מטבעות העתיד או בועה מסוכנת?

הביטקוין הציג בתקופה האחרונה זינוק של יותר מ-100% בערכו, במקביל לפריחה של אחיו הקטנים יותר ■ למרות זאת, דווקא המעריצים מצננים את ההתלהבות: "תתחילו להכין את הכתבה על הנפילה הגדולה"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השקת ביטקוין בהונג קונג
השקת ביטקוין בהונג קונגצילום: אי־פי
אלירן רובין
אלירן רובין

בחודשים האחרונים שב המטבע הדיגיטלי ביטקוין לשגע את כל העולם, וגם בישראל הוא צובר תאוצה. את המעריצים הישראלים אפשר למצוא בשגרירות הביטקוין ברחוב אחוזת בית בתל אביב. במבנה הקטן הם מתכנסים, מפתחים שורות קוד וסוחרים במטבע. את דמי השכירות והארנונה הם דווקא משלמים בשקלים.

לפני כשלוש שנים הוצב במקום כספומט הביטקוין הראשון בישראל, שמשך אליו עשרות מתעניינים, שיצרו תור ארוך וגררו הרמות גבה מצד עוברים ושבים. הכספומט מאפשר לרכוש ביטקוין בצורה נוחה. כל מה שנדרש לצורך כך הם ארנק ביטקוין, שעליו נסביר בהמשך, ושטרות מזומן.

אם תשאלו את מעריצי הביטקוין, לא משנה שאופן השימוש במטבע שכבש את העולם הדיגיטלי עדיין לא ברור דיו. גם תנודתיות היתר במטבע והשימוש לרעה שעושים בו האקרים במתקפות סייבר לא ממש מרתיעים אותם.

בחודש האחרון חווה הביטקוין את הראלי הגדול ביותר מאז שהונפק ב-2009. מתחילת מאי ועד אמצע יוני עלה ערך הביטקוין ביותר מ-100% - מ-1,400 דולר לכ-2,800 דולר, אך נסוג מעט מאז - וכעת הוא נסחר סביב 2,700 דולר. היקף המסחר בו נאמד בכ-1.5 מיליארד דולר ביממה.

כספומט לביטקוין בארה"ב. לממסד הפיננסי קשה לקבל את הביטקוין כמטבע מוכרצילום: בלומברג

מה זה אבק ביטקוין?

הביטקוין הומצא ב-2008 על ידי סאטושי נקאמוטו (שם בדוי), שעד היום זהותו אינה ברורה. המטרה שלו היתה לייצר מטבע דיגיטלי, מבוזר וקריפטוגרפי, כלומר מטבע שקיומו מבוסס על פיסות מידע דיגיטליות, שאינן מנוהלות על ידי גוף ריכוזי כמו מדינה או בנק, והקוד שלו מוצפן באופן שרק משתכלל והולך. בסוף 2008 פירסם נקאמוטו מסמך שמסביר את עקרונות המערכת שפיתח. בהמשך הוא גם פירסם תוכנה שמאפשרת את קיומה של הרשת שעל גביה יתנהל המטבע.

אחד החוקים הראשונים בהתנהגות המטבע הוא העובדה שמספר מטבעות הביטקוין בעולם מוגבל ל-21 מיליון. עד כה הונפקו בתהליך המכונה כרייה כ-16 מיליון מטבעות. אלא שבשונה ממטבע רגיל, הביטקוין יכול להתחלק עד שמונה ספרות אחרי הנקודה העשרונית, כלומר עד 0.00000001, דבר שיוצר כמות עצומה של "שברירי ביטקוין" (אבק ביטקוין) שניתן לסחור בהם. עם השנים, מה שהחל להתגלגל בתוך קהילת מפתחי קוד פתוח נהפך מסחורה שנחשבה למפוקפקת למוצר פיננסי לגיטימי ולאמצעי תשלום מקובל בלא מעט עסקים בעולם, כאשר באחרונה גם החברות מיקרוסופט ודל פיתחו את השימוש במטבע.

כדי לקנות ביטקוין צריך לפתוח קודם כל ארנק ביטקוין, שמשמש כתוכנה על מחשב או אפליקציה בסמארטפון. עם פתיחת הארנק נפתח למעשה חשבון ביטקוין שמאפשר לקבל ולשלוח מטבעות. לאחר פתיחת הארנק, הדרך הפשוטה ביותר לקנות ביטקוין היא בזירות מסחר. מי שמעוניין לרכוש את המטבע הווירטואלי יכול לשלם בזירת המסחר במזומן או באשראי, והוא למעשה מתווך בין הרוכשים למוכרים. בישראל ניתן לרכוש ביטקוין דרך האתר Bits of Gold המשמש חלפן, ובאתר Bit2C המשמש בורסת ביטקוין. מי שחושש כי המידע ייגנב ממחשבו האישי או מהסמארטפון, יכול להשתמש בארנק נייר - פיסת נייר שעליה רשום מפתח ההצפנה הפרטי וקוד QR למידע של הלקוח ברשת הבלוקצ'יין.

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין בישראל, מסביר כי בשונה ממוצרים פיננסיים אחרים, הביטקוין אינו מצריך חשבון בנק. "את הביטקוין אפשר לקנות במזומן, ולהמשיך את המסחר דרך הארנק הדיגיטלי, וזה היופי שבו. זה גם יותר זול לעסקים, ולכן רבים מהם נותנים הנחה למשתמשים בביטקוין", הוא אומר. לדבריו, גם עלויות הרכישה נמוכות יותר. "אמנם יש צורך בתשלום עמלות שתלויות בעומס ברשת, אך הן נמוכות ומשתכללות ככל שהטכנולוגיה מתקדמת".

הבנקים מתעניינים

הפקה של מטבעות ביטקוין חדשים מכונה כרייה. בהתאם למנגנון הפעולה של ביטקוין, מטבעות חדשים הם צורת התשלום לאותם כורים - מתכנתים שמתעדים את עסקות הביטקוין על גבי שרשרת בלוקים המכונה בלוקצ׳יין. ברשת זו נשמרים רק מפתחות ההצפנה של המשתמשים והחתימות הדיגיטליות של העסקות. הרשת לא שומרת שמות או פרטים מזהים. בשנים האחרונות זיהו מפתחים את יכולותיו של הבלוקצ׳יין והחלו לייצר סביבו פתרונות שאינם קשורים בביטקוין. גם הבנקים מתעניינים ביכולות האלה, שמאפשרות העברת כסף או נכסים באופן מהיר ומאובטח.

מרק סמרגון, מייסד שותף והאחראי על טכנולוגיית הבלוקצ׳יין בסטארט־אפ הישראלי קולו, שמיישם את הטכנולוגיה עבור יצירה של מטבעות מקומיים, מסביר כי כרייה היא תהליך של פתרון בעיה מתמטית וקבלת ביטקוינים בתמורה. "בכל עשר דקות בממוצע מיוצר בלוק חדש ברשת הבלוקצ׳יין, המתעד את כל העסקות שבוצעו במטבע בעשר הדקות האחרונות. כל בלוק מחובר לבלוקים שלפניו, כך שאי אפשר לשנות כלום במידע הזה או לבצע עליו מניפולציה", הוא אומר.

מטבעות ביטקויןצילום: בלומברג

"לפי הגדרת נקאמוטו, בכל עשר דקות בממוצע מיוצרים כ-12.5 ביטקוינים בלבד בעולם, ומי שמצליח לבצע את החישוב באופן המהיר ביותר מקבל את הביטקוינים". רוזנפלד מוסיף כי שוק הכרייה תחרותי מאוד, ולכן צריך להיות הכי יעיל שאפשר. זו הסיבה שכיום מרבית הכורים פועלים ממדינות שבהן החשמל זול, והם יכולים להקים חוות כרייה.

סמרגון מסביר כי פעולת החישוב נדרשת בתהליך התיעוד של כל העותקים של המסחר שהתבצע בביטקוין מיומו הראשון, ולכן כוח החישוב הנדרש עולה בהדרגה. "כל המנגנון הזה נוצר כדי למנוע השתלטות של אדם או מדינה על הרשת. אין מישהו אחד ששולט בזה. המערכת היא מבוזרת, החוקים נקבעו מראש ונדרשת הסכמה בין כל המשתתפים כדי לשנותם. עד היום הרשת מעולם לא נפרצה". כמו כן, מלבד עבודת הכרייה, יש קהילה של מאות מפתחים שתורמת לקוד הביטקוין.

לדברי סמרגון, "בחישוב מהיר שעשינו, אם הכרייה היתה צריכה להתבצע כעת במחשב ביתי רגיל, היו נדרשות לכך כ-350 אלף שנה. כל המנגנון הזה נוצר כדי למנוע השתלטות של אדם או מדינה על הרשת. אין מישהו אחד ששולט בזה. המערכת היא מבוזרת, החוקים נקבעו מראש ונדרשת הסכמה בין כל המשתתפים כדי לשנותם. עד היום הרשת מעולם לא נפרצה".

כמו כן, מלבד עבודת הכרייה, ישנה קהילה של מאות מפתחים שתורמת לקוד הביטקוין. היות שמלאי המטבעות מוגבל ל-21 מיליון, עולה השאלה כיצד יתוגמלו הכורים בתום תקופת הכרייה. לדברי רוזנפלד וסמרגון, בעתיד העוסקים בכרייה ובטיפול הרשת יתוגמלו מהעמלות על הסחר במטבע, תהליך שמתבצע גם כיום.

יש מגוון סיבות לזינוק בערך המטבע בחודשים האחרונים, העיקרית נוגעת למהלך של שלטונות יפן, שהעבירו חוק חדש המכפיף את זירות המסחר בביטקוין ובמטבעות וירטואליים נוספים לחוקים למניעת הלבנת הון. כך נהפך הביטקוין לאמצעי תשלום לגיטימי במדינה. במסגרת החוק הזה, הביטקוין קיבל פטור ממס קנייה, מה שגרם למשקיעים רבים ביפן ובעולם להשקיע בו בזירות המסחר היפניות.

אירוע נוסף שגרם לעלייה במחיר המטבע הווירטואלי הוא הודעת רשות ניירות ערך האמריקאית כי תבחן מחדש אפשרות הנפקה של קרן סל (ETF) עוקבת ביטקוין. באיגוד הביטקוין מסבירים כי היות שמדובר עדיין במערכת מצומצמת יחסית, התנודתיות גבוהה, וכאשר המחיר עולה, רבים קופצים על ההזדמנות. אחרים רואים בו מקלט ואלטרנטיבה לזהב.

לדברי רוזנפלד, החוקר את תחום המטבעות הקריפטוגרפיים מזה מספר שנים, זו אינה אופנה חולפת. "יש הייפ, אבל זה לא סתם הייפ. החזון של הביטקוין הוא שבעוד 30 שנה כולם ישתמשו במטבע ואז לא יצטרכו מטבעות רגילים. בדרך יש בועות, אבל החוכמה היא להסתכל על הטווח הארוך ולהתעלם ממה שקורה בין לבין. יש אפשרות שהביטקוין נמצא כעת בבועה. עד עכשיו הוא עלה ואני מעריך שזו תהיה המגמה בעתיד", ציין.

ביטקוין

הביטקוין לא לבד

הביטקוין הוא המטבע הדיגיטלי הראשון, ועם השנים נולדו לו לא מעט אחים. כיום יש מספר בלתי מבוטל של מטבעות דיגיטליים המבוססים על רעיונות דומים, ולכל אחד מהם יש קהילה שונה ואסטרטגיה משלו. למעשה, כל חובב מטבעות ותוכנה יכול לפתח מטבע משלו ואף לסחור בו. המטבע השני הנפוץ ביותר הוא אתר (Ether), שנסחר החל מאוגוסט 2015 על רשת אתריום. גם את המטבע הזה ניתן לקנות אצל חלפנים כמו Bits of Gold, ואפשר גם להמיר ביטקוין לאתריום.

האתריום זינק בחודשים האחרונים באלפי אחוזים. לפי אתר קוינדסק, בינואר נסחר איתריום לפי שער של 10 דולרים. בתחילת מאי הגיע ערכו לכ–80 דולר, ובחודש האחרון הוא זינק, ונסחר כעת בשווי של 320 דולר - זינוק שנובע בעיקר, ככל הנראה, מהתעוררות כוללת בשוק המטבעות הדיגיטליים.

לאתריום יש גם יתרון. אם הביטקוין משמש מטבע שמועבר בין אנשים וארנקים, באתריום אפשר גם לנסח חוזים חכמים. האתריום משתמש גם הוא בטכנולוגיית בלוקצ׳יין, שבה כל בלוק מכיל חוזה המתאר מה יקרה בהינתן פעולה מסוימת. כלומר, אדם יכול לכתוב תוכנה ולהגדיר חוקים אל תוך המטבע, כך שהתוכנה היא המחזיקה בכסף. למשל, כאשר לקוח רכש מוצר באיביי, או מאדם כלשהו, איתריום יאפשר את העברת הכסף רק כאשר השליח העביר את המוצר ליעדו. בשלב הרכישה ולפני הגעתו של המוצר, הכסף לא נמצא אצל אף אחד מהצדדים. מהלך זה מתוכנת בפועל לתוך המטבע.

ויטאליק בוטרין, ממייסדי האתריוםצילום: John Phillips / Getty Images for

תופעה נוספת שנהפכה נפוצה סביב רשת האתריום היא ICO - הנפקת מטבעות המיועדים לשימוש בפרויקטים ייעודיים (Initial Coin Offering). מדובר בהנפקה של חברה שמבטיחה זכויות במוצר או בפרויקט על גבי הרשת המבוזרת, כשהמטבע המונפק משמש לפעילות בתוך הפרויקט בלבד. החברה למעשה מייצרת מטבע משלה על גבי רשת אתריום, שאותו היא מציעה לציבור.

זוהי דרך חדשה לגיוס כסף. דוגמה לכך היא חברת מאצ'פול (Matchpool), שגייסה בתוך 48 שעות 125 אלף אתר, סכום שהיה שווה בזמן ההנפקה ל–5.8 מיליון דולר, בתמורה למטבע כלשהו שהיא "צבעה״. עבור השימוש החברה מציעה בניית אפליקציית שידוכים שתתגמל משתמשים שתרמו לחיבור מוצלח בין אנשים.

דוגמה נוספת היא של חברת בנקור של שלושת היזמים הישראלים גיא בן ארצי, גליה בן ארצי ואייל הרצוג. השלושה היכו את קהילת המטבעות הקריפטוגרפיים לפני כשבועיים, לאחר שגייסו בתוך שלוש שעות כ-400 אלף אתר - בסכום שהיה שווה 150 מיליון דולר. השלושה זיהו את הטרנד ופיתחו מוצר שעוזר לציבור לבצע הנפקות בעצמם, בלי לדעת הרבה בתכנות, וכפי שמכנים את המוצר - הוויקס של המטבעות הדיגיטליים.

מלבד התנודתיות הקיצונית של המטבעות האלה, תחום ההנפקות על גבי פרוטוקול אתריום נחשב פרוץ למדי, ועלול להיות פתח להונאות, שכן אין הבטחה לכך שלאחר ההנפקה אכן יהיה שימוש מוצלח בשירות שהובטח לרוכשי המטבעות.

"אנחנו ממליצים לאנשים להשקיע רק בדברים שהם באמת מבינים ומאמינים בהם, ובטח שלפי יכולתם״, אומר רוזנפלד. ״המסחר בביטקוין מוסדר יותר, אבל באתריום ממש אפשר לאבד את הכל. אף אחד לא מבטיח שהמטבע הזה ייתן לי באמת משהו בעתיד. יש כאן בעיה, ובניגוד לרוח הביטקוין שדוגלת בביזור, כאן צריך לסמוך על אנשים או מתווכים. כנראה שיהיו אנשים שייכוו מ-ICO. אנשים עדיין לא מבינים לגמרי את הביטקוין וכבר רצים לתחום ההנפקות באתריום. זה לא מצדיק את הסכומים שנשפכים על זה".

ביטקויןצילום: בלומברג

היכן מסתתרות הסכנות?

אנשים נוטים לא פעם להשאיר את כספם בבורסות מסחר, בין אם במטבעות דיגיטליים ובין אם בכסף מסורתי. ואולם החזקה של כסף בזירת מסחר אינה שקולה להחזקת כסף בבנק. אחת הבעיות עם הביטקוין היא האי־הסדרה הרגולטורית של החלפנים ובורסות המסחר. מדובר בארגונים צעירים, שהפיקוח עליהם מוגבל ולא מוסדר ושהתרחשו בהם הפריצות הגדולות ביותר.

בעקבות זאת, איגוד הביטקוין הזהיר את הציבור והמליץ למשוך את הכספים מבורסות המסחר שאינן משמשות למסחר מיידי. "אחד היתרונות של ביטקוין הוא היכולת של אדם לשמור אצלו את כספו בעצמו בצורה מאובטחת. אנחנו חוזרים על זה שוב ושוב, מי שאין לו מפתח פרטי כי הוא הפקיד אותו - אין לו ביטקוין", אמרו באיגוד.

בתום הביקור בשגרירות הביטקוין לפני כמה שבועות, חברים באיגוד הסבירו כי אמנם נחמד לראות את הזינוק בשווי הביטקוין, אך גם המליצו לנו להתחיל להכין את הכתבה על הנפילה הגדולה של מטבע העתיד.

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?