הרווחים הכלואים עוד ירצו להשתחרר

גביית המס המופחתת על רווחים כלואים של חברות הענק הפועלות בישראל ממחישה כי הממשלה מעדיפה תזרים מזומנים פוליטי וקצר טווח על פני תועלת כלכלית רבת שנים

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

>> חברות ענק הפועלות בישראל לא הגיעו לכאן הודות להטבות מס ולא יעזבו לאחר שתיפסק הטבה כזאת. חברות אלה באות לישראל בזכות כוח אדם רלוונטי לפועלן, והן ייצאו אם כוח האדם יהפוך ליקר ולא יצירתי. מקלטי מס אפשר למצוא במקומות אקזוטיים בהרבה מאשר בחלקו המזרחי של אגן הים התיכון.

בכך אנו מתייחסים רק לדיון סביב הרווחים הכלואים שנוצרו לחברות הענק, שקיבלו מענקים או הטבות מס כדי שיפתחו פעילויות בישראל וייצרו בה מקומות עבודה. הרווחים שזכו להטבות מס לא הושקעו בחזרה במשק עם השנים, וכך נוצרו לחברות הגלובליות כיסי מזומן שלא ניתנים למשיכה ללא תשלום מס.

כיום, כשבקופת המדינה חסרים מזומנים, הגתה הממשלה רעיון לאפשר לחברות אלה להוציא את הכספים לחברות האם בחו"ל תמורת תשלום מס חד פעמי נמוך - במקום לחכות ליום שבו ימשכו על דעת עצמן את הרווחים וישלמו מס מלא.

נדמה לנו שמישהו כאן מיצמץ ברגע הלא נכון ופעל מתוך לחץ. חברות שיושבות על הררי מזומן לאורך זמן ולא משקיעות אותו מקבלות עונש מהמשקיעים. אלה דורשים לחלק דיווידנדים או להשקיע את הכסף בפיתוח פעילותן. המשקיעים טוענים, ובצדק, כי להפקיד כסף בריבית חסרת סיכון הם יודעים לבד, לכן בסופו של דבר הסכומים הכלואים יימשכו או יושקעו.

פרט לכך, נראה כי משיכת כספים ותשלום מס מלא תהפוך להיות אחידה ברחבי העולם בקרוב. כשגיוסי החוב של ממשלות גדלים בקצב מהיר מהצמיחה הכלכלית בהן נוצרים גירעונות תקציביים. כדי להתגבר על הגירעונות האלה, יש שתי דרכים - האחת היא פיחות מטבעי והשנייה היא לחפש עודפי מזומן הניתנים למיסוי.

מצב שבו קופות המדינה והאזרחים ריקות אל מול קופות מלאות בקרב תאגידים מסחריים הוא תמונה שחוזרת על עצמה בכל הכלכלות המפותחות.

סביר להניח שהרצון למיסוי מלא של חברות יבוא לידי ביטוי בקרוב. למשל, האמריקאים יידרשו להחליט עד סוף 2012 אם להעלות את תקרת החוב הממשלתי, או לוותר על הקלות המס הנרחבות שניקבעו בימיה של ממשלת בוש לצורך כיסוי הגירעון.

גם מדינות רבות באירופה כורעות תחת נטל החובות, ונראה שעדיף לממשלה לחכות עד לגביית המס המלא, ואין צורך להיבהל מבריחת פעילות מהמשק המקומי.

מדאיג לראות כיצד הממשלה מנהלת משא ומתן מתוך עמדת חולשה כשהחוק והסביבה הכלכלית לצדה - רק כדי לספק צרכים מיידיים, תוך הזנחת העתיד. הנקודה השנייה שמציקה היא חוסר השוויוניות בתשלום המס בישראל. אלה לא רק חברות הענק - זה קורה גם עם בדרנים, קבלנים ושרברבים. נראה שהתחמקות מתשלום מס נהפכה לחלק ממערך ניהול הסיכונים הפיננסיים של בעלי המקצוע.

יש למצוא דרך להפסיק את המשא ומתן עם רשויות המס. צריך לקבוע כי כולם משלמים כפי שצריך לשלם, ואם לא - הם נענשים במלוא חומרת הדין.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker