תיק השקעות |

מניית פייסבוק אחרי הבאזז, הנפילה וההתאוששות

הרעש הגדול שיצרה הנפקת פייסבוק מתפוגג, ובעוד זמן מה מנייתה תימדד בהתאם להצלחת הפעילות העסקית של החברה - ולא לפי מידת האופנתיות שלה

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

בתחילת נובמבר השתחררה החסימה על מניות פייסבוק שהוחזקו בידי עובדים לשעבר של החברה ומשקיעים שונים שאינם בעלי עניין בה. מדובר ב-803 מיליון מניות, כ-35% מהון המניות של החברה. שחרור הנעילה הכפיל בן-רגע את מספר המניות הסחירות של פייסבוק.

ההיגיון אומר שעודף היצע יגרום למחיר המניה לרדת משמעותית, אך בפועל מאז תחילת נובמבר טיפסה מניית פייסבוק בכ-28%. מחירה של מניית פייסבוק מושפע מאז הנפקתה מהרבה גורמים טכניים שונים - ופחות מהשווי הכלכלי שלה, עד כמה שאפשר לנחש מהו.

החברה הונפקה בשווי אדיר של 100 מיליארד דולר. לאחר מכן גלשה המניה במהירות בלי קשר הדוק לתוצאותיה העיסקיות. כיום השווי שלה הוא 57 מיליארד דולר.

תיק ישראלי

הדו"חות הרבעוניים האחרונים מראים דווקא כי החברה עולה על דרך המלך בתחום הפרסום. היא מצליחה במיוחד בתחום הסלולר, שבו חברות מסוגה מתקשות להצליח. לאחר הדו"חות המניה עלתה בכ-19%, אך היא השילה את העלייה הזאת בתוך שבועיים.

המהומה סביב פייסבוק החלה כשעובדים בחברה מכרו מניות למשקיעים שונים עוד לפני ההנפקה, וכך יצרו שוק משני גדול למניות החברה. אף שהמניות היו חסומות למסחר, הן נחטפו במהירות. כך בעצם נענה חלק גדול מהביקוש הגדול למניות פייסבוק עוד לפני ההנפקה.

החתמים והחברה החליטו להנפיק מספר קטן יחסית של מניות כדי שיוכלו לתמוך במחירה. כך, מהון רשום של 2.1 מיליארד מניות (בלי להוסיף לחישוב כ-700 מיליון אופציות לעובדים ומנהלים), רק 421 מיליון מניות נמכרו בהנפקה. החברה עצמה מכרה רק 180 מיליון מניות, ואת השאר מכרו כמה בעלי מניות בה.

מדוע בעצם עלתה מניית פייסבוק עם שחרור החסימה? לכך יכולות להיות כמה סיבות.

תיק חו"ל

הראשונה היא שהמניות בעצם נמכרו על ידי העובדים לסוחרים שהתכסו בעזרתן על מכירות בחסר (שורט) שביצעו קודם לכן. לכן, השחרור דווקא יוצר ביקוש למניה - ולא היצע. הסבר אחר הוא שבעלי המניות שהיו חסומות חושבים שהחברה שווה יותר - ולכן נמנעו מלמכור אותן. במקביל השורטיסטים, שכנראה כבר הרוויחו מספיק מהכיוון השלילי, החליטו לסגור את השורט, ויצרו ביקושים למניה. הסיבה האפשרית השלישית היא שמשקיעים שרצו כל הזמן להחזיק במניה חששו משחרור החסימה, ומשזה הגיע החליטו כי זוהי השעה המתאימה להשקיע בה. נראה שההסבר הנכון הוא שילוב של כל האפשרויות האלה.

כך או כך, הרעש גדול סביב מניית פייסבוק נרגע מעט. אמנם קיימת עדיין חסימה על שתי חבילות מניות קטנות יותר שמוחזקות על ידי המייסד והמנכ"ל, מארק צוקרברג - 120 מיליון מניות שישתחררו בדצמבר, ועוד כ-43 מיליון מניות שישתחררו במאי 2013 - וסביר להניח שהתנודתיות במניית פייסבוק תימשך עוד זמן מה. אבל לא רחוק היום שבו היא תיסחר בעיקר לפי הפוטנציאל העסקי של החברה והסיכונים הטמונים בפעילותה - ולא בשל הבאזז, ההייפ ושאר רעשי הרקע שמלווים אותה מאז הנפקתה.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker