חברת ביטוח צרפתית במחירי סוף העונה - MarketMoney - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברת ביטוח צרפתית במחירי סוף העונה

מחיר המניה יתברר כהזדמנות נדירה

8תגובות

>> תקופות של עצבנות בשווקים ונסיבות כלכליות חריגות מספקות לנו מדי פעם מצבים שבהם האי ודאות והחשש של המשקיעים כה גבוהים, עד שהם מוכנים למכור את אחזקותיהם במחירים נמוכים מאוד.

למעשה, המחירים האלה נקבעים לא פעם מבלי שהמוכרים מודעים לכך. המשקיעים פשוט פודים יחידות בקרן הנאמנות או מוכרים את תעודות הסל שהם מחזיקים, מה שמכריח את מנהלי הקרנות והתעודות למכור את המניות בשוק בכל מחיר. המשקיע אומר בפשטות: אני רוצה מזומן - ועכשיו.

מחירים נמוכים שכאלה עשויים להוביל לתוצאות קיצון. בתסריט הפסימי, אם אכן מתממשות התחזיות הגרועות מכל, ההפסדים יכולים להיות כבדים - עד כדי 100% מההשקעה - למרות המחיר הנמוך. מצד שני, פוטנציאל הרווח במקרה של התממשות תרחיש אופטימי יכול להיות גבוה מאוד, עד כדי הכפלה או שילוש של ההשקעה.

למחיר נמוך יש יתרון גם במצב ביניים. אתה לא חייב שיקרה משהו טוב במיוחד כדי שהמחיר יעלה. מספיק שלא יקרה משהו רע, או שיקרה דבר מה שהוא רק "קצת רע" ולא "רע מאוד". בחברות שמחלקות דיווידנדים, מחיר נמוך מוביל לקבלת תשואות דיווידנד גבוהות. במקרה כזה, עבור מי שמצליח להתגבר על כאב הבטן שיוצרות תנודות המחיר החריפות, ההשקעה מייצרת תזרים מזומנים שנתי אטרקטיבי.

אקסה: בעיקר ביטוח

אקסה (AXA) היא חברת ביטוח צרפתית ותיקה שהחלה את דרכה ב-1817 ושבמשך השנים צמחה, בין השאר באמצעות מיזוגים ורכישות, והגיעה למעמד של ענקית ביטוח בינלאומית. החברה פועלת ב-61 מדינות בכל היבשות למעט אנטארקטיקה, ומעסיקה 214 אלף עובדים המשרתים 95 מיליון לקוחות.

עיקר עסקיה ורווחיה של אקסה הם בתחום הביטוח, שאחראי ל-80% מההכנסות והרווח. יש לה גם פעילות של ניהול נכסים עבור אחרים, כמה קרנות השקעה שאותן היא מפעילה וגם פעילות בנקאית קטנה.

מניות של חברת ביטוח אירופית לא היו מצרך מבוקש בשנה או בחודשים האחרונים. מחיר המניה של אקסה ירד בשנה האחרונה מרמה של 16 יורו לפחות מ-10 יורו נכון לכתיבת שורות אלה. זאת, כשב-2007 נסחרה המניה ביותר מ-30 יורו ובשפל של מארס 2009 מחירה צנח לכ-6 יורו.

ואולם, העובדה שהמחיר הנוכחי נמוך ביחס למחיר ההיסטורי אינה אומרת דבר. ייתכן שהמניה היתה יקרה בעבר. ייתכן גם שמצבה הפיננסי של החברה הידרדר משמעותית. לכן כדי להעריך את את התמחור הנוכחי כדאי לבחון את נתוניה העכשוויים של החברה.

שווי השוק של אקסה כיום הוא כ-23 מיליארד יורו. ההון העצמי שלה בסוף יוני 2011 (החברה מפרסמת דו"חות מדי חצי שנה) היה כ-46 מיליארד יורו. אקסה רשמה במחצית 2011 רווח מייצג מפעילות של 2.4 מיליארד יורו.

באפריל חילקה החברה דיווידנד, כפי שהיא עושה מדי שנה בעקביות - בלי לדלג על אף שנה לפחות מאז 1991 (לפי הנתונים באתר החברה). הדיווידנד היה בהיקף של 1.6 מיליארד יורו.

מבחינת יחסי התמחור, מניית החברה נראית כך: שווי השוק להון העצמי שלה הוא 0.5 בלבד. מכפיל הרווח של החברה נמוך במקצת מ-5, ותשואת הדיווידנד השנתית היא 7%. אלה בקירוב היחסים שבהם נסחרה אקסה בשפל של תחילת 2009 - שאחריו היא עלתה בתוך כשנה ב-100%. אלה הם יחסי תמחור נמוכים, על כך קשה להתווכח, אבל גם הסיבה שהשוק מתמחר כך את אקסה היא ברורה.

לאקסה, כמו לחברות ביטוח אחרות, יש התחייבויות ארוכות טווח כלפי מבוטחיה, הנקראות עתודות ביטוח. אלה מגובות בתיקי נכסים פיננסיים, שייעודם הוא להבטיח את התשלומים למבוטחים. בימים כתיקונם הנכסים האלה אמורים לייצר גם רווח לחברות הביטוח.

היקף העתודות האלה הוא כ-557 מיליארד יורו. להן נוספות גם התחייבויות פיננסיות אחרות, אך בסכומים קטנים בהרבה. היקף הנכסים שאקסה מנהלת במאזנה כנגד התחייבויותיה הוא כ-605 מיליארד יורו.

החשש: חשיפה לאג"ח ממשלתיות

כמו בכל חברת ביטוח, היקף הפעילות הביטוחית של אקסה גבוה בהרבה מההון העצמי, ומכאן החשש הגדול של המשקיעים. הפסדים כבדים בתיק הנכסים עלולים לפגוע בהון העצמי, ובמקרה קיצוני אפילו למוטט את החברה.

האירועים באירופה בחודשים האחרונים גורמים למשקיעים לחשוש מתרחישים שכאלה. החשש הזה מכתיב את פרמיות הסיכון הגבוהות שהם דורשים על השקעה במניות ביטוח.

השאלה המטרידה היא אם החשש של המשקיעים מוגזם. תשובה ודאית לכך, כמובן, לא ניתן לתת. רק בעתיד נדע אם אקסה אכן ספגה הפסדים עצומים בגין נכסיה, מה שיצדיק את המחיר הנוכחי הנמוך - או שמא יש כאן הפרזה בהערכת הסיכון.

תיק הנכסים של אקסה, שמפורט בבירור במצגת באתר שלה, מרמז שייתכן כי יש בפנינו מקרה של פאניקה מוגזמת מצד המשקיעים. מתוך אותם 605 מיליארד יורו של נכסים, 82% מושקעים באג"ח של מדינות וחברות, 5% בנדל"ן, 5% במזומן, 4% בלבד במניות וה-4% הנותרים בנכסים אחרים.

עקרונית זהו תיק שנראה סולידי מאוד - אך אג"ח של חלק ממדינות אירופה, שנחשבו בעבר לסולידיות, נראות כיום הרבה פחות בטוחות. מספיק להגיד "יוון" וכולם קופצים לבור הביטחון הקרוב.

אקסה דווקא נותנת גילוי להשקעותיה באג"ח ממשלתיות של מדינות אירופיות בעייתיות, ובראשן יוון. נכון ליוני היו לאקסה 1.5 מיליארד יורו ערך נקוב אג"ח יווניות, שהיא כבר הפחיתה כ-50% מהשווי שלהן כנגד הקטנת ההון העצמי - ההון העצמי שנרשם ביוני האחרון כולל את ההפחתה הזאת.

יתרת החשיפה של החברה לאג"ח היווניות היא 766 מיליון יורו, המשקפים מחיר של מחצית מהערך המתואם של החוב. חשוב להדגיש שלא כל הפסדי האשראי נופלים על אקסה ועל הונה העצמי. בחלק מהם נושאים המבוטחים שלה (למשל בפוליסות המשתתפות ברווחים), ובחלק אחר נושאות רשויות המס - שכן הפסדי האשראי מוכרים לצורכי מס.

יתרת החוב היווני היא כבר בעיה קטנה. החוב ממילא מוצג במחצית מערכו, ויוון הרי תשלם סכום כלשהו בסופו של דבר - ובכל מקרה, לא הכל ייפול על כתפי אקסה.

בקיצור, מבחינת אקסה החוב היווני כבר אינו סיפור גדול. הבעיה היא כמובן יתר החובות של מדינות אירופה - וכאן כבר יש לאקסה סכומים גדולים בהרבה יותר.

החברה מחזיקה כ-17 מיליארד יורו באג"ח של איטליה, 10 מיליארד באג"ח של ספרד, 1.5 מיליארד יורו בפורטוגל ו-0.9 מיליארד יורו באירלנד. בסך הכל מדובר בכ-30 מיליארד יורו מארבע המדינות האלה.

האג"ח רשומות במאזנה של אקסה לפי המחיר שלהן בסוף יוני, אבל מחירן ירד מאז, ולכן יש לצפות שהן יגרמו לחברה לרשום הפסדים בגין ההשקעה בהן בדו"ח לסוף 2011.

איש אינו יודע לומר כיצד יתגלגלו הדברים באירופה, ואם תהיה מחיקה טוטאלית של גופים פיננסיים דוגמת אקסה במקרה של קטסטרופה כוללת. אם אכן כך יקרה, מניותיה של אקסה יכולות לרדת עוד יותר, אבל זו תהיה גם נחלתן של מניות רבות אחרות. קריסה טוטאלית כזו תביא למיתון עולמי ארוך שממנו ייפגעו כלל החברות, ולא רק חברות פיננסיות כמו אקסה.

מצד שני, עסקי הביטוח של החברה הם גלובליים וצומחים, ומייצרים רווחיות נאותה. ניתן לקנות את העסקים האלה כיום בזיל הזול רק בגלל החשש של משקיעים מצרות בתיק הנכסים של החברה. במקרה של פתרון כלשהו לבעיות החוב, או לפחות מניעת משבר קיצוני, הרווח מהשקעה במניה יכול להיות גבוה מאוד.

-

הכותב הוא מנכ"ל פסגות קומפס השקעות. אין לראות בכתוב משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך כלשהם. קרנות בניהולו של הכותב מחזיקות במניות AXAתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#