עיניים עצומות לרווח

נאמנות עיוורת מאפשרת לאנשי ציבור להימנע מניגוד עניינים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

נאמנות עיוורת.

הסכם פיננסי בין אדם לגוף המנהל השקעות בנאמנות שלפיו לבעלים של תיק השקעות או לנהנה ממנו אין כל השפעה על הניהול השוטף של התיק או יכולת לבחור את הנכסים שנרכשים אליו.

הנאמן מקבל מבעל התיק קווים מנחים כלליים - כמו שיעורי ההחזקה המותרים בסוגי הנכסים השונים (אג"ח, מניות), ואת אופי הסיכון שמותר בתיק. מעבר לכך, בעל התיק אינו יודע במה הוא מושקע. ניהול ההשקעות נעשה לפי שיקול דעתו הבלעדי של הנאמן, בתוך המסגרת שקבע בעל התיק.

מטרתה של נאמנות עיוורת היא להימנע מניגוד עניינים שעלול להיווצר בין בעל התיק לתפקידו הציבורי. זאת, מכיוון שנושאי משרה ציבורית בכירה עלולים לקבל החלטות הנוגעות לחברות שבהן הם מושקעים, ועל ידי כך לשפר את מצבם האישי. כך למשל, ראש עיר או ראש רשות מקומית עשוי להיות מצוי בניגוד עניינים אם חברה לייזום נדל"ן שבה הוא מושקע תבקש לאשר לה הגדלת שטחי הבנייה בעיר שעליה הוא מופקד.

בישראל מחויבים שרים וסגני שרים למסור את תיקי השקעות שלהם ושל בני משפחתם לניהול בנאמנות עיוורת. חברת הנאמנות שמנהלת את התיק אינה יכולה למסור לשר באילו ניירות ערך היא משקיעה עבורו. מותר לה רק למסור מהו שווי התיק כולו, מהם הרווחים שהוא צבר ומהו המס ששולם בגין הרווחים האלה.

הסכם נאמנות עיוורת יכול להתבצע גם מרצון, על ידי בעל הון שרוצה להעניק לילדיו או לקרוביו סכומי כסף מסוימים בעתיד. הוא יכול להפקיד תיק ניירות ערך בידי נאמן, ולהורות לו לנהל את התיק בהתאם לשיקול דעתו. בהסכם ניתן לקבוע שילדיו של בעל ההון יקבלו שליטה על הכספים רק בהגיעם לבגרות או בהתקיים תנאים אחרים שסוכמו מראש.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker