סמסונג הפסידה במשפט - אך הרוויחה בשוק

ההפסד של סמסונג במשפט מול אפל בטל לעומת ביסוס מעמדה המוביל בשוק

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

>> נניח שהייתם ניגשים ב-2010 ללי קון הי, יו"ר סמסונג, ואומרים לו שברבעון השני של 2012 חטיבת הטלפונים הסלולריים של החברה תרוויח 4 מיליארד דולר, בתנאי שתשלם לאפל מיליארד דולר. אם הוא לא היה מתעלף במקום, הוא כנראה היה שואל מיד איפה חותמים.

במקום לשלם מראש, סמסונג קיבלה כעת תביעה בסכום של מיליארד דולר, שעלול לזנק ל-2.75 מיליארד דולר בהמשך החודש. השאלה היא כעת אם מדובר בעילה לפרידה ממניית סמסונג שבתיק ההשקעות שלנו, או שמא יש לנצל את הירידה במחירה דווקא כדי לרכוש עוד מניות.

סמסונג, שכבר קרוב לעשור נחשבת ליצרנית הטלוויזיות והמסכים הגדולה בעולם וליצרנית השנייה בגודלה בתחומי שבבי הזיכרון והמדפסות, החליטה לפני כמה שנים לכבוש מעמד מוביל גם בתחום הטלפונים החכמים. בפני החברה עמדו אז שתי אפשרויות. הראשונה היתה לפתח טלפון חכם וייחודי שיתחרה בדור הבא של האייפון. האפשרות השנייה היתה לחקות את ההצלחה של האייפון ולשאת בתוצאות מאוחר יותר, אם בכלל.

צילום: סמסונג

הבחירה באפשרות השנייה השתלמה. המתחרות שניסו להביא ייחודיות לשוק שרועות כיום מדממות לצד הדרך, ועולם הטלפונים החכמים נשלט בידי סמסונג ואפל.

עוד נתון חשוב הוא הקשרים המסחריים בין שתי החברות. 22% מעלות הייצור של האייפון הולכים לסמסונג ואחראים ל-9% מהכנסותיה. מדובר בשבבי זיכרון ובמסכים של חלק ממוצרי אפל. החומות הסיניות בין חטיבת המובייל הנתבעת של סאמסונג לחטיבת השבבים שלה עלולות להיסדק בשל התביעה הזאת, ובסופו של דבר זה עלול להכאיב לשני הצדדים. גם אם אפל תעבור לעבוד עם הספקים היפאנים - טושיבה בשבבים ושארפ במסכים - זה יעלה לה הרבה כסף וישחוק את רווחיותה, אלא אם כן היא תצליח לחסל את התחרות לחלוטין, מה שלא נראה סביר.

אפל תבעה 2.75 מיליארד דולר, המחושבים על ידי תשלום תמלוגים רטרואקטיבי בגין הפטנטים המופרים. מדובר ב-30 דולר לכל טלפון שנמכר ו-40 דולר לכל טאבלט. סמסונג יכולה להתמודד עם הקנס ולהשקיע בעקיפת הפטנטים בדורות הבאים של מכשיריה.

תיק חו"ל

אגב הטלפון החכם החדש של סמגונג, גלקסי 3, לא נכלל בתביעה, אך נכלל בתביעה אחרת שמתבשלת בארה"ב לגבי איסורי מכירה בארה"ב (הדיון המשפטי צפוי בתחילת דצמבר). מתוך 28 מכשירים שבגינם תבעה אפל, המושבעים מצאו כי בשמונה יש הפרות פטנטים. שמונת המכשירים היו אחראים למכירות של 1.3 מיליארד דולר בארה"ב במחצית הראשונה של 2012.

אנו סבורים כי לסמסונג יש היכולות הפיננסיות והניהוליות להתמודד עם השינוי בחוקי המשחק. עם זאת, נראה לנו שיהיו לכך השלכות בזמן הקרוב. לא ניפרד ממניית סמסונג לעת עתה, אך נכניס לתיק ההשקעות שלנו שתי מרוויחות פוטנציאליות מהמלחמה הזאת: מיקרוסופט, שמפתחת מערכת הפעלה מקורית; וטושיבה, שיכולה לשמש ספק חלופי לשבבי זיכרון.

---

תיק ישראלי

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות להחזיק ני"ע ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker