הכלכלה בישראל מאטה? אירופה אשמה

הצרות הכלכליות באירופה אינן המקור המרכזי לבעיות של הכלכלה הישראלית

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

>> באחרונה מצאו ראש הממשלה ושר האוצר יעד חדש לפורקן התסכול שלהם: אירופה. למה אנחנו מעלים מסים? כי יש בעיות באירופה. שיעורי האבטלה עולים? אירופה אשמה. הכלכלה מאטה? נו ברור, זו אירופה.

האם נהפכנו לאירופאים? בואו נראה: 34 מעלות ביולי, 70% לחות, כדורגל ברמה ירודה, אין רכבת תחתית בערים הגדולות, מטקות ומנגלים בים, שופינג לפני ההמראה, מחיאות כפיים בנחיתה. מה לנו ולאירופה?

אירופה מזדקנת. חציון הגילים ברוב היבשת הוא 42-43, כלומר מחצית מהאוכלוסייה נמצאת מעל גיל זה. מכיוון ששיעורי הילודה נמוכים, תהליך ההזדקנות יימשך. יותר אנשים יחיו על פנסיות ופחות ייצרו חיסכון. בני דור הבייבי בום שכבר החלו לפרוש בשנים האחרונות חשבו שיזכו לקצת נחת, עם פנסיות נדיבות והרבה זמן פנוי ליהנות מהן. כרגע נראה שהחלום הזה נגוז.

מתברר שההטבות הסוציאליות הנרחבות באירופה נתמכות בעיקר על ידי גיוסי חוב. כשפוטנציאל הצמיחה נעלם והולך, גלגול החוב הופך לבעייתי, ותשלומי הפנסיה שהובטחו לגמלאים יצטרכו כנראה לספוג פגיעה. הכלכלה הבוגרת של מערב אירופה יכולה היתה לעבוד לא רע בזכות התשתיות החברתיות והפיסיות המפותחות שלה. הבעיה היא שהאירופאים מנסים לנהל אותה ככלכלה צומחת, מה שהצמיח להם בועות פיננסיות, משברים וחובות.

אצלנו המצב מעט אחר. הגיל החציוני בישראל הוא 29 ושיעורי הילודה גבוהים, גם במגזר החילוני. הכלכלה הישראלית נשענת על ענפים בעלי פוטנציאל צמיחה, בעיקר בזכות תעשיית הטכנולוגיה שבה האירופאים נמצאים מעט מאחור. לכאורה מצבנו אמור להיות טוב בהרבה. האמנם? לא בדיוק. תקציבי ממשלה רבים מופנים למקומות שאינם תורמים מספיק לכלכלה ולצמיחה, כמו ישיבות, התנחלויות, עסקנים ברשויות המקומיות, עובדים במונופולים ממשלתיים ועוד בורות ללא תחתית.

מדינת ישראל מתגאה בשיעורי אבטלה מהנמוכים במדינות OECD, אבל חוסר התעסוקה באוכלוסיות החלשות (חרדים וערבים) הוא מהגבוהים בעולם המפותח. זהו צד ההוצאות. ומה בצד ההכנסות? דווקא על אנשי המעמד הבינוני - שכירים, עצמאים ואקדמאים שמחנכים את ילדיהם לעבוד ולתרום - המסים עולים ונטל המחיה מכביד. במקום למסות את העשירים החליטו שר האוצר וראש הממשלה להעלות את המע"מ בעוד 1%.

מע"מ הוא מס שמוטל על צריכה שאליה הולכת כל הכנסתו של מעמד הביניים. העשירים מתאפיינים בנטייה שולית לצרוך נמוכה יותר. כל שקל נוסף שנכנס לכיסם הולך לחיסכון ולא לצריכה. לכן זהו מס שידכא את הכלכלה.

דרך אחרת להגדיל הכנסות היא למסות את ההון השחור. הרי אנחנו לא רוצים להגיע למצבן של מדינות אגן הים התיכון כמו יוון, ספרד או איטליה, ששיעור העלמות המס בהן מערער את כלכלתן. אפשר גם לתת דוגמה ולקצץ בממשלה עצמה: לצמצם משרדים, לבטל תפקידים מיותרים ולהיפרד מהשרים בלי תיק.

את כל הבעיות האלה אנחנו יוצרים בעצמנו. הן לא מגיעות מאירופה. אפשר וצריך לשפר את המערכת הכלכלית והחברתית בצורה שתאפשר לכולנו קיום בכבוד ולאורך זמן תחת מגבלות התקציב הקיימות.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker