האם כלל מסתירה את קלטת החקירה

כשמשאית הוולוו של ארבלי נגנבה באישון לילה הוא פנה לכלל ■ ארבלי נענה במכתב שבו נאמר: "מממצאי החקירה עולה כי הרכב לא נגנב כנטען ואין מדובר באירוע אמת"

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לאבי ארבלי עסק של הובלות. בבעלותו תשעה כלי רכב אשר בוטחו שנים רבות בחברת כלל. כשמשאית הוולוו של ארבלי נגנבה באישון לילה הוא פנה לכלל. ארבלי נענה במכתב שבו נאמר: "מממצאי החקירה עולה כי הרכב לא נגנב כנטען ואין מדובר באירוע אמת". כלל הוסיפה: "עולה מבדיקתנו כי לא היה מיגון ברכב, ולכן גם לא הופעל מיגון ברכב".

ארבלי לא הבין מהיכן נפלה עליו הטענה שהוא רמאי, ונאלץ לפנות לטיהור שמו לבית משפט השלום בירושלים. כיצד טוענים כי ביימתי את אירוע הגניבה, התקומם ארבלי בפני השופט יצחק מילנוב. הלוא ביום הגניבה עצמו עברה המשאית טיפול מקיף במוסך שבו טופלה באופן שוטף, הציג ארבלי קבלות מהמוסך. זמן קצר לפני הגניבה הוחלפו גלגלי המשאית בגלגלים חדשים ואיכותיים בעלות גבוהה, הוסיף ארבלי, והציג בפני השופט את המסמכים.

השופט מילנוב הסכים עם ארבלי. לארבלי לא היה כל מניע לביים את גניבת המשאית, קובע השופט. לו היה ארבלי מעוניין בקבלת שווי המשאית, היה מוכר אותה בשוק החופשי. אין זה סביר, מוסיף השופט, שארבלי היה מוציא על המשאית הוצאות כה גבוהות לו תיכנן לביים את גניבתה.

באשר לטענת כלל בדבר היעדר אמצעי המיגון העיד ארבלי כי לא זו בלבד שאלה הותקנו במשאית, אלא אף הותקנה במשאית מערכת איתוראן מעבר לנדרש בפוליסה, והציג אישור תקינות למערכת האיתוראן.

על מה אם כן אתם מבססים את טענתכם, פנה השופט לנציגי כלל. החוקר שלנו, עופר צוברי, השיבו נציגי כלל, הגיש תצהיר אודות דברים שנמסרו לו מפי "מקור מודיעיני", שלפיהם כחודש לפני הגניבה עברה המשאית תיקון על ידי מכונאי רכב שבמסגרתו ניתק המכונאי את אמצעי המיגון. קלטת השיחה שבין החוקר ל"מקור" לא הוגשה לבית המשפט. בבית המשפט התברר כי היתה לחוקר שיחה נוספת עם ה"מקור", אך החוקר לא ידע להשיב היכן הקלטת או התמלול שלה.

די בעובדה שכלל לא טרחה להגיש את ההקלטה או התמלול של השיחה הנוספת, קובע השופט, כדי להעיד על רשלנותה של החקירה שנערכה מטעם כלל במקרה הטוב, או על ניסיון מכוון לגלות טפח ולהסתיר טפחיים במקרה הפחות טוב.

עדותו של החוקר עופר צוברי, מוסיף השופט, "הותירה עלי רושם בלתי מהימן בעליל. היא התאפיינה בתמיהות, פירכות וחוסר היגיון, וחשפה חקירה רשלנית, שטחית ומגמתית". כאמור, ברכב הותקנה מערכת איתוראן שלא נדרשה על ידי כלל בפוליסה. כלל ניסתה לרתום את מערכת האיתוראן לטובתה, וטענה כי העובדה שמערכת האיתוראן לא התריעה על הגניבה מוכיחה את אי תקינות אמצעי המיגון.

השופט דווקא למד מקיומה של מערכת איתוראן, שהותקנה במשאית מיוזמת המבוטח ולא נדרשה על ידי כלל, כי ידו של המבוטח לא היתה במעל. אין זה סביר, מסביר השופט, שהמבוטח היה ממשיך לשלם את דמי המנוי לאיתוראן אילו היה חפץ בניתוק המערכת כדי לאפשר את גניבת המשאית.

מעדותו של קצין הביטחון של איתוראן למד השופט כי מערכת האיתוראן אינה מושלמת, וייתכנו ואף אירעו מקרים שבהם מערכת האיתוראן לא פעלה בזמן גניבה. לפיכך, קובע השופט, אין בעובדה שלא התקבלה התרעה על הגניבה מאיתוראן כדי לעמוד למבוטח לרועץ.

לפיכך חייב השופט את כלל לשלם לארבלי את שווי המשאית בסך של יותר מ-80 אלף שקל, ובנוסף בהוצאות מימון הרכישה של משאית חלופית, בפיצוי בגין עוגמת נפש וכן בהוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

-

הכותב הוא עורך דין

אבי ארבלי נגד כלל ביטוח >>

סוג הביטוח: ביטוח מקיף למשאית

המבטחת: כלל

מהות התביעה: תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בגין גניבת משאית

טענת חברת הביטוח: ממצאי החקירה העלו כי אין מדובר באירוע אמת, וכן שלא הותקנו ברכב אמצעי המיגון שנדרשו בפוליסה

השופט: יצחק מילנוב מבית משפט השלום בירושלים

נפסק ביום 14.12.2011: עדותו של החוקר מטעם כלל הותירה רושם בלתי מהימן בעליל וחשפה חקירה רשלנית, שטחית ומגמתית

צילום: תומר נויברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker