סדקים בגדר - ובטיעוני חברת הביטוח

הנזק לגדר, טענה איילון, נובע משקיעה הדרגתית של הקרקע שאינה מכוסה בפוליסה

עודד יחיאל

>> בגדר האבן המקיפה את ביתו של אבנר זקן נבעו סדקים. זקן בירר ומצא כי פיצוץ בבור ניקוז עירוני המותקן בחצר ביתו ופריצת מי שופכין מתוכו גרמו לשקיעת הקרקע ולהיווצרות הסדקים.

הקדמתי תרופה למכה, החמיא זקן לעצמו, כשנזכר בביטוח הבית שעשה בחברת הביטוח איילון. אלא שאיילון השיבה את פניו של זקן ריקם וסירבה לשאת בעלות תיקון הגדר. הנזק לגדר, טענה איילון, נובע משקיעה הדרגתית של הקרקע שאינה מכוסה בפוליסה. הנזק, הוסיפה איילון, אירע עוד לפני שהתחלנו לבטח את הבית, וגם משום כך אין כיסוי.

צילום: סי די בנק

הסדקים התרחבו והלכו. כשמחלקת מבנים מסוכנים בעירייה הורתה לו לתקן את הגדר, לא נותרה לזקן ברירה. הוא נאלץ לשכור קבלן שתיקן את הגדר ושילם לו מכיסו 20 אלף שקל. או אז התפנה זקן להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים.

השופטת שולמית דותן ניגשה לבחון את סירובה של איילון. הפוליסה, מוצאת השופטת, מכסה "שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני". פריצת מי הביוב מבור הניקוז העירוני היא הצפה ממקור מים חיצוני. בור הביוב אינו שייך לצנרת הבית, אלא לצנרת העירונית - ולכן הוא מוגדר כמקור מים חיצוני. הצפה זו גרמה לשקיעת הקרקע, וכתוצאה מכך נבעו הסדקים בגדר הבית.

גם השמאי מטעם איילון, מדגישה השופטת, לא הצליח להעלות סיבה אחרת לשקיעת הקרקע זולת ההצפה. על כן, קובעת השופטת, מכוסה הנזק לגדר בפוליסת הביטוח. עתה עוברת השופטת לדון בטענה הנוספת שהעלתה איילון, שלפיה הנזק לגדר אירע עוד קודם לתחילת הביטוח באיילון.

נטל ההוכחה של טענה זו מוטל על איילון, מבהירה השופטת. השמאי מטעם איילון העריך כי מדובר בשקיעה הדרגתית של הקרקע, אך הודה כי הוא אינו מומחה לדבר, ואין באפשרותו להעריך את משך הזמן שיכול לחלוף בין פריצת מי הביוב להיבקעות אבני הגדר.

על כן, ממשיכה השופטת, אין כל אינדיקציה לכך שמקור הנזק בהתממשות סיכון שהתרחש קודם לרכישת הפוליסה. מכל מקום, מסבירה השופטת, כשפוליסת ביטוח מכסה סיכונים שמטבעם מתגלים לאחר זמן יש לקבוע, לאור התכלית הצרכנית שביסוד חוק הביטוח, כי המועד הקובע לעניין הזכאות לתגמולי הביטוח הוא מועד גילוי הנזק על ידי המבוטח.

על כן במקרה זה, שבו הסיכון של פריצת מי הביוב יכול לקנן במשך תקופה ארוכה באופן מוסתר בתוך הקרקע, המועד הקובע הוא מועד גילוי הנזק. לפיכך חייבה השופטת דותן את איילון לשלם לזקן את הוצאות תיקון הגדר בסך 20 אלף שקל, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית והוצאות משפט.

-

הכותב הוא עורך דין

אבנר זקן נגד איילון חברה לביטוח >>

סוג הביטוח: ביטוח דירה

המבטחת: איילון חברה לביטוח בע"מ

מהות התביעה: תביעה לתשלום נזק לגדר הבית המבוטח

טענת חברת הביטוח: הנזק לגדר הוא תוצאה של שקיעת קרקע, שאינה מכוסה בפוליסה, ואירע קודם לרכישתה

השופטת: שולמית דותן מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים

נפסק ביום 6.10.2011: לשקיעת הקרקע גרמה הצפה ממקור מים חיצוני, המכוסה בפוליסה. איילון לא הוכיחה כי הנזק אירע לפני רכישת הפוליסה, וכשהפוליסה מכסה סיכונים שמטבעם מתגלים לאחר זמן, המועד הקובע לזכאות לתגמולי ביטוח הוא מועד גילוי הנזק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker