כך פיספסתי את אחת המניות הרווחיות של העשור האחרון

הפסד משפטי זמני שנחלה יצרנית הסיגריות פיליפ מוריס גרם לי לתחושת מועקה קשה ולמכירתה בהפסד

קובי בלום

"מי אמר שקשה להפסיק לעשן? אני עשיתי את זה כל כך הרבה פעמים" - מארק טוויין

קראתי במהירות את הכותרות השחורות בעיתונים: "מניית פיליפ מוריס, יצרנית הסיגריות הגדולה בעולם, צונחת ב-5% ל-32.5 דולר לאחר שספגה גזר דין מפתיע בחומרתו"; "השופט הטיל על החברה קנס של 10 מיליארד דולר"; "פרסומות של פיליפ מוריס הטעו מעשנים להאמין שסיגריות 'לייט' מזיקות פחות לבריאות מסיגריות רגילות".

התובעת במשפט, שהתנהל במארס 2003, היתה משפחתו של מעשן שמת מסרטן הריאות לאחר שעישן במשך שנים רבות סיגריות מרלבורו לייט מתוצרת פיליפ מוריס. ידעתי שמתנהלות תביעות נוספות מסוג זה כנגד החברה בארה"ב. חשש כבד לגורל המניה החל להתגנב ללבי.

באותו ערב, כשחזרתי מותש לביתי, נדלקו האורות בהפתעה ומצאתי את עצמי מוקף בגוש מטושטש של עשרות אנשים המריעים לכבוד יום הולדתי ה-50. "ברוך הבא למועדון הקשישים", בירך אותי חברי הטוב מנחם. "מניסיון אני אומר לך, אחרי 50 זוהי גלישה חלקלקה במורד השנים שעוד נותרו לנו".

בימים הבאים התחרו העיתונים והסוכנויות מי יהיה דרמטי יותר. "פיליפ מוריס לפשיטת רגל?", זעק ה"וול סטריט ג'ורנל". "האם הגיעה יצרנית מרלבורו לסוף דרכה?", שאלה מערכת הבלומברג. מחיר המניה ירד ל-31 דולר. קור מקפיא הזדחל ועלה בבטני. בספטמבר 2002 רכשתי את מניית פיליפ מוריס לתיקי לקוחותי במחיר של כ-40 דולר למניה.

בעולם ההשקעות הפיננסיות נתפשה פיליפ מוריס (קוד מסחר MO) כהשקעה כבדה וסולידית, מהסוג שנהוג לכנות מניה דפנסיבית. החברה שלטה אז ללא עוררין בתחום הסיגריות בעולם. היא ייצרה ושיווקה את המותגים הידועים והנפוצים ביותר: מרלבורו, פרלמנט, אל.אם ואחרים. עם מותגים כאלה, אין פלא שפיליפ מוריס שלטה ביותר מ-50% משוק הסיגריות.

שיעורי הבית שהכנתי לפני קניית המניה גילו לי כי מחוץ לצפון אמריקה, מספר המעשנים בעולם גדל בהתמדה, ובשווקים גדולים כרוסיה, סין והודו החברה רק החלה את מסע החדירה שלה. פוטנציאל הצמיחה היה ענק.

בעברי הרחוק עישנתי במשך כמה שנים, ועל בשרי למדתי כמה קשה להפסיק. צרכני הסיגריות היו לקוחות שבויים. החברה יכלה להרשות לעצמה להעלות כל שנה את מחירי החפיסות, והכמות הנמכרת לא פחתה. הכלכלנים קוראים לזה ביקוש קשיח.

רווחי החברה צמחו מדי שנה בקצב דו-ספרתי לאורך עשרות שנים. לחברה היה מאזן איתן, והיא הגדילה מדי שנה את הדיווידנד שלה. היא נסחרה במכפיל רווח נמוך מספיק, והשתכנעתי שזוהי מניה זולה עם מודל עסקי מרשים ופוטנציאל צמיחה שגבולו בשמים.

והנה, במפתיע, מגיעה מכה לא צפויה. ידעתי, כמובן, שעל רקע בעיות בריאות הוגשו עשרות תביעות ייצוגיות כנגד החברה על ידי אנשים פרטיים, השלטון המקומי ואפילו על ידי הממשל הפדרלי, אבל שום אנליסט שפוי בדעתו לא ציפה לעונש כה חמור.

פתחתי את מסך הבלומברג. הידיעות רדפו זו את זו, וכולן היו שליליות ומפחידות. מספר התביעות נגד החברה גדל בהתמדה. האנליסטים שסיקרו את החברה הפכו בבת אחת את עורם ועברו מהמלצות "קנייה חזקה" ל"מכירה מיידית".

המונח פשיטת רגל הופיע בכל הידיעות בתדירות מאיימת. ה"ניו יורק טיימס" הדפיס בעמודו הראשי את הפרסומת הידועה של פיליפ מוריס, עם הבוקר של מרלבורו דוהר על סוסו לעבר השקיעה. מחיר המניה המשיך לרדת בהתמדה.

גוש הקרח שבבטני החל לשלוח נימים קפואים לכיוון חזי וראשי. "אני עדיין יכול להציל את רוב הכסף של המשקיעים", חשבתי. טילפנתי לפרנסיס ולדילרים בחדר המסחר שלנו ונתתי הוראות מכירה מתאימות. "אתה בטוח? במחיר כזה?" שאל פרנסיס בעדינות. "אני משוכנע", הרמתי את קולי בחוסר סבלנות. פיליפ מוריס היא מניה נזילה ביותר, ובתוך חמש דקות מכרנו את כל הכמות במחיר של 29.5 דולר. נשמתי לרווחה: הקרח הפשיר, איזו הקלה! למחרת ירדה המניה בדולר נוסף, ואני ידעתי שעשיתי את הצעד הנכון.

בימים הבאים המשכתי לעקוב אחר המניה. החדשות המשיכו להיות שליליות, והאנליסטים המשיכו לשפוך שמן על המדורה ולשפד את פיליפ מוריס מכל כיוון אפשרי. אך המניה לא ירדה יותר - היא התייצבה והמשיכה להיסחר סביב 30 דולר.

גזר הדין בוטל - והמניה המריאה

חודשיים לאחר מכן התמונה השתנתה. בית המשפט לערעורים במיאמי קיבל את מרבית טענות החברה וביטל את הקנס הכספי הגבוה, בקובעו כי הוא מוגזם ויוביל את החברה לפשיטת רגל. עוד באותו יום זינקה מניית פיליפ מוריס ב-10%, ותוך שבועיים הוסיפה 22% נוספים.

פסק הדין הוגדר בעיתונות כניצחון סוחף לתעשיית הסיגריות. הרכבת המשיכה לדהור, ואני הבטתי בה מהרציף בעיניים כלות. הרגשתי עייף, זקן ומובס. ידעתי שכאב ההחמצה יישאר אתי שנים רבות. לשוק המניות יש היכולת הזאת להעמיד מולך מראה מלוטשת שבה משתקפת, באופן בהיר עד כאב, בבואתם של מעשיך הטיפשיים.

פיליפ מוריס המשיכה לעשות חיל. ב-2008 פוצלה לשתי יחידות עסקיות נפרדות ששתיהן נסחרות בניו יורק. האחת היא אלטריה, שמוכרת סיגריות בארה"ב, והשנייה היא פיליפ מוריס אינטרנשונל, שמוכרת לשאר העולם ופרושה על 180 מדינות. כהשקעה, אני סבור שהחברה הבינלאומית אטרקטיבית יותר.

הנתונים הבסיסיים שתמכו בצמיחת החברה לפני עשור תקפים גם כיום. השוק האסיאתי ממשיך לצמוח במהירות, ואחראי כיום לכ-35% מרווחי פיליפ מוריס. שוק הסיגריות באינדונזיה שווה בגודלו לשוק האמריקאי כולו. פיליפ מוריס היא החברה המערבית היחידה שלה הסכם שיתוף פעולה לייצור סיגריות בסין עם מונופול הסיגריות הסיני. החברה ממשיכה לרכוש בחזרה את מניותיה, ומ-2008 הקטינה את מספר המניות בשוק ב-20%.

מספר הסיגריות הנמכרות בכל שנה עולה, מחירי הסיגריות מאמירים, והחברה רכשה גם יצרניות סיגריות מקומיות שהוסיפו לרווחיה. אפילו המשבר הכלכלי לא עצר אותה, והרווחים צמחו בשנים האחרונות בכ-13% בשנה בממוצע.

הסיכון במניית פיליפ מוריס היה ונותר רגולטורי, דהיינו הגבלות ממשלתיות על עישון ואפשרות של תביעות משפטיות. אבל כשהחברה נסחרת במכפיל רווח עתידי של 15 וכשתשואת הדיווידנד שלה היא 4%, הפיצוי על הסיכון נראה לי מספק. אני מאמין שהמניה תמשיך ותעלה גם בשנים הקרובות.

מהם לקחי הסיפור הזה? קודם כל, שבפעולה שנעשית תחת לחץ נפשי קיים סיכון מובנה. אם כותרות שחורות דוחפות אותך להצטרף לעדר השועט, אתה כנראה בדרך לטעות.

לקח נוסף הוא שגם חברות גדולות, בעלות מודל עסקי מוכח ונוכחות גלובלית, עלולות להיקלע לבעיות חמורות. אבל חשוב לעשות הבחנה בין בעיה שמעמידה בסימן שאלה את תקפות המודל העסקי לבין בעיה נקודתית, חמורה ככל שתהיה, שלא מסכנת את קיומה. זו לא הבחנה קלה, כי גם בעיות נקודתיות עלולות להתפתח לבעיות מערכתיות.

פרשת "הפרה המשוגעת" שמעכה את מניית מקדונלד'ס, ההחמרה ברגולציה של כרטיסי אשראי ב-2010 שהפילה את מניית מאסטרקארד, אסון הקידוח במפרץ מקסיקו שהיכה אנושות במניית בריטיש פטרוליום ודליפת הנפט מהמיכלית ואלדז במארס 1989, שזיעזעה את מניית אקסון מובייל - כולן דוגמאות לבעיות נקודתיות.

כמו פיליפ מוריס, כל הדוגמאות האלה סיפקו למשקיעים דווקא הזדמנויות קנייה של מניות טובות במחירי סוף עונה. לאורך זמן הנישה העסקית המוגנת, הצמיחה האמינה והעקבית ברווחים, המאזן המרשים והסולידי, מכפיל הרווח הנמוך והנהלה שרואה את מטרתה העיקרית בהשאת תשואת המניה הם שיכתיבו את התנהגות המניה.

-

הכותב היה מנכ"ל פרגון בע"מ, ניהל בעבר תיקי השקעות בשווקים בחו"ל וכיום עוסק בהשקעות נדל"ן בברלין. אין לראות בכתוב המלצה לקנייה או מכירה של נייר ערך כלשהו לתגובות: kobiblum@gmail.com

-

מניה דפנסיבית

מניה של חברה שעסקיה אינם נפגעים משמעותית או בכלל בתקופות מיתון בשל הביקוש הקשיח למוצריה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker