מי יהיו המרוויחות הגדולות של תעשיית הסמארטפונים?

התעשייה משנה את פניה, וכמה יצרניות סיניות כבר מתחילות לאיים על ההגמוניה של אפל וסמסונג ■ בבית ההשקעות אופנהיימר מסמנים יצרניות רכיבים כמו קוואלקום, אומניוויז'ן ואינוונסנס כמי שעשויות ליהנות בשנים הקרובות מגאות בעסקיהן בזכות הצמיחה המהירה בשוק

דרור רייך

לפני שש שנים בלבד, ב-9 בינואר 2007, חשף מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס את האייפון הראשון - ושינה את עולם התקשורת הסלולרית לנצח. המכשיר, שפותח על ידי 1,000 מהנדסים בהשקעה של 150 מיליון דולר, חולל מהפכה.

השקת האייפון הפכה את אפל לענקית מדיה כלל עולמית, ושלחה חברות כמו נוקיה, מוטורולה וסמסונג - ששלטו עד אז בשוק המכשירים הסלולריים - להכין שיעורי בית.

השקת אייפון 5 בסיןצילום: רויטרס

רק לשם המחשה: ב-2010, למשל, היה האייפון אחראי ל-4% בלבד מכלל מכירות המכשירים הסלולריים בעולם. עם זאת, הרווח ממכירת אייפונים ייצג כמחצית מהרווח של התעשייה כולה.

תחום מכשירי הטלפון החכמים הוא מהצומחים ביותר בעולם הטכנולוגיה, וככזה הוא מרכז עניין רב מצד משקיעים. בשבוע שעבר התקיימה בלאס וגאס שבארה"ב תערוכת האלקטרוניקה השנתית CES Consumer) Electronics Show), שבה מציגות יצרניות המכשירים את החידושים האחרונים שלהן. היחידה מבין החברות המובילות בתחום שלא משתתפת בכנס היא אפל, המציגה את מוצריה בכנסים שהיא עורכת בעצמה.

התערוכה איפשרה הצצה ראשונה אל המגמות החדשות בעולם הטלפונים החכמים ומכשירי הטאבלט, שמכירותיהם צפויות להמשיך ולצמוח גם בשנים הבאות. היא גם עשויה היתה לסייע לזהות מי יהיו החברות שירוויחו מהצמיחה הזאת.

העולם רוצה להתחבר

בסקירה שפירסם בית ההשקעות אופנהיימר לקראת התערוכה סומנו כמה מגמות מובילות בענף וכמה חברות שמצויות על שרשרת המזון של התעשייה הסלולרית ועשויות ליהנות מהן.

באופנהיימר מציינים ששוק מכשירי הסלולר העולמי כבר הגיע לרוויה, עם צמיחה של 0.1% ב-2012 ותחזית לצמיחה של 3.5% בלבד ב-2013. הצמיחה השנתית המשוקללת של הענף ב-2011-2015 תהיה 2.2% בלבד.

אבל בתוך התעשייה הזאת, הנתח של הסמארטפונים צפוי לצמוח בקצב גבוה משמעותית - של כ-17%-18% מדי שנה - לאחר שב-2010-2011 צמחו מכירות המכשירים החכמים בשיעור מסחרר של כ-60%. עם זאת, התחזית של אופנהיימר היא שמרנית מעט בהשוואה לתחזיות של יצרניות מכשירי הסלולר עצמן ושל חברות מחקר עצמאיות אחרות.

חדירת מכשירי דור 3 בסין

באופנהיימר צופים צמיחה גבוהה עוד יותר במכירות מכשירי טאבלט, בקצב שנתי ממוצע של כ-33% בשנים הקרובות -2011-2015. בנוסף, באופנהיימר מציינים כי גם מכשירי הטאבלט, שממשיכים להשתפר טכנולוגית, זוכים לביקוש גבוה ויוצרים עם הזמן חלופה למחשבים ניידים ונייחים.

צמיחה מהירה בשוק הסיני

באופנהיימר מצביעים על סין כעל מוקד הצמיחה העיקרי של שוק הסמארטפונים, עם תחזית לצמיחה של כ-27% ב-2013. התחזית של אופמנהיימר לשוק בארה"ב, למשל, היא לצמיחה של 2% בלבד בשנה הקרובה.

אפל וסמסונג במקום מוטורולה ונוקיה

הצמיחה הגבוהה בשוק הסיני נובעת משיעור חדירה נמוך במיוחד של מכשירי סמארטפון. נתח השוק של מכשירי הסמארטפון בסין מכלל המכשירים הסלולריים קפץ אמנם פי שניים בתוך שנה, אבל הוא עדיין נמוך לעומת הנתח במדינות מערביות - שהגיע ל-20% בסוף 2012.

החדירה הנמוכה לסין נובעת ממבנה השוק שם, שבולטת בו הדומיננטיות של הענקית המקומית צ'יינה מובייל. לצ'יינה מובייל יש 700 מיליון מנויים, והרשת שלה מבוססת על תקן דור שלישי מקומי שאינו תומך במגוון רחב של מכשירים חכמים.

בגלל הרשת המיושנת יחסית, צ'יינה מובייל מחזיקה בשוק הסמארטפונים נתח דומה לזה של מתחרותיה הקטנות צ'יינה יוניקום וצ'יינה טלקום. מצב זה עשוי להשתנות במהרה בזכות פיתוח שבב סלולרי של חברת קוואלקום התומך בתקן TD-CDMA - שיזרז שיווק מכשירים שיתאימו לרשת של צ'יינה מובייל.

גם אפל לוטשת עיניים לשוק הסיני הצומח. אתר האינטרנט דיגיטיימס, שמתבסס על מקורות במפעלי פוקסקון בסין המייצרים את המכשירים של אפל, דיווח בשבוע שעבר על אבטיפוס חדש ומוזל של אייפון שיותאם לשוק הסיני. באתר נטען כי סדרת השבבים שפיתחה קוואלקום עבור סמארטפונים גדולים סללה את הדרך עבור אפל לפיתוח אייפון מוגדל ומוזל, המיועד להימכר בסין ובשווקים מתעוררים אחרים.

מנכ"ל אפל, טים קוק, הגיע בשבוע שעבר לסין לביקור שני בתוך פחות משנה ונפגש עם שר התעשייה וטכנולוגיית המידע, מיאו וויי, במטרה לקדם את עסקיה של אפל. בדצמבר מכרה אפל יותר משני מיליון מכשירי אייפון 5 בסין בתוך שלושה ימים בלבד. סין היא כיום השוק השני בגודלו עבור אפל, אחרי ארה"ב, והיא אחראית לכ-15% מהכנסותיה השנתיות.

מנוע הצמיחה: צ'יינה מובייל

"2012 לא היתה טובה בשוק הסלולר העולמי, בעיקר בגלל בעיות מקרו-כלכליות", אומר סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט באופנהיימר ישראל. "2013 כבר תהיה שונה, בעיקר בגלל מנוף הצמיחה של צ'יינה מובייל.

"חברת הסלולר הסינית הגדולה נכנסת במלוא העוצמה לשוק הטלפונים החכמים. כיום רק ל-10% מ-700 מיליון הלקוחות של החברה יש סמארטפון, והמספר הזה יכפיל את עצמו בשנה הקרובה. בקרב לקוחות חברות הסלולר הקטנות יותר בסין, נתח השוק של הסמארטפונים כבר מגיע ל-30%-40%.

"כיום ניתן להשיג סמארטפון בסין במחיר שבין 100 ל-150 דולר. בשנה הקרובה יצרניות מכשירים סיניות יתחילו לייצר מכשירים חכמים שיימכרו גם בפחות מ-100 דולר, ויתחילו לאיים על הדואופול של אפל וסמסונג".

באופנהיימר צופים גידול בנתח השוק של יצרני סלולר סיניים מקומיים כמו חואוויי ו-ZTE. חברות אלה חיזקו את יכולותיהן השיווקיות והטכנולוגיות, והן מתחילות לאיים על אפל וסמסונג. ב-2009-2012 רשמה חואוויי צמיחה שנתית ממוצעת של 14%, ו-ZTE צמחה באותן שנים ב-37% מדי שנה.

כל אחת משתי החברות מכרה ב-2012 כ-30 מיליון מכשירי סמארטפון. אלה מכירות שמייצגות נתח שוק עולמי של כ-5% לכל אחת החברות - ונתח גבוה עוד יותר בשוק הסיני המקומי. שתי היצרניות הסיניות עלולות לאיים בטווח הבינוני והארוך גם על יצרניות הסלולר מהשורה השנייה כמו LG ,HTC וסוני.

בתערוכת האלקטרוניקה בלאס וגאס מושקות גם אפליקציות ותכונות חדשות רבות לטלפונים החכמים. באופנהיימר מתעכבים במיוחד על יכולות הצילום של המכשירים החדשים - שמציעים רזולוציה המגיעה עד 13 מגה-פיקסל - על הרזולוציה הגבוהה של מסכי המגע, על עוצמת המעבדים ועל עובי המכשירים.

אבל גם המכשירים הפשוטים, שנמכרים בפחות מ-100 דולר, נהפכים לחכמים יותר, וכבר מאיימים על מכשירי הסלולר הישנים מדור 2 ו-2.5 - כולל מכשירי הבלקברי של חברת RIM. להערכת אנשי אופנהיימר, בתוך זמן לא רב מכשירי הסמארטפון יחליפו את כל המכשירים הסלולריים מהדורות הקודמים.

אילו חברות ייהנו מהצמיחה?

באופנהיימר סימנו כמה חברות שאמורות ליהנות מהחדירה המואצת של הסמארטפונים. המועמדת הראשונה היא כמובן מובילת השוק, אפל, שמתכננת להשיק בקרוב מכשיר תומך TD-CDMA כדי להתאים את מוצריה לרשת של צ'יינה מובייל וליהנות מהצמיחה בסין. בכך תחפה אפל במעט על אובדן המומנטום בשווקים המפותחים.

מרוויחה נוספת היא קוואלקום (QCOM), יצרנית שבבי הסלולר המובילה בעולם, שנהנית מההצלחה של כל יצרניות הסלולר. השבבים של קוואלקום נמכרים לכל היצרנים, כולל אפל, סמסונג והחברות הסיניות.

המודל העסקי של קוואלקום כולל תמלוגים ממכירות המכשירים החכמים, מה שמספק לה מנוף לרווחים בעתיד. קוואלקום נסחרת בשווי של 110 מיליארד דולר ובמכפיל 18 על רווחיה החזויים ל-2013. על פי תחזיות האנליסטים, רווחיה אמורים לצמוח ב-16% ב-2013 וב-12% ב-2014. בחמש השנים האחרונות צמחו הרווחים של קוואלקום בכ-15% בממוצע בשנה.

נהנית נוספת ממגמת הצמיחה היא אומניוויז'ן, המייצרת את השבבים למצלמות הדיגיטליות שמשולבות ברבים מהמכשירים. אומניוויז'ן נסחרת בשווי של כ-800 מיליון דולר ובמכפיל 12 על הרווח החזוי לה ב-2013.

עוד חברה שעשויה ליהנות מהמגמה היא אינוונסנס, המייצרת חיישני תנועה למכשירים מבוססי מערכת ההפעלה אנדרואיד. מניית אינוונסנס נסחרת במכפיל 19 על רווחיה החזויים בשנה הקרובה, ושווי החברה מגיע כיום לכמיליארד דולר.

אינוונסנס מתחרה ב-STM הצרפתית, שמספקת חיישנים כאלה לאפל - ובאופנהיימר מעריכים שיש לה יתרונות טכנולוגיים לעומתה. באופנהיימר מאמינים שגם סיווה הישראלית, המספקת תוכנה לפיתוח שבבי סלולר, הן לדורות הקודמים והן לדור השלישי והרביעי, תוכל ליהנות מגלי הצמיחה בשוק. עם זאת, באופנהיימר מסבירים שהמעבר בין דורות המכשירים יוצר אתגר לפעילותה של סיווה בטווח הקצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker