רן שחם
יותם עירוני

באחרונה אנו מתחילים להרגיש ביתר שאת את השפעת הריבית האפסית. מנהלי ההשקעות עיכלו את העובדה שריביות ממשלתיות נמוכות ישררו כאן עוד כמה שנים קדימה, והחלו לראות במניות בעלות פרופיל סיכון נמוך חלופה לריבית חסרת סיכון. התוצאה היא עלייה חדה ברמות המחירים של חברות ערך, שמתאפיינות במודל עסקי יציב וצמיחה סולידית במקרה הטוב.

בשנה החולפת הגיעו כמה מחברות הענק למחירי שיא, ומכפילי הרווח שלהן אינם נמוכים. חברות כמו וולמארט, ג'נרל אלקטריק, יוניליוור, נסטלה, קימברלי קלארק ודומותיהן נסחרות כיום במחירים המשקפים תשואה שנתית חד-ספרתית נמוכה, מאחר שהן מושכות משקיעים מוסדיים גדולים. הן גם נהנות מעלויות גיוס הון נמוכות מתמיד.

צילום: בלומברג

חלק מהחברות האלה אף נסחרות במכפילי רווח גבוהים, שתואמים יותר חברות בעלות צמיחה מהירה. זוהי בעיה משום שאלה חברות שתלויות יותר במחזור הכלכלי, בשעה שהכלכלה העולמית מראה סימני האטה או התכווצות. כדאי להתחיל לחפש חלופות להשקעה במגה-טיטאנים האלה. כשכל המשקיעים הגדולים מתגודדים באותן המניות, הסיכוי לרווחי הון בהן נעלם, ואילו הסיכוי לצמיחה בתשואת הדיווידנד תלוי בצמיחת החברות שאינה מובטחת כלל.

מה עושים במקרה כזה? הסיכון בשוק עדיין גבוה, והמעבר לנכסים מסוכנים יותר אינוטריוויאלי. ייתכן שכדאי לעבור לחברות שלא משתייכות למועדון הטיטאנים, אולם הן עדיין מספיק גדולות. חלק מאלה עשויות להוות מטרה לרכישה על ידי חברות הענק. מעבר מסוג זה אפשרי למשל בענף האנרגיה.

שוויין של ענקיות האנרגיה מגיע למאות מיליארדי דולרים, אבל לצדן יש עוד חברות בעלות שווי של כמה עשרות מיליארדי דולרים, שהן עדיין בעלות פרישה גלובלית. מדובר בחברות ותיקות ורווחיות כמו HESS CORP, מרתון אויל, EOG Resources, צ'ספיק או נובל אנרג'י, שכבר מוכרת בענף הגז בישראל. החברות האלה מרוויחות פחות מהענקיות, וחשופות יותר לפעילויות החיפושים וההפקה, שכרוך בהן סיכון.

בהתאם לעקרונות אלה החלטנו להכניס לתיק את HESS CORP, הנסחרת לפי שווי של 18 מיליארד דולר. החברה מפיקה כ-400 אלף חביות נפט ביום (כחמישית מקצב ההפקה של אקסון מוביל, BP או שברון). הרזרבות המוכחות של החברה מסתכמות ב-1.6 מיליארד חביות נפט, ופעילותה מתבצעת ביותר מ-20 מדינות בעולם. החברה החלה לרכז יותר פעילות בשווקים הבטוחים של צפון אמריקה וצפון אירופה. הס מייצרת EBITDA של 6 מיליארד דולר בשנה. מכפיל הרווח הצפוי שלה לשנה הבאה הוא 9 - נמוך לעומת מתחרותיה הגדולות. אחת הסיבות לכך היא תוכנית השקעות כבדה שאותה אמורה החברה להוציא לפועל בשנים הקרובות. לדעתנו, החברה תוכל לעמוד בה.

פריסת החוב שלה נוחה, מסגרות האשראי זמינות ויש לה תוכנית למכור נכסים שיזרימו לה מזומן. הס כבר מכרה השנה חלק ניכר מפעילות הזיקוק שלה, וכן שדות נפט בקזחסטאן בשווי של מיליארד דולר. בעינינו אלה נתוני פתיחה מעניינים בהחלט.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע.

התיק המנוהל הוא וירטואלי

-

חברות ערך

חברות שצמיחתן אטית (אם קיימת צמיחה) אך יש להן מודל עסקי יציב, רווח עקבי ומדיניות דיווידנד שקופה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker