מטוטלת הרווח בענף הזיקוק העולמי

למרות הסיכון, חברות אנרגיה גדולות הפרידו באחרונה את עסקי הזיקוק שלהן לחברה עצמאית

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

לצד השחיקה ברווחיות בחברות רבות, ישנן כאלה שדווקא חוות עדנה לאחר שנים של הפסדים. ברבעון השני בלטו בהן כמה חברות זיקוק עצמאיות בארה"ב.

חברות אלה מתאפיינות במאזני ענק ושולי רווח מזעריים. עקב כך, אצל רבות מהן נעה מטוטלת הרווח והפסד במהירות מצד אל צד. השנה היא נמצאת בצד החיובי.

בכלכלה חופשית ובשווקים משוכללים תחום הזיקוק היה אמור להתאפיין ברווחיות קבועה למדי. בבסיסם עסקי הזיקוק הם די פשוטים: קונים נפט במחיר השוק, מוסיפים עלויות אנרגיה ומעט תוספים לזיקוק, ומוכרים את התזקיקים במרווח מסוים מעל ההוצאות שמאפשר לקבל רווח נורמלי. הבעיה היא שמבנה ענף האנרגיה העולמי אינו משוכלל.

צילום: בלומברג

רוב פעילות הזיקוק העולמית אינה עצמאית, אלא מבוצעת על ידי חברות ענק שגם מפיקות את הנפט, גם מזקקות אותו וגם מוכרות דלק לצרכנים. חלוקת הרווחים בין הפעילויות מייצגת לרוב רווח גבוה על מחיר הנפט הגולמי ורווחיות נמוכה בפעילות הזיקוק.

מכיוון שחלוקת הרווחים אינה סימטרית, ישנן מפיקות נפט גדולות שמנסות למכור או להפריד את פעילות הזיקוק לחברה עצמאית. זהו מהלך שטומן בחובו סיכון אדיר. חברת אנרגיה גדולה שתוותר על פעילות הזיקוק עלולה לגלות שהיא נמצאת בחיסרון מול מתחרים שמבצעים את שתי הפעילויות.

למרות הסיכון החליטה השנה ענקית האנרגיה האמריקאית קונוקו פיליפס לפצל החוצה את פעילות הזיקוק, ההולכה והכימיקלים. המניות של חברת הזיקוק העצמאית, שנקאת כעת פיליפס 66, חולקו לבעלי המניות של קונוקו - המחזיקים כעת בשתי חברות: אחת להפקה ואחת לזיקוק.

הפיצול לא נועד רק להציף ערך על פעילות ההפקה, אלא גם לאפשר מכירה של פעילות הזיקוק בתקופה שהרווחיות בה גבוהה. פיליפס 66 נסחרת באחרונה סביב מחיר של 40 דולר למניה, ותוצאותיה - שפורסמו לפני כשבוע וחצי - היו טובות בהרבה מהתחזיות.

החברה הודיעה שתבצע רכש חוזר של מניות בהיקף של מיליארד דולר. לצד התוצאות הטובות, הנהלת פיליפס מנסה להוציא לפועל מהלך נוסף של מכירת חלק מבתי הזיקוק שלה, והתמקדות בפעילות של ייצור כימיקלים. ייתכן שזהו איתות לכך שפיליפס אינה מצפה לרווחיות גבוהה בעסקי הזיקוק בעתיד, ולכן השנה הטובה הנוכחית היא עבורה נקודת יציאה נוחה. גם ענקית האנרגיה האירופית טוטאל מפרידה בימים אלה את פעילות הזיקוק. אם מצב זה יימשך ופעילויות הזיקוק יופרדו מחברות הנפט, תעשיית האנרגיה תשתנה. יש גם מי שרואה בכך הזדמנות, כמו ענקית האנרגיה ריליינס או חברת הזיקוק האמריקאית ואלרו, שדווקא רוכשות פעילויות זיקוק שונות.

תקופות של עדנה בענף הזיקוק תמיד עודדו עסקות כאלה. בסיבוב הקודם, ב-2007-2005, היו כמה שחקנים ישראליים שעמדו דווקא בצד הקונה. באותן שנים גם הופרטו בישראל בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד. חלק מהעסקות האלה לא היטיבו עם הקונים, ומעניין יהיה לראות מה יגידו בעתיד על גל העסקות הנוכחי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker