מתי באמת מתבטל חוזה הביטוח?

גם לשון החוק הברורה לא הביאה את הפניקס לשלם למבוטח

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד יחיאל

מתי מתבטל חוזה ביטוח? המחוקק הסדיר את סוגיית ביטול חוזי הביטוח בסעיף 10 לחוק, שקובע בלשון ברורה: "ביטל אחד הצדדים את החוזה - מתבטל החוזה כעבור 15 ימים מהיום שבו נמסרה הודעת הביטול לצד השני".

ב-1 בחודש ביקשה יעל לוי פרי מסוכן הביטוח לבטל את ביטוח הדירה שהיה לה בחברת הביטוח הפניקס. ב-14 אירעה שריפה בדירה. פרי פנתה להפניקס לכיסוי הנזקים.

את ביקשת לבטל את הביטוח, ואנחנו ביטלנו את הפוליסה כבר למחרת היום, השיבה הפניקס. לכן, לא היה לך ביטוח אצלנו בזמן השריפה - ולא נשלם לך.

החוק קובע במפורש, הסבירה פרי להפניקס, כי הודעת הביטול מבטלת את חוזה הביטוח רק כעבור 15 יום. במועד השריפה, אם כן, היה הביטוח בתוקף. ואולם גם לשונו הברורה והמפורשת של החוק לא הביאה את הפניקס לשלם לפרי את תגמולי הביטוח, ופרי נאלצה להביא את עניינה לבית המשפט.

איך אתם מתמודדים עם סעיף 10 לחוק, שאלה השופטת יסכה רוטנברג מבית משפט השלום בתל אביב את נציגי הפניקס. סעיף 10 לחוק חל רק על ביטול מוחלט של הפוליסה, השיבו נציגי הפניקס. במקרה זה אמנם בוטל ביטוח תכולת דירתה של פרי בתל אביב, אך במקומו בוטח מבנה דירתה בבת ים.

פסיקת בית המשפט העליון הבהירה, מזכירה השופטת להפניקס, כי מטרתו של סעיף 10 לתת למבוטח תקופת התארגנות לערוך לעצמו ביטוח אחר או לחזור בו מביטול הביטוח. נוכח מטרת החוק, אין שום סיבה לקשור בין ביטוח מבנה לביטוח התכולה.

השופטת מעיינת בפוליסה לביטוח דירה של הפניקס, ומוצאת כי היא מאפשרת לרכוש במסגרתה ביטוחים שונים שאין ביניהם כל קשר, כגון ביטוח תכולה וביטוח תאונות אישיות. מבוטח שהחליט לבטל את הביטוח לתכולת דירתו, מסבירה השופטת, זקוק לפרק זמן להתארגנות, ללא קשר לשאלה אם בפרק זמן זה עומד בתוקפו ביטוח תאונות אישיות לפי פרק אחר של הפוליסה.

הפוליסה, ממשיכה השופטת, מאפשרת לבטח כמה נכסים המצויים בכתובות שונות. הפניקס ערכה לפרי ביטוח מבנה לדירתה בבת ים וביטוח תכולה לדירתה בתל אביב. ביטול ביטוח לגבי נכס אחד מחייב פרק זמן להתארגנות, ללא קשר לשאלה אם בפרק זמן זה עומד בעינו ביטוח על נכס אחר.

הפוליסה, מוסיפה השופטת, מגדירה בנפרד לגבי כל אחד מסוגי הביטוח את מקרה הביטוח, הסייגים לו ויתר תנאיו. מכאן שכל אחד מפרקי הפוליסה הוא חוזה ביטוח נפרד ועצמאי. על כן יש להחיל על כל פרקי הפוליסה את סעיף 10. ניתן גם לראות בביטול פרק מהפוליסה ביטול חלקי של חוזה הביטוח ולהחיל עליו את סעיף 10, קובעת השופטת.

בענייננו, מבהירה השופטת, אפילו ללא המסקנה שכל פרק בפוליסה הוא חוזה ביטוח נפרד, מתחייבת התוצאה שבוטל חוזה הביטוח כולו, שהרי במועד הביטול כללה הפוליסה רק את ביטוח תכולת הדירה בתל אביב. בקשתה של פרי לבטל את ביטוח התכולה משמעה, לפיכך, ביטול פוליסת הביטוח כולה.

התוצאה היא, קובעת השופטת, כי במועד השריפה עדיין לא חלפו 15 יום מיום ההודעה על ביטול ביטוח התכולה. לפיכך, ובהתאם לסעיף 10 לחוק, עדיין לא התבטלה הפוליסה והכיסוי הביטוחי עמד בעינו במועד השריפה.

הכותב הוא עורך דין

***יעל לוי פרי נגד הפניקס >>

סוג הביטוח: ביטוח דירה

המבטחת: הפניקס חברה לביטוח

מהות התביעה: תביעת לתשלום נזקי שריפה

טענת חברת הביטוח: המבוטחת ביקשה לבטל את הפוליסה, ובהתאם לבקשתה בוטלה הפוליסה עוד קודם לשריפה

השופטת: יסכה רוטנברג מבית משפט השלום בתל אביב

נפסק ביום 14.12.2011: סעיף 10 לחוק חוזה הביטוח קובע כי שהחוזה מתבטל כעבור 15 יום ממסירת הודעת הביטול. במועד השריפה עדיין לא חלפו 15 יום, ולפיכך הכיסוי הביטוחי עמד בעינו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker