הכפלת מספר המניות של חברה אינה מעלה את שווייה

בפעולה של ספליט, כל בעל מניות מקבל מניות נוספות לרשותו ביחס שנקבע מראש

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פיצול מניות או חלוקת מניות הטבה. זוהי פעולה טכנית שמטרתה לשפר את הנזילות והסחירות במנייתה של חברה מבלי להשפיע על שוויה.

בפעולה של ספליט, כל בעל מניות מקבל מניות נוספות לרשותו ביחס שנקבע מראש. אם היחס שנקבע הוא 1:2, כל בעל מניות יקבל מניה אחת על כל מניה שכבר יש לו. אם היחס הוא 1:3, כל בעל מניה יקבל לרשותו עוד שתי מניות.

הכפלת מספר המניות של חברה אינה מעלה את שווייה, משום ששווי המניות בשוק מתאים את עצמו, ויורד בחצי. לדוגמה, חברה שיש לה מיליון מניות שכל אחת נסחרת מהן ב-50 דולר תיסחר בשווי של 50 מיליון דולר. אם החברה תחלק לכל מחזיק מניה נוספת, מספר המניות שלה יגדל ל-2 מיליון, אבל המחיר שלהן ייחתך ל-25 דולר, ושווי החברה יישאר 50 מיליון דולר.

מדוע זה יקרה? מכיוון שכל מניה מייצגת זכויות מסוימות ובעיקר את הזכות לקבל רווחים מהחברה. ברגע שמספר המניות מוכפל, כל מניה זכאית כעת רק למחצית מהרווחים והדיווידנדים לעומת המצב הקודם. שווי החברה לא משתנה, וגם שווי ההחזקה של כל מחזיק במניות לא ישתנה.

בחודש הקרוב למשל תבצע חברת לורילארד פיצול של מנייתה ביחס של 1:3. מחיר המניה, שהוא כיום ב-120 דולר, יירד לאחר פעולת הפיצול לכ-40 דולר, וכל בעל מניות יקבל ביום הקובע שתי מניות נוספות על כל מניה שברשותו.

חברות מבצעות פעולת ספליט כדי לשפר את הסחירות במניותיהן. לציבור קל יותר לסחור ב-100 מניות שמחירן 10 דולר מאשר במניה אחת שמחירה 1,000 דולר. לאורך זמן, שיפור בסחירות יכול לסייע לעלייה בשווי החברה, משום שלנכס סחיר יותר יש לרוב ביקוש גבוה יותר. סחירות ונזילות הן תכונות חשובות לנכסים פיננסיים.

התנגדות עקרונית לספליט

ישנן חברות שאינן מבצעות ספליט למניות מתוך עמדה עקרונית של מנהליהן. גוגל, למשל, לא ביצעה ספליט שכזה מאז הנפקתה ב-2004, וכיום כל מניה של גוגל שווה כ-730 דולר. מניית ברקשייר התאוויי של וורן באפט לא ביצעה ספליט כבר יותר מ-45 שנה, מאז שבאפט רכש אותה בשנות ה-60. מחירה של כל מניית ברקשייר מסוג A מגיע כיום ל-140 אלף דולר. רכישת שתי מניות של ברקשייר שקולה בערך לרכישת בית פרטי בארה"ב, ולכן לאנשים פרטיים קשה להשקיע בה.

מי שבכל זאת רוצה להשקיע במניות של ברקשייר יכול לעשות זאת באצמצעות מניות מסוג B, שהונפקו בשנות ה-90. כל 1,500 מניות מסוג B של ברקשייר שקולות למניה אחת מסוג A, והן נסחרות כיום בכ-93 דולר ליחידה. ברקשייר הסכימה להנפיק את מניות B רק לאחר שבנקי השקעות ומתווכים פיננסיים החלו להציע למשקיעים ניירות ערך ששיקפו השקעה בחלקי מניות שלה. הביקוש למניות ברקשייר מצד משקיעים קטנים ופרטיים שיכנע את באפט להציע מניות נוספות של החברה במחיר נמוך שניתן לסחור בו מבלי שיהיה צורך לבצע ספליט למניות המקוריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker