מסימני המשבר: בצורת הנפקות בת"א

עצירה כמעט מוחלטת של הנפקת מניות גורמת לירידה בהיקף ההשקעות במשק כולו

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

הנפקות ראשוניות של מניות, שבמהלכן נהפכות חברות פרטיות לציבוריות, הן סם חיים בקיומו של שוק הון אפקטיבי. החברות זקוקות להון כדי להשקיע אותו בעתידן ולייצר צמיחה - אצלן ובמשק כולו.

תהליך ההנפקה מספק לחברות תג מחיר, ומאפשר להשוותן עם חברות אחרות. גם כשחברה מונפקת לפי שווי מנופח מדי, כמו במקרה של פייסבוק, השוק "מיישר" אותה במהירות לשווי הריאלי שלה. גיוסי הון במניות או באג"ח עונים על שני צרכים נוספים - לחברות הוא נותן אפיק מימון אלטרנטיבי לקבלת הלוואות בבנקים, ולמשקיעים הוא מספק גיוון של כלי ההשקעה ויכולת להרכיב תיק השקעות בעל רכיבים בעלי פוטנציאל של סיכון ותשואה במינונים שונים.

חברות חדשות שמגיעות לבורסה מאפשרות לרענן את מדדי המניות. חברות שאינן רלוונטיות נדחפות החוצה, ואילו חברות חדשות וצומחות תופסות את מקומן. דוגמה כזו היא מניית מלאנוקס, שהונפקה לפני כמה שנים ונהפכה השנה לכוכבת הגדולה של מדד ת"א 25.

תיק ישראלי

מאז משבר האשראי של 2008, שוק ההנפקות הראשוניות בישראל מיובש כמעט לחלוטין. למעט כמה שותפויות אנרגיה, שטיבן עוד דורש הוכחה, לא היו כמעט הנפקות של חברות חדשות בישראל. לעומת זאת, ברוב העולם, למעט אירופה, שוק ההנפקות עדיין חי ובועט.

ההתייבשות של השוק המקומי נובעת כנראה מסיבות מקומיות. ייתכן שבשוק שוררת עדיין אכזבה מאיכות החברות שהצטרפו לבורסה בגל ההנפקות הגדול של 2006-2007. חלק גדול מחברות אלה, בעיקר בתחום הנדל"ן, הותירו בכיסי המשקיעים חורים גדולים. ויש גם גורמים שמרתיעים את החברות, כמו עלות החזקת חברה ציבורית, שגדלה מאוד, ומקשה על הנפקות של חברות קטנות ובינוניות.

מעבר לים התמונה שונה. בארה"ב הונפקו מתחילת השנה 215 חברות, לעומת 220 ב-2011 כולה, ו-196 ב-2010 - עדיין נמוך מהשיא של 333 חברות שהונפקו ב-2007. מול אכזבות כמו פייסבוק, היו גם הנפקות מוצלחות שהותירו למשקיעים רווחים נאים. מאז הנפקת פייסבוק במאי האחרון הצטרפו לבורסות בארה"ב 62 מניות חדשות, כשעל 55 מהן המשקיעים עדיין מורווחים. אחת מהן היא מניית חברת אבטחת המידע פאלו אלטו, שזינקה לאחר ההנפקה בכ-40%.

תיק חו"ל

באירופה, כצפוי, המצב קשה יותר, אך גם שם שוק ההנפקות עדיין פעיל. מתחילת השנה הונפקו באירופה 53 חברות, לעומת 127 ב-2011 כולה ו-156 ב-2010. שוק ההון והבורסה הם מקום המפגש של חוסכים ומשקיעים עם חברות הזקוקות להון. כשהבנקים מקמצים באשראי בשל הצורך לחזק את הונם העצמי, וכשהריבית הממשלתית היא אפסית - לחוסכים ולחברות אין ברירה אלא לחפש מחדש את נקודת המפגש שלהם באמצעות הבורסה. שוק הון ערני אמור לנצל מצב שכזה, להתעורר, ולתת בדרך גם דחיפה לכלכלה.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker