הרגולטורים יודעים להתמודד רק עם המגזר העסקי

הפוליטיקאים מטילים גזרות על המגזר העסקי - ומה עם חברת החשמל?

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
רן שחם
יותם עירוני

>> שקדים הם בעלי ערך תזונתי גבוה. יש בהם כמויות גדולות של שומן לא רווי, חלבונים, ויטמינים ומינרלים והם עשירים בסיבים תזונתיים. ישנם מחקרים שמראים שאכילת כמה שקדים ביום מפחיתה את ההסתברות ללקות במחלות לב במידה משמעותית.

עם זאת, בשקדים מצוי חומר בשם אמיגדאלין המתפרק בעיכול ויוצר חומצה ציאנית. אם אוכלים הרבה מאוד שקדים בבת אחת יש סכנה קשה להרעלה. לכן עדיף לצרוך שקדים במידה ולאורך זמן. זה גם טעים וגם בריא.

דבר דומה קורה עם הרגולציה בישראל. למשל, במקרה של חוק הפופקורן שאושר בוועדת הכלכלה בשבוע שעבר - שמתיר לצופי הקולנוע להביא פופקורן מהבית. זה לא שאנחנו חושבים שכמה גרעיני תירס בקופסה שווים 30 שקל, אבל לדעתנו יש גבול למספר הגזרות הרגולטוריות שהכלכלה יכולה לשאת בבת אחת.

בשנה החולפת התערבו הרגולטורים בענף הסלולר, במנהלי קופות הגמל, בחברות האחזקה, בקציר המלח, במרווחי הזיקוק, במחירי המלט, בחברות הליסינג, ברשתות השיווק, במנהלי קרנות הנאמנות - ובשבוע שעבר ראינו גם התערבות בביטוחי המנהלים. שמענו גם קריאות של הרשתות הקמעוניות לטפל בשתי חברות הקניונים הגדולות, והתבטאויות כמו "נעשה לבתי המלון את מה שעשו לסלולר".

כל אחת מההתערבויות האלה נועדה לטפל בעיוותי מחיר שבהחלט מכבידים על חלק גדול מהציבור. ואולם הבעיה היא במספר ובקצב הגזירות שעמן צריכות החברות להתמודד בתקופה שבה הכלכלה העולמית נמצאת במצב לא קל.

ההתערבות בתחום הסלולר נראית בהחלט ראויה. מצד שני, במקומות שבהם כוחות השוק יכולים לטפל לבד לא צריך את התערבות הרגוטור. ניתן לומר לצרכנים: אתם לא רוצים לשלם 30 שקל על פופקורן? אז אל תקנו.

הלחץ האדיר שמופעל על הרבה חברות בזמן קצר יגרום בקרוב לגלי פיטורים רבים וידכא כל רצון לבצע השקעות חדשות. פוליטיקאי שחושב שההון הפוליטי שירוויח מפעולות כאלה משתלם ניחן בראייה קצרת טווח ובבורות היסטורית.

פוליטיקאים ומנהיגים יכולים להתעלל בכלכלה עד גבול מסוים, אבל אם הם עוברים אותו הם מוקאים מהמערכת. יש גם היגיון בחשש שרגולציה עודפת ומיותרת תגרום בעתיד להיפוך מגמה, ולהתרת רסן שתבשיל למשבר כלכלי נוסף.

מעניין לציין שהפוליטיקאים מתמקדים כיום בעיקר בסקטור הפרטי. ומה עם נמל אשדוד? עם חברת החשמל? עם הרשויות המקומיות? הרי חוסר היעילות של הגופים הציבוריים מעיק על האזרח הקטן לא פחות.

השירותים של חברת החשמל חיוניים לאזרחים קצת יותר מהפופקורן בקולנוע, ממכוניות ליסינג או ממחיר חדרי המלון. שחיתות, שביתות וניהול כושל חמורים יותר מאשר ניצול כלכלי של מצבי שוק.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker