האופנה החדשה בשוק המניות: אחריות חברתית

אופנת האחריות החברתית הופכת לא פעם את החברות המזהמות לזולות יחסית

עמי גינזבורג
עמי גינזבורג

מדיניות השקעה שנשלטת על ידי תפישה של אחריות חברתית וקיימות סביבתית.

השקעה עם תודעה של אחריות חברתית (SRI) נהפכה לנפוצה בשנים האחרונות. היא יכולה להיות מוגדרת על דרך השלילה (במה לא להשקיע) או על דרך החיוב (במה כן להשקיע).

צילום: דובי קייך

מי שפועל על דרך השלילה יימנע מהשקעה בחברות שמוצריהן עלולים לחולל נזק לחברה או לסביבה - כמו יצרניות סיגריות, משווקות משקאות אלכוהוליים, יצרניות נשק או חברות שמפעילות בתי הימורים.

גירסאות מחמירות יותר של מדיניות כזאת שוללות גם השקעה בחברות שלהן פוטנציאל גבוה לייצר זיהום סביבתי. ישנם משקיעים שנמנעים גם מחברות שתנאי ההעסקה של עובדיהן נצלניים.

בגישה שפועלת על דרך החיוב, רשימת החברות המותרות להשקעה מצטמצמת עוד יותר. מדיניות שכזו מעודדת בעיקר השקעה בחברות שמתמחות בתחומים שנחשבים למוסריים ומועילים לסביבה או אתיים, כמו רפואה, חינוך או פיתוח אנרגיה נקייה ומתחדשת.

ישנם גופי השקעה כמו קרנות בעלות ייעוד פילנתרופי, קרנות מחקר או קרנות למתן מלגות לסטודנטים, שמגבילים את עצמם מראש למדיניות של SRI. קרנות כאלה ממומנות במקרים רבים על ידי תורמים בעלי רגישות חברתית, שאינם מתעניינים רק במקסום התשואה.

מגמת ההשקעה בעלת המודעות החברתית זוכה לתנופה בשנים האחרונות, ומספר קרנות הנאמנות בארה"ב שממוקדות באחריות חברתית מגיע לכ-250 - גידול של כ-25% בתוך כחמש שנים. ישנן גם לא מעט תעודות סל וקרנות סל שעוקבות אחר מדדים המורכבים ממניות שעונות על קריטריונים שכאלה.

בהשקעה במניות בעלות הטיה לאחריות חברתית יש היגיון כלכלי, משום שהחקיקה מעודדת לרוב את הפעילות של חברות אלה. ממשלות מעניקות, למשל, סבסוד לפרויקטים של אנרגיה נקייה, ומחמירות את המיסוי על חברות מזהמות.

עם זאת, אופנת האחריות החברתית הופכת לא פעם את החברות המזהמות לזולות יחסית, ואת החברות שנוקטות גישה של אחריות חברתית ליקרות יותר - בגלל הביקוש העודף למניותיהן. בפרמטרים מדידים של תשואה מול סיכון לאורך זמן קשה לומר שלהשקעה בעלת מודעות חברתית יש יתרון כלשהו לעומת מדיניות השקעה חופשית יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ