רן שחם
יותם עירוני

>> בתחילת הקיץ הונפקה בנאסד”ק פאלו אלטו. העיתוי לא היה פשוט - לא רק בשל הסביבה הכלכלית המקרטעת, אלא גם בשל הטראומה שספגו המשקיעים בהנפקת פייסבוק. ואולם בניגוד לרוח התקופה, הנפקת פאלו אלטו היתה הצלחה מסחררת.


מניות החברה, שהונפקה לפי שווי של 3.5 מיליארד דולר, עלו מאז ההנפקה ב–44%. מדובר בחברה שהכנסותיה בשלושת הרבעונים שלפני ההנפקה הגיעו לכ–180 מיליון דולר ורווחיה הסתכמו ב–5 מיליון דולר. בקיצור, החברה הונפקה לפי שווי המשקף לה מכפיל 700 בערך - כלומר המשקיעים מצפים לזינוק של מאות אחוזים ברווח בשנים הקרובות. האם הציפיות מוצדקות? קשה להשיב על כך.


ניר צוקצילום: תומר אפלבאום

פאלו אלטו מייצרת פתרונות לאבטחת רשתות הנחשבים מתקדמים ביותר ומותאמים היטב לעולם המחשוב העכשווי, שנהפך לרווי באפליקציות ושימושים. לפי תשקיף ההנפקה, הפתרונות האלה מאפשרים אבטחת מידע אינטליגנטית וקונקרטית. עם לקוחות החברה נמנות החברות החדשניות והלוהטות ביותר שפועלות כיום במרחב הווירטואלי - בהן סקייפ, פייסבוק, דרופבוקס, סיילספורס ויוטיוב.


החברה צמחה במכירות במאות אחוזים בשנים האחרונות. עם זאת, החובה להוכיח שהיא יכולה להמשיך לצמוח כך עדיין מוטלת עליה.


למרות הקושי בניתוח השווי של החברה, יש כמה עובדות שקצת יותר קל לנו לפרש. הראשונה היא מספר המניות הנמוך באופן יחסי שנמכרו לציבור בעת ההנפקה. בסך הכל נמכרו לציבור 6.2 מיליון מניות מתוך 66 מיליון מניות רשומות ועוד 14 מיליון אופציות שנמצאות בתוך הכסף. בדילול מלא מדובר ב–7.75% מהחברה.


מתוך 6 מיליון המניות, כ–1.5 מיליון נמכרו על ידי בעלי מניות קיימים, כך שהחברה גייסה בסך הכל כ–200 מיליון דולר. החתמים בהנפקה היו בנקי ההשקעות הגדולים בעולם, והשילוב של יכולותיהם ושל העובדה שרק חלק קטן מהחברה הונפק תרם להצלחת ההנפקה.


במפתיע הודיעה החברה על הנפקת המשך לפני שבועיים. בהנפקה זו החברה לא גייסה אפילו דולר אחד, ובסך הכל מכרו בעלי מניות קיימים עוד כ–4.8 מיליון מניות במחיר של 63 דולר למניה. השוק ספג גם את ההנפקה הזאת.


עדיין לא מדובר בהרבה סחורה, ויחס ההון הצף של החברה עדיין מזכיר יותר יחסים שמקובלים בישראל, אבל הרבה פחות בבורסות האמריקאיות. כדי שהשוק יסכים להנפקה התחייבו בעלי המניות המוכרים לא למכור את יתר אחזקותיהם במשך עוד 135 יום.


לחברה יש עוד הרבה מאוד מניות ואופציות שנמצאות בשלב מסוים של נעילה, ובחודשים הקרובים הן יתחילו להשתחרר.


חלק מהמניות מוחזקות על ידי קרנות הון סיכון שכבר הרוויחו יפה מהשקעה זו, ויתרה מכך, ישנן מניות רבות שמוחזקות על ידי העובדים, שחלקם התעשרו בן־ליל. מעניין יהיה לראות אם הם ייקחו את הסיכון של אובדן הרווחים, או שמא יזרימו היצע אל תוך השוק?


-


רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker