים רבים, ובוודאי בתחום הכלכלה. מדינות רבות בעולם ראו בה מודל לחיקוי. מאז המשבר הפיננסי של 2008 מעמדה הדומיננטי של ארה"ב נחלש. החוב הציבורי הגדול שהיא צברה ודרך הטיפול שלה בו נתפשים בעיני משקיפים לא מעטים בעולם כחסרי אחריות.

במקביל להיחלשותה של ארה"ב החלה סין לבצר את מעמדה ותדמיתה כשחקן כלכלי גלובלי מוביל ואחראי. בשני העשורים האחרונים עברה סין מקומוניזם טהור לגישה כלכלית מוטת שוק, אבל הממשל הסיני המשיך לשמור על שליטה בחברות סיניות רבות שבהן הוא רואה נכסים אסטרטגיים.

השינוי במדיניות הכלכלית ונקודת הפתיחה הנמוכה איפשרו לסין להציג ב-20 השנה האחרונות צמיחה ממוצעת בתוצר של כ-10% בשנה. הצמיחה התרחשה תוך יצירת מרקם יחסים עם מדינות העולם, במטרה לבצר את מעמדה של סין כענק כלכלי מוביל גם בעתיד. עפר קליין, הכלכלן הראשי באגף המחקר של הראל ביטוח ופיננסים, סבור שהצעדים שנקטה סין ישפיעו עליה לטובה ועשויים לחזק בעתיד הנראה לעין את המטבע שלה, היואן.

מתפרה המייצאת למדינות מזרח אסיהצילום: רויטרס

בשנה שעברה חששו רבים בעולם שסין מאטה את צמיחתה המהירה, אבל במחצית השנייה של השנה חזרה הכלכלה הסינית להציג נתוני צמיחה משופרים. כך למשל, נתוני היצוא הסיני הצביעו על גידול של 14% ב-2012 לעומת 2011. היבוא של סין גדל באותו זמן ב-6%. כלכלנים בבנק העולמי מעריכים שגם אם סין לא תשיג את כל היעדים שהציבה לעצמה לשני העשורים הקרובים, היא עדיין צפויה ליהנות מצמיחה מרשימה של 6.5% בשנה בממוצע עד 2030. על פי הערכות אלה, סין צפויה לעקוף את ארה"ב ולהיהפך לכלכלה הגדולה בעולם לפני 2030. קרן המטבע הבינלאומית צופה שסין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם עוד לפני 2017.

סין החלה לפתוח את שעריה לעולם כבר ב-1978, מתוך הבנת מנהיגיה כי צמיחה כלכלית היא תנאי ליציבות חברתית פנימית וחיצונית. כדי לייעל את ההתנהלות הפנימית, ובהתחשב בגודל האוכלוסייה העצום (1.3 מיליארד תושבים) ובהבדלים התרבותיים שקיימים בין אזורים שונים במדינה, חילק הממשל הסיני את מחוזותיה של סין לרשויות נפרדות והאציל להן סמכויות נרחבות.

הממשל המקומי בכל מחוז בסין קיבל אוטונומיה והציב יעדי צמיחה מחוזיים. לכל מחוז ניתן חופש לנקוט מדיניות תגמול ותמריצים מתאימה לצורך עידוד היעילות הכלכלית וטיפוח מנועי צמיחה מקומיים. חלק מהמחוזות זכו להקלות במס ולהטבות במס על בסיס ביצועים מול יעדים. יצירת דיפרנציאציה כזו איפשרה את הפיתוח הכלכלי במחוזות השונים, והתבטאה היטב בצמיחה של סין כולה.

הממשל הסיני התיר לחברות סיניות פרטיות לפעול מחוץ לשטח המדינה, ובתנאי שזוהי פעילות שמתיישבת עם יעדיה הלאומיים של סין לטווח הארוך. לדברי קליין, אופן ההתקשרות הכלכלית של סין עם מדינות אפריקה ודרום אמריקה עשוי לסמן דפוס מסחר חדש במוצרי אנרגיה וחומרי גלם. למעשה, סין עשויה לדלג בהתקשרויותיה על תמחור דולרי של חומרי גלם, ותתבסס בעתיד יותר על כוח הקנייה שלה, שמציב אותה בעמדת מיקוח נוחה.

"זרועותיה הארוכות של סין באפריקה ודרום אמריקה הן מקור לחומרי גלם ומוצרי אנרגיה, החיוניים לפיתוח הסיני", אומר קליין. "סין משקיעה ישירות או נותנת הלוואות למדינות וחברות שמייצרות חומרי גלם ומוצרי אנרגיה. כתנאי להתקשרות היא דורשת שחברות סיניות יבצעו את הפרויקטים, והתמורה משולמת להן באמצעות חומרי הגלם ומוצרי האנרגיה עצמם. אופן התקשרות כזה מבטיח לסין זרימה קבועה של חומרי גלם ומוצרי אנרגיה מבלי שהיא תצטרך להתחרות עליהם מול מדינות אחרות, ותוך שהיא מדלגת על התלות במחיר הדולרי שלהם בעתיד".

הכסף של הסינים נשאר בסין

סין היטיבה בשנים האחרונות לנצל את היתרונות היחסיים שלה בייצור מוצרי צריכה זולים ויצוא שלהם לעולם. כך היא הצליחה ליצור עודף קבוע בחשבון המסחרי שלה מול המדינות המפותחות. העודף המסחרי העשיר את סין והצטבר על פני השנים לרזרבות המט"ח הגדולות בעולם. בסוף 2010 הסתכמו יתרת המט"ח שלה ב-2.86 טריליון דולר.

במקביל שולחת סין את זרועותיה למדינות מתפתחות העשירות במשאבי טבע. סין, אומר קליין, מוכנה לקחת יותר סיכון, ונהפכה למשקיעה הישירה הגדולה ביותר ב-54 מדינות באפריקה. "סין מספקת הלוואות למדינות שחסר להן כסף לפיתוח כלכלי אבל יש להן אוצרות טבע כגון עפרות מתכת, נפט וגז. היא מממנת להן את הפיתוח הכלכלי, ואז קונה מהן את חומרי הגלם והאנרגיה".

בדרום אמריקה, מסביר קליין, סין זהירה יותר. שם היא מעדיפה לשמור על פרופיל נמוך בכל הקשור לנושאים דיפלומטיים וצבאיים כדי לא לעורר את התנגדותה של ארה"ב. היא אמנם סוחרת עם מדינות שבהן משטרים מעוררי מחלוקת כמו ונצואלה, אך נמנעת מלהיתפש כתומכת במדיניות אנטי-אמריקאית.

מכוניות מתוצרת סין ממתינות ליצואצילום: רויטרס

הסחר של סין עם דרום אמריקה גדל במידה משמעותית בעשור החולף. בשנים 2005-2010 גדל היצוא הסיני לדרום אמריקה ב-31%. היבוא הסיני מדרום אמריקה גדל באותן שנים ב-28%. מרבית היבוא הסיני מדרום אמריקה הוא של חומרי גלם - סויה, נפט ומתכות - והמדינות העיקריות שהיא סוחרת עמן הן ברזיל, צ'ילה וארגנטינה.

ההלוואות של סין מתרכזות בכמה מדינות - ונצואלה, ברזיל, אקוואדור וארגנטינה. 90% מההלוואות הסיניות לדרום אמריקה ניתנו למדינות אלה, וכשני שלישים מהחזר ההלוואות ייעשה על ידי מכירת נפט. בכך מקטינה סין את הסיכון להחזר ההלוואות על ידי כך שהבטיחה לעצמה הזרמה של נפט לשנים ארוכות, ובאופן בלתי תלוי במחיר העתידי של הנפט בדולרים.

קליין מעריך שהמעורבות הסינית באפריקה ובאמריקה הלטינית תתרחב בעתיד, וסבור כי כפועל יוצא ממערכת ההתקשרויות הזאת, היואן הסיני צפוי להתחזק בעתיד על חשבון הדולר האמריקאי. גורם נוסף שעשוי לסייע ליואן להתחזק הוא העובדה שסין היא המלווה הגדולה ביותר לארה"ב כיום, ומחזיקה כ-1.16 טריליון דולר באג"ח של ממשלת ארה"ב.

התחזית: האטה בצמיחה

בועת נדל"ן? לא בטוח

אחת השאלות המטרידות ביותר עבור כל מי ששוקל להשקיע בסין היא סוגיית מחירי הנדל"ן הגואים במדינה. מדד מחירי הדירות בסין עלה ביותר מ-70% בין 2000 ל-2011. עיקר ההתייקרויות נרשם במרכזים עירוניים. רבים סבורים שמדובר בבועה שדינה להתפוצץ יום אחד, כפי שקרה במקומות רבים בעולם כולל ביפן ובארה"ב. אחרים סבורים שהממשל הסיני יצליח לקרר את שוק הנדל"ן מבלי לגרום לזעזועים בכלכלה.

ב-2012 היוו ההשקעות בנדל"ן בסין כרבע מההשקעות בהון קבוע וכ-12% מהתוצר. תחום הנדל"ן והבנייה בסין משפיע כמובן על הביקוש לפלדה, חומרי בניין, ריהוט, אלקטרוניקה וענפי שירותים רבים.

הממשל הסיני עוקב בדריכות אחר שוק הנדל"ן ומנסה למתן את עליית המחירים. סין העלתה בעבר את שער הריבית והטילה מגבלות על נטילת הלוואות לדיור. מחקר של קרן המטבע הבינלאומית מ-2010 מצא שבעשור האחרון, אם נוצר חוסר איזון במחירי הדיור בסין הוא תוקן מהר יחסית, בשונה ממה שהתרחש בארה"ב וביפן.

בסין נרשמה התרחבות מהירה באשראי לנדל"ן בשנים האחרונות, שהאיצה את מהלכה בעקבות חבילת התמרוץ הכלכלי שיזם הממשל הסיני בסוף 2008, בהיקף של כ-700 מיליארד דולר. רוב הכסף נותב להשקעה בתשתיות, לרבות פרויקטים של דיור, מתוך ציפייה להמשך תהליך המעבר של תושבים מהכפרים לערי התעשייה הגדולות.

עפר קלייןצילום: יונתן בלום

אבל העלייה במחירי הנדל"ן בסין נבעה גם משיקולי השקעה של משקי בית אמידים על רקע הריבית הריאלית הנמוכה ששררה בסין. סינים אמידים שחששו משוק המניות התנודתי וחיפשו מקום להשקיע את חסכונותיהם העדיפו להשקיע בקניית דירות.

באפריל 2011 החל הממשל הסיני להטיל הגבלות על רכישת דירות ביותר מ-40 ערים. המגבלות קובעות כי משק בית הרשום באחת הערים האלה יכול לרכוש דירה ראשונה רק אם הוא יכול להעמיד לפחות 30% ממחיר הדירה בהון עצמי. עבור דירה שנייה כבר צריך הון עצמי של 60%. דירה שלישית ויותר ניתן לרכוש רק בהון עצמי, ללא הלוואות כלל.

מהגרים החיים באותן ערים אינם רשאים לרכוש בהן דירה אלא אם כן הוכיחו ששילמו מסים ודמי ביטוח לאומי במשך חמש שנים רצופות, ובכל מקרה, המגבלות החריפות חלות גם עליהם. כתוצאה ממגבלות אלו החלו מחירי הנדל"ן בערים רבות לרדת, ורבים סבורים שהחשש מפני פיצוץ בלתי מבוקר של בועת הנדל"ן בסין כבר אינו במקומו.

גורם נוסף שמרגיע את החוששים מבועת נדל"ן בסין הם פרויקטים לדיור ציבורי שיוזם הממשל הסיני. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2012 הושלמה בנייתן של כ-4.8 מיליון יחידות דיור בבנייה ציבורית.

איך משקיעים בסין

איך ניתן להשקיע בסין כדי להיחשף לצמיחה הגבוהה שלה, ובמה כדאי להשקיע בה? כלכלני הראל פיננסים סבורים שאחת הדרכים ליהנות מהצמיחה הסינית היא באמצעות המטבע שלה, היואן. הם מסתמכים על נתונים של קרן המטבע הבינלאומית המראים כי נדרש ייסוף של כ-32% ביואן מול הדולר כדי להגיע לשוויון בכוח הקנייה בין שני המטבעות (PPP).

חשיפה למטבע הסיני אפשרית בכמה דרכים. בהראל מציינים בין היתר כי ניתן לקנות אג"ח של חברות בינלאומיות המנפיקות אג"ח ביואן, כדוגמת פולקסווגן, מקדונלד'ס, קטרפילר ופורד.

דרך אחרת להשקיע בסין היא לקנות תעודות סל על מדדי מניות סיניים. בישראל ישנן כמה תעודות כאלו, שעוקבות בדרך כלל אחר מדד מניות של חברות סיניות שנסחרות בהונג קונג. תעודת הסל קסם סין, לדוגמה, עוקבת אחר מדד של 25 חברות סיניות גדולות (25 FTSE China) שביצועיהן קשורות להתפתחות הכלכלה הסינית. ב-2011 רשם המדד ירידה של 19% בערכו, אבל ב-2012 הוא שב ותיקן ועלה בכ-13%.

מי שרוצה להשקיע באותו מדד דרך בורסה בחו"ל יכול לעשות זאת דרך קרן הסל FXI. מי שסוחר בבורסה בארה"ב יכול גם להשקיע ישירות בכמה חברות סיניות גדולות כמו צ'יינה מובייל (תקשורת סלולרית), פטרו צ'יינה וצ'יינה פטרוליום (אנרגיה), צ'יינה לייף אינשורנס (ביטוח ופיננסים) או יצרנית המתכת אלומינום קורפוריישן אוף צ'יינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker