מדוע עשינו שורט על טאואר?

יחס המחירים שנוצר באחרונה בין איגרת החוב להמרה של טאואר לבין המניה של החברה איפשר לנו לפתוח פוזיציה מעניינת נגד המניה במקביל לקניית איגרת החוב ■ להערכתנו, יש בפוזיציה הזאת פוטנציאל לרווח - תוך נטילת סיכון להפסד מוגבל

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

לפני כשלושה שבועות פתחנו כאן פוזיציה מעניינת, שיכולה לייצר רווח מנכס בסיס שלא ברור אם היה נוצר מקנייה פשוטה שלו. הפוזיציה הזאת כוללת מכירת מניית טאואר בחסר (שורט) וקניית האג"ח להמרה שלה. בפועל קנינו אג"ח להמרה בכמות גדולה במעט מהכמות הנדרשת להמרה למניה אחת.

לפני שנסביר את ההיגיון שטמון במהלך הזה, ראוי שנספר בקצרה על ההיסטוריה של האג"ח להמרה של טאואר. לפני כשנתיים נזקקה טאואר, יצרנית השבבים ממגדל העמק, למזומנים לצרכיה השונים: הרחבת פעילות, פירעון חובות ופעילות שוטפת. החברה לא היתה יכולה באותה עת לגייס הון דרך הנפקת מניות רגילות, והנפקת חוב בתשואות שהולמות את הסיכון שלה גם היא היתה בעייתית מאוד.

מפעל טאוארצילום: רויטרס

דרך יצירתית לגיוס משאבים

למרות זאת, החברה מצאה דרך יצירתית לגיוס המשאבים. היא הנפיקה אג"ח להמרה הנושאת קופון של כמעט 8 אגורות. שלא כמו באג"ח להמרה רגילה, הוחלט כי יחס ההמרה ייקבע רק שנתיים לאחר ההנפקה.

הסיבה לכך היתה מספר גדול של שטרי הון המירים למניות שבהם החזיקו בעלי המניות והחוב הגדולים - הבנקים והחברה לישראל. בעת ההנפקה לא היה ניתן לדעת כמה מהם יומרו בעתיד למניות.

פעילותה של טאואר דווקא צמחה והתפתחה מאז, אבל מחיר המניה שלה נחתך בכמעט 50%. לפני כחודשיים נקבע יחס ההמרה, שלפיו כל 38.25 אג"ח מזכות את בעליהן בזכות למניה אחת. האג"ח עצמן נסחרו בעת שקנינו אותן בכ-92 אגורות, ומכאן שניתן לרכוש מניה אחת באמצעות האג"ח במחיר של 35 שקל. מניית טאואר עצמה נסחרת כיום סביב 31 שקל.

כרגע ההמרה אינה כדאית, אבל מי שמחזיק באג"ח עדיין מקבל קופונים של 8 אגורות בשנה המשקפים תשואה של 12%. כרגע נראה שאחזקת האג"ח עדיפה על אחזקת המניה עבור מי שרוצה חשיפה לחברה.

שלושה תרחישים אפשריים

הפוזיציה שבנינו - רכישת האג"ח להמרה ומכירה בחסר של המניה - מייצרת פוטנציאל לרווח יפה מול פוטנציאל להפסד מוגבל. יש בפוזיציה הזאת כמה תרחישים אפשריים:

תרחיש ראשון: מניית החברה דורכת במקום או זזה קלות מעלה או מטה, עד פדיון האג"ח. במקרה כזה נאסוף את הקופונים השוטפים, שיותר מאשר מכסים על הפער שבין מחיר המניה למחיר האג"ח. בתום התקופה נחליט אם להמיר את האג"ח - ולהחזיר את המניות ששאלנו לצורך השורט - או שנפדה את האג"ח, ובסכום שנקבל נקנה מניות בשוק לצורך החזרתן למשאיל. בתרחיש כזה הרווח יהיה זעום.

תרחיש שני: מניית החברה תרד באופן משמעותי. במקרה כזה נרוויח יפה מהשורט, וגם נקבל בחזרה את קרן האג"ח והקופונים. בתרחיש כזה עלולה אמנם להיווצר תסבוכת אם החברה תגיע לחדלות פירעון, ומשום מה יחליטו לקפח את מחזיקי האג"ח על חשבון בעלי המניות. אבל זוהי אפשרות לא סבירה, ובכל מקרה, עוד לפני שהיא תתרחש, אם מניית החברה תרד בשיעור חד מהירידה במחיר האג"ח נוכל לסגור את הפוזיציה ברווח.

תרחיש שלישי: הפוטנציאל העיקרי להפסד יתרחש אם מחיר המניה יעלה בחדות ובמהירות, ונידרש לסגור את השורט טרם זמנו. במקרה שכזה נצטרך לבצע המרה מיידית של האג"ח למניות (כדי להחזיר את המניות למשאיל), דבר שיוביל להפרש עלויות. כיום ההפרש הזה הוא כארבעה שקלים לכל מניה, אבל עם הזמן הוא מצטמצם והולך בגלל קבלת הקופונים.

המחיר של נטרול הסיכון

כדי לצמצם עוד יותר את הסיכון רכשנו מעט יותר אג"ח מכפי שדרוש כדי להמירן למניות. נטרול הסיכון, שגם מעלה את פוטנציאל הרווח, אילץ אותנו להוציא מעט יותר כסף לבניית הפוזיציה.

כך או כך, נראה לנו שזוהי פוזיציה מעניינת שמאפשרת להרוויח בצורה יצירתית ללא נטילת סיכון גבוה במיוחד.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

שורט

מכירה בחסר. כירת מניה שלא מחזיקים בה, מתוך רצון להרוויח מירידת מחירה. המכירה נעשית באמצעות שאילת המניה מגוף אחר שמחזיק בה. אם מחיר המניה אכן יורד, רוכשים אותה בשוק ומחזירים לגוף המשאיל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker