מה מספרת עונת הדו"חות בוול סטריט על הכלכלה האמריקאית?

השקעות הענק הנדרשות כדי לתמוך בדור הרביעי של הסלולר מאיצות גל מיזוגים בענף הטלקום האמריקאי ■ וגם: מדוע הכלכלה מעדיפה אבולוציה על מהפכה, וכיצד שיטפון הכסף הזול עדיין לא מוביל לאינפלציה

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

>> בתוך הרעש הפוליטי-חברתי-כלכלי המתרגש על עולמנו ממשיכות החברות המסחריות לפעול ולבצע מהלכים עסקיים. דיווחי החברות מספקים לנו מקור מהימן יחסית למידע בנוגע למצב הכלכלה. לא שמנהלי החברות יודעים לחזות את העתיד, אך לפחות הם נדרשים, בתרגום חופשי, לשים את הכסף שלהם היכן שהפה שלהם נמצא.

שוק הטלקום בארה"ב, חווה בימים אלה תמורות שישנו אותו לחלוטין. עד כה נשלט השוק על ידי שתי שחקניות דומיננטיות - ורייזון ו-AT&T, שכל אחת מהן שולטת בכ-30% ממנו. אחריהן משתרכת ספרינט-נקסטל עם 9% מהשוק, ואחריה שחקניות שמסתפקות בפחות מ-5%.

בשוק הזה כבר ברור שצריך להיות גדול כדי לשרוד. הקמת התשתית שתתמוך בדור הרביעי הרביעי של הסלולר יצרה גל של מיזוגים. זה החל ברצונה של דויטשה טלקום לצאת מארה"ב על ידי מכירת פעילות MOBILE-T, ל-AT&T. לאחר שהרגולטור המקומי דחה את העסקה החליטה MOBILE-T לרכוש את Metro PCS - חברה קטנה אך בעלת תשתיות שתומכות בדור הרביעי.

לחגיגה הצטרפה Softbank היפאנית, שפירסמה החודש הצעת רכש לספרינט, שלפיה תרכוש אותה ב-12 מיליארד דולר, תזרים לה 8 מיליארד דולר ותשאיר לבעלי המניות של ספרינט 30% מהחברה הממוזגת. אם העסקה תושלם תהיה סופטבנק לחברת הטלקום השלישית בגודלה בעולם.

המגמות האלה מעוררות תהיות לגבי שוק הטלקום המקומי - האם באמת יש בו מקום לחמש-שש חברות? עוד נקודה מעניינת היא ההבנה של הנהלת סופטבנק כי אי אפשר כבר לסמוך על השוק היפאני שייצר צמיחה, ושכדאי לצאת החוצה כל עוד יש נגישות למזומן.

השבוע גם הודיעה A123 על פשיטת רגל. החברה, שמייצרת מצברים מתקדמים לכלי רכב חשמליים, שרפה מענק של 250 מיליון דולר שקיבלה מממשלת ארה"ב לפני שלוש שנים לפיתוח מוצריה ועוד 200 מיליון דולר מכספי משקיעים. הבעיה העיקרית היתה שמוצרי החברה פותחו מהר מדי לשוק שעדיין לא היה בשל להם. מתברר שמהפכות מתאימות לפוליטיקה אבל הרבה פחות מכך לכלכלה, שמעדיפה כנראה התקדמות אבולוציונית.

חינוך השוק הוא משימה מסובכת. לכן פעלו בטויוטה בחוכמה עם כלי הרכב ההיברידיים, ולעומת זאת מודל הרכב החשמלי מתעכב, אף שמבחינה טכנולוגית הוא כבר בשל למדי. מוצרי A123 לא ייעלמו מהשוק משום ש-Johnson Controls, ענקית המצברים האמריקאית, הודיעה שתשתלט על החברה במחיר חובותיה ותמשיך בפיתוח. מיט רומני לועג לתוכנית העידוד של אובמה לטכנולוגיות סביבתיות, אך נראה שהמוצר שפותח יימכר לבסוף במיליארדים.

חברות הענק ממשיכות לגייס כסף בזול ולפטר המוני עובדים. עונת הדו"חות שרק החלה ממשיכה בינתיים את המגמה שנרשמה בשנתיים האחרונות. צמיחה במכירות אין, אבל הרווחיות טובה מהצפוי. הסיבה לכך היא שני הגורמים שהוזכרו, שמסבירים גם כיצד הכסף הזול לא מוביל בינתיים לאינפלציה.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם; חברות בקבוצה עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

צילום: Business Insider

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker