כך תקנו אושר

על מה מספק יותר להוציא כסף: הופעות או בגדי מעצבים?

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

מה הייתם עושים אם הייתם מקבלים במפתיע מיליון שקל? קונים מכונית חדשה ונוצצת? יוצאים לחופשה באי אקזוטי או פשוט סוגרים את המשכנתא? כל אחד והעדפותיו.

רבים מניחים מן הסתם שסכום עגול ונאה שכזה, מהסוג שמחלקים לפעמים בשעשועוני טלוויזיה, היה הופך אותם למאושרים יותר. ובכן, לזמן מה פרס כזה היה כנראה נותן לנו תחושת סיפוק שאפשר אולי לכנותה אושר, אך נראה שאנחנו מגזימים בהערכת ההשפעה של הכסף על אושרנו.

ב-Journal of Consumer Psychology פורסם השנה מאמר של אליזבת דאן מאוניברסיטת בריטיש קולמביה, דניאל גילברט מאוניברסיטת הרווארד וטימותי ווילסון מאוניברסיטת וירג'יניה, ששופך אור על כמה מההיבטים הקושרים בין כסף לאושר. החוקרים מציעים עקרונות שיעזרו למי שרוצה לקנות קצת אושר בעזרת כסף. הנה כמה מהם:

אספו חוויות במקום חפצים. לחלק מאתנו קניות גורמות להתרוממות רוח, אבל זה תלוי במה שקונים. מחקרים מצאו כי הוצאת כסף על חוויות גורמת הנאה בטווח הארוך יותר מאשר רכישת מוצרים שאפשר למשש. מי שמתמקד בטיולים, סדנאות בישול והופעות מקבל בטווח הארוך סיפוק רב יותר ממי שמוציא כסף על חפצים, שיפוץ המטבח ורכישת בגדי מעצבים.

אחד ההסברים לכך הוא שאנו מתרגלים לדברים מהר. רכישת מכונית חדשה שחלמנו עליה זמן רב מלהיבה אותנו, אך לאחר כמה שבועות או חודשים אנחנו מתרגלים. חוויות, לעומת זאת, נשארות בזיכרון זמן רב יותר. זיכרונות מטיול מוצלח יכולים ללוות אותנו שנים רבות לאחר שהסתיים. לחוויות יש גם מימד חברתי. דרך טיולים או אירועים אנו מממשים לא פעם קשרים חברתיים, שנחשבים לאחד הגורמים העיקריים לאושר.

עזרו לאחרים במקום לעצמכם. כמעט כל פעולה שלנו לשיפור הקשר עם אחרים מובילה לעלייה בדרגת האושר. זה כולל גם הוצאות כספיות. במלים אחרות, נתינה מוסיפה לנו אושר. מתברר שהוצאת כסף על מתנה לחבר או לחברה, להורים או אפילו לתרומה מביאה לנו יותר אושר מאשר קנייה של פריט כלשהו לעצמנו.

בניסוי שנערך באוניברסיטת בריטיש קולומביה שבקנדה חילקו לסטודנטים חמישה או עשרה דולרים. באופן אקראי אמרו לחלקם להוציא את הכסף באותו היום על עצמם, ולחלקם נאמר להוציא את הכסף על אחרים. התוצאות הראו שאלה שקנו בשביל אחרים היו מאושרים יותר באותו הערב.

התופעה הזאת לא מאפיינת רק את העולם המערבי, שכן תוצאות דומות נרשמו במדינות אחרות, כולל באפריקה. המפתיע הוא שאנשים אינם מודעים לכך. כשהם נשאלים איזה מצב יעשה אותם מאושרים יותר, הם אומרים שקנייה עבור עצמם תעשה אותם מאושרים יותר.

עדיפות כמה הנאות קטנות על אחת גדולה. מכיוון שאנו מתרגלים לדברים במהירות, והתקציב שלנו מוגבל, עדיף במקרים רבים להוציא את הכסף על הנאות קטנות ולא על רכישות גדולות. במקום ארוחה במסעדה יוקרתית, עדיף לשבת כמה פעמים במסעדות יקרות פחות, אך עדיין מהנות או להיפגש אחרי העבודה לקפה או בירה עם חברים. במקום לנסוע פעם בשנה לחופשה ארוכה ויקרה, מוטב אולי לצאת לכמה סופי שבוע ולגוון עם ימי חופש מדי פעם. כשמדובר בהרבה אירועים קטנים, גם הנטייה שלהם להיות שונים תהיה גדולה יותר, ולכן גם פחות מתרגלים אליהם.

שלמו היום, צרכו בעתיד. כדי למשוך אותנו לצרוך עוד ועוד מציעות לנו חברות האשראי פריסה ודחייה של תשלומים - "קנו היום, שלמו מחר" - אך מחקרים מוכיחים כי הדרך ההפוכה היא שתביא לנו יותר אושר. הסיבה היא שיש הרבה ריגוש ושמחה בציפייה לאירוע, בין אם זה טיול, הופעה או צעצוע חדש לילד.

בניסוי שנערך ב-2006 נאמר לסטודנטים שיש להם הזדמנות לקבל מתנות קטנות, כמו שוקולד איכותי, ספלי קפה ומצלמות חד-פעמיות. לסטודנטים באחת הקבוצות במחקר נאמר בתחילת הניסוי איזו מתנה או מתנות הם יקבלו, ולקבוצה שנייה נאמר רק שיקבלו אחת מהמתנות. לאחר הניסוי נבדק מי מרוצה יותר. התברר שאלה שלא ידעו מראש מה יקבלו היו מאושרים יותר עם מתנה אחת שקיבלו מאלה בקבוצה השנייה שקיבלו שתי מתנות. גם כאן, אנשים לא יודעים להעריך את האושר שטמון בציפייה לקבלת דבר מה. כשהם נשאלים מראש באיזה מצב הם יהיו מאושרים יותר, רובם מצביעים על מצב הוודאות.

לכו אחרי העדר. הריצה אחרי העדר טומנת בחובה סכנות רבות. כשציבור המשקיעים נוהה בהמוניו אחר האופנה החדשה בבורסה, זה אינו סימן טוב. להפך, הרבה פעמים זה סימן לברוח. ואולם, כשהעדר רץ לעבר חוויות דווקא יש היגיון בנהירה. מחקרים מראים כי הדרך הטובה ביותר לצפות עד כמה ניהנה מחוויה מסוימת היא לבחון עד כמה אחרים נהנו ממנה. באחד המחקרים שמוזכרים במאמר ב-Journal of Consumer Psychology ביקשו מנשים לצפות עד כמה הם ייהנו מ"ספיד דייטינג" עם גבר מסוים. חלק מהנשים קיבלו תמונה של הגבר ואת קורות החיים שלו, והאחרות ראו רק את הציון שקיבל הגבר מאשה שהיתה אתו בפגישה כמה דקות לפני כן. אלה שראו את הציון בלבד ניבאו טוב יותר אם הפגישה תצליח מאלה שקיבלו את התמונה וקורות החיים.

אז בפעם הבאה שאתם מתלבטים איזה סרט לראות, עדיף שתתייעצו עם חברים; כשאתם שוקלים יעד לחופשה, נסו לקבל המלצות ממכרים שאתם מחשיבים את דעתם. המלצות אלה יסייעו לכם יותר מאשר קריאה על הסרט או יעד החופשה בעיתון או בספרי נסיעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker