מהם מרווח ביטחון ופרמיית סיכון?

כשקונים אג"ח של חברה שקיים סיכון שתתקשה בעתיד להחזיר את חובותיה - מתעוררת דילמה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שאלה: בשבוע שעבר כתבתם: "כשמחליטים להשקיע בנכסים מסוכנים, חשוב לדרוש מרווח ביטחון ופרמיית סיכון נאותה". למה בעצם התכוונתם?

רקפת גר

 אחד העם מסחר בורסה

תשובה: פרמיית סיכון היא הרווח שהמשקיע דורש תמורת נטילת הסיכון. גובהה של הפרמיה נקבע במידה רבה על ידי המחיר שאנחנו משלמים. לכן, כשאומרים שצריך לדרוש פרמיית סיכון נאותה, הכוונה היא שצריך לרכוש את הנכסים רק אם הם זולים מספיק ביחס לתמורה הלא ודאית שהם נותנים.

נניח, לדוגמה, שישנו כרטיס הגרלה שיכול לתת בעוד שנה 10 שקלים או 20 שקל בהסתברות של 50:50. הכרטיס מוצע במחיר של 15 שקל. האם כדאי לקנות אותו? רוב האנשים יחשבו שלא, משום שתוחלת התקבול היא 15 שקל וזהו גם מחיר הכרטיס. המחיר אינו מייצג שום פרמיה על הסיכון שאנו נוטלים.

אבל מה אם הכרטיס יוצע במחיר של 11 שקל? אז כבר כדאי יהיה לקנות אותו, משום שניתן יהיה להרוויח ממנו 9 שקלים או להפסיד שקל אחד בהסתברות שווה. אם נקנה הרבה כרטיסים כאלה שאינם תלויים זה בזה, הרווח מהם יהיה כמעט ודאי.

דילמה דומה מתעוררת כשקונים אג"ח של חברה שקיים סיכון שתתקשה בעתיד להחזיר את חובותיה. אם החברה תציע לנו ריבית של 5% בשנה, ייתכן שנחליט שהתמורה הזאת אינה מצדיקה את הסיכון של אי החזר ההלוואה. אבל מה אם היא תציע לנו 10%? או 15%? כשהתמורה מההשקעה עולה, ייתכן שנהיה מוכנים לקחת את הסיכון בחלק קטן מתיק ההשקעות שלנו.

באותו אופן אפשר להתייחס גם להשקעה במניה, שבה אנחנו קונים את זרם הרווחים והדיווידנדים העתידי של החברה. מכיוון שזהו זרם שאינו ודאי, עדיף לרכוש אותו במחיר נמוך ככל האפשר. ככל שרוכשים מניות במחיר נמוך יותר ביחס לרווחים שהן מפיקות (כלומר בתשואת רווח גבוהה או במכפיל רווח נמוך), כך גדל מרווח הביטחון בהשקעה.

במקרה כזה, גם אם יתברר שטעינו בהערכותינו והחברה לא צמחה כמו שחשבנו ולא הרוויחה כמו שציפינו, הירידה במחירה לא תהיה חדה מדי, וההפסד ממנה יהיה בר תיקון - או שהוא יכוסה על ידי הרווחים מהשקעות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker