קרן הפנסיה הסכימה לקבל מבוטח לתקופה רטרואקטיבית - האם היא יכולה לחזור בה?

בית המשפט קבע: כשהסוכן מקבל טופס חתום, הביטוח בתוקף

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> קרן פנסיה הסכימה לקבל מבוטח לתקופה רטרואקטיבית שקדמה למועד בקשת ההצטרפות, וגם גבתה תשלום עבור התקופה הרטרואקטיבית. לאחר שהתברר לקרן כי המבוטח עבר תאונה - והגם שזו אירעה לאחר מועד מילוי בקשת ההצטרפות - מבקשת הקרן לחזור בה ולהזיז את מועד קבלת המבוטח למועד שלאחר קרות התאונה.


האם הקרן רשאית לעשות כן, ולפטור עצמה מתשלום תגמולים למבוטח? שאלה זו עמדה בפני ביה"ד לעבודה בנצרת בעניינו של נסר עבוד. עבוד החל לעבוד כפועל בניין. כחודשיים אחר כך ביקש המעביד לצרפו לקרן הראל פנסיה.


לשם כך התכנסו עבוד, המעביד וסוכן הביטוח מטעם הראל פנסיה. במעמד זה מולאו טופסי ההצטרפות ונחתמו על ידי עבוד, המעביד וסוכן הביטוח מטעם הראל פנסיה. בטפסים צוין כי תאריך התחלת הביטוח בהראל פנסיה הוא ב–1 בחודש, הגם שהטפסים מולאו ב–24 בחודש.


סוכן הביטוח מסר את הטפסים להראל פנסיה, וזו הנפיקה מסמך אישור הצטרפות המציין את מועד תחילת הביטוח ב–1 בחודש. המעביד החל בתשלומים להראל פנסיה. למרבה הצער, שלושה ימים לאחר מילוי הטפסים אירעה לעבוד תאונת שבה איבד אחת מעיניו ובגינה נקבעו לו 49% נכות בביטוח הלאומי.


כשבא לממש את זכותו לתגמולים, התנערה ממנו הראל פנסיה. מועד תחילת הביטוח הוא לאחר מועד התאונה, טענה. עבוד פנה לעזרת ביה"ד לעבודה בנצרת. הראל טוענת שצורפתי לקרן רק לאחר התאונה, אך אני מחזיק במסמך אישור ההצטרפות שבו ציינה הראל במפורש כי מועד ההצטרפות הוא לפני התאונה, פנה עבוד לשופטים.


ומה בפיכם, פנו השופטים לנציגי הראל. סוכן הביטוח מסר לנו את טופסי ההצטרפות יום לאחר התאונה, ואנחנו אישרנו את ההצטרפות רק שבועיים לאחר התאונה.


נשיאת ביה"ד לעבודה בנצרת, השופטת ורד שפר, ונציגי הציבור יוסי עבאדי ומוחמד ג’נאים מבהירים להראל כי סוכן הביטוח הוא שלוחה של הראל. על כן, מעת שהיו טופסי ההצטרפות בידי הסוכן כמו היו בידי הראל, ואין זה משנה מתי העביר הסוכן את הטפסים להראל.


נכון שהקרן אישרה את הצטרפות עבוד שבועיים לאחר התאונה, מוסיפים השופטים, אך היא אישרה את הצטרפותו הרטרואקטיבית והחלה בגביית הכספים מהמעביד. אין מקום לספק כי אלמלא התאונה היתה הקרן ממשיכה לגבות כספים מהמעביד ורואה בעבוד מבוטח החל במועד הרטרואקטיבי.


מסקנתנו היא, קובעים השופטים, כי טענת הראל שלפיה חברותו של עבוד בקרן החלה רק לאחר התאונה נולדה רק בגלל התאונה. התנערות הראל מעבוד ומחובתה לשלם לו פנסיית נכות בטענה שבמועד התאונה עבוד לא היה מבוטח בקרן אינה עולה בקנה אחד עם חובת ההגינות ותום הלב המוגברת המוטלת עליה כלפי מבוטחיה.


וכמה עלתה להראל התנערותה מעבוד? הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך 3,000 שקל בתוספת מע”מ שנפסקו בפסק הדין.


הכותב הוא עורך דין

***נסר עבוד נגד הראל פנסיה >>

מהות התביעה: תביעה לקבלת פנסיית נכות


טענת הנתבעת: הביטוח אצלנו החל לאחר התאונה


השופטים: ורד שפר ונציגי הציבור יוסי עבאדי ומוחמד ג'נאים מבית הדין האזורי לעבודה בנצרת


נפסק ביום 28.5.2012: מסמכי 


ההצטרפות לקרן היו בידי סוכן הביטוח, שלוחה של הקרן, לפני התאונה. לכן אין משמעות למועד שבו מסר הסוכן את הטפסים לקרן. הקרן אישרה את הצטרפות המבוטח לקרן רטרואקטיבית והחלה לגבות כספים. התנערותה של הראל בטענה כי הביטוח החל רק לאחר התאונה אינה עולה בקנה אחד עם חובת ההגינות ותום הלב המוגברת המוטלת עליה כלפי מבוטחיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker