הון-פזמון: האם ההשקעה באירוויזיון באמת משתלמת?

האירוויזיון הוא כבר מזמן לא רק תחרות שירים של ערב אחד ■ 200 מיליון צופים, פסטיבל שנמשך שבועיים ועשרות אלפי תיירים גורמים למדינות להשקיע מיליונים בשיר בן שלוש דקות, כדי לזכות באירוח האירועים בשנה לאחר מכן (פורסם לראשונה ביוני 2017)

בימת תחרות האירוויזיון באוקראינה, 2017
בימת תחרות האירוויזיון באוקראינה, 2017צילום: GLEB GARANICH/רויטרס
מאור הוימן
מאור הוימן

הזמר סלבדור סוברל הדהים את אירופה במאי עם זכייתה הראשונה של פורטוגל באירוויזיון, תחרות שבה היא משתתפת מאז 1964. סוברל נשא נאום ניצחון שבו דיבר בשבחי המוזיקה הנובעת מתוך רגש, ובגנות מוזיקת ה"פאסט פוד" החד־פעמית וחסרת הנשמה שממלאת את העולם.

סלבדור סוברל, נציג פורטוגל הזוכהצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

ניצחונו של סוברל הפתיע כל כך, משום שהוא התבלט בין 42 מתחרים רק בזכות הפשטות - שיר שקט בפורטוגזית מלאה, בלי רקדנים, בלי אפקטים ובלי להטוטי תאורה ובמה. זה נראה כמו השקעה מוצלחת במיוחד של פורטוגל, שכעת מוטל עליה לארח את עשרות אלפי התיירים באירוויזיון ב-2018.

נציג מונטנגרו לאירוויזיון 2017, סלאבקו קלזיץ'צילום: Efrem Lukatsky/אי־פי

האירוויזיון כבר מזמן אינו מסתכם בערב אחד. העניין הגובר בתחרות, שכל שנה נושאים אליה את עיניהם יותר מ-200 מיליון צופים ברחבי העולם, גרם לערים המארחות לנצל את ההזדמנות ולצבוע את הרחובות בצבעי אירוויזיון. החל ב-2003, נהפך היורוקלאב, המקביל של הכפר האולימפי באירוויזיון המיועד לעיתונאים ולמשלחות, לאירוויזיוני במלוא מובן המלה, ונוגנו בו רק שירי אירוויזיון. מאז 2004 התארך שבוע האירוויזיון לעשרה ימים, בשל הנהגת תחרות שכוללת ערב אחד של חצי גמר, שבו מנופות חלק מהמדינות. מ-2008 כבר היו שני חצאי גמר, ואירועי האירוויזיון התארכו בהתאם לשבועיים שלמים.

המדינות המארחות מבינות את הפוטנציאל הגלום בעשרות אלפי התיירים שפוקדים אותן לרגל התחרות, לצד גופי התקשורת הרבים מכל העולם שבאים לסקר אותה, ובמרוצת השנים מתרחב מגוון האטרקציות וההטבות לאורחים. ב-2012, למשל, הגיעו לבאקו, בירת אזרבייג'אן, כ–50 אלף תיירים לאירועי התחרות; ב-2013, התיירות הנכנסת למאלמו שבשוודיה נאמדה ב-32 אלף איש; ב-2014 נהנתה קופנהאגן, בירת דנמרק, מ-39 אלף תיירי אירוויזיון; ב-2015 היה זה תורה של אוסטריה לארח בבירתה וינה 30 אלף איש; ב–2016 התחרות חזרה לשוודיה, הפעם אל הבירה שטוקהולם, שאותה פקדו 38 אלף תיירים; וב-2017 קייב, בירת אוקראינה, אירחה כ-20 אלף תיירים.

נציג אוסטריה לאירוויזיון 2017, ניית'ן טרנטצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

איך קונים ניצחון?

מבט על הנתונים מלמד שלמרות המספרים המכובדים של תיירים, אירוח האירוויזיון גרר את רוב המדינות להפסדים של מיליוני יורו. אזרבייג'אן, למשל, הקימה מאפס את האולם שבו אירחה את התחרות ב-2012, והשקעותיה באירוח נאמדו בלא פחות מ-48 מיליון יורו, שרק 9 מיליון יורו מתוכם הוחזרו באמצעות תיירות ומכירת כרטיסים למופע. שנה לאחר מכן השקיעה שוודיה 17 מיליון יורו, השקעה צנועה יחסית כחלק מהמדיניות של איגוד השידור האירופי, EBU, למתן את התחרות מבחינה פיננסית, כדי לאפשר לכל המדינות לארח אותה. במקרה זה ההפסד היה מזערי, מיליון יורו בלבד.

ב-2014 השקיעה דנמרק באירוח 36 מיליון יורו. התיירים החזירו רק שליש מההוצאה, וכחצי שנה לאחר מכן פוטרו בכירים רבים ברשות השידור הדנית, לאחר שהתגלה כי ניפחו עלויות וביזבזו כספי ציבור לשווא. ב-2015 הצליחה אוסטריה להחזיר 22 מיליון יורו מתוך 28 מיליון היורו שהשקיעה באירוח. ב-2016, כחלק ממדיניות מיתון ההשקעה של איגוד השידור האירופי, השקיעה שוודיה רק 7 מיליון יורו באירוח בשטוקהולם, וכך לראשונה בשנים האחרונות אפילו הניבה רווח נאה של 18 מיליון יורו. אך מוקדם לקבוע כי אירוח האירוויזיון נהפך לרווחי, משום שב-2017 השקיעה אוקראינה הענייה 30 מיליון יורו, למורת רוחם של רבים מתושביה, ורק מעט יותר משליש ממנה הוחזר.

נציגי שוויץ לאירוויזיון 2017, טיימבלצילום: GLEB GARANICH/רויטרס
נציגי ספרד לאירוויזיון 2017, מנאל נבארוצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

הוצאות האירוח אינן היחידות, גם הפקת השיר כרוכה בהשקעה כספית לא מבוטלת. מכיוון שהמדינה המנצחת זוכה לארח את התחרות בשנה שלאחר מכן, ההנחה הרווחת היא שההשקעה הגבוהה תחזיר את עצמה לפחות, גם אם לא באופן מיידי.

אזרבייג'אן היא דוגמה למדינה שהשקיעה סכומים עצומים כדי לנצח בתחרות. "אזרבייג'אן קנתה את הניצחון שלה ב-2011", אומר דניאל דונקלמן, נשיא הסניף הישראלי של מועדון חובבי האירוויזיון (OGAE). "היא פשוט חילקה כרטיסי SIM ברחבי אירופה כדי שיצביעו לשיר שלה. אבל גם במסגרת הדברים הכשרים, השקעה של כסף רב יכולה להפיק הופעה מרשימה מאוד. עם זאת, הצלחה באירוויזיון היא עניין יחסי, ואי אפשר לדעת מה יעבוד עד הערב עצמו. יש גורמים רבים שיכולים להגדיל את הסיכויים, וכסף הוא בהחלט אחד מהם. בין 2009 ל–2013 אזרבייג'אן לא יצאה מהחמישייה הראשונה בתחרות. הכל בזכות קניית שירים מכותבים חיצוניים - נורווגים, שוודים ועוד. הם גם השקיעו בהופעה הרבה כסף, וזה השתלם להם".

נציגת אזרבייג'אן לאירוויזיון 2017, דיהאג'צילום: GLEB GARANICH/רויטרס

"הפקה מלוטשת עם יחסי ציבור עשירים היא פקטור חשוב"

המדינות המשתתפות בתחרות נדרשות לשלם גם דמי השתתפות, אותם קובעת המדינה המארחת, בשיתוף ה-EBU. גובה דמי ההשתתפות של כל מדינה נקבע בהתאם למספר תושביה. כך, חמש המדינות הגדולות שמממנות את התחרות - גרמניה, איטליה, צרפת, ספרד ובריטניה - מקבלות בתמורה מקום מובטח בגמר, ואינן נדרשות להתחרות בחצי הגמר.

דמי ההשתתפות של ישראל בשנים האחרונות היו כחצי מיליון שקל. בנוסף, השקיעה ישראל בהקלטת השיר, בהפקת הקליפ, ביחסי הציבור, בנסיעת המשלחת והאירוח שלה למשך שבועיים ובכל ההוצאות הנלוות לאמן - כמו במאי, סטייליסט וכוריאוגרף. בסך הכל השקיעה ישראל כ-1.5 מיליון שקל מידי שנה בשלוש השנים האחרונות.

דנה אינטרנשיונל באירוויזיון 1998צילום: רויטרס

"הכסף מתחלק בין גוף השידור למפיק של האמן", אומר איש הרדיו והטלוויזיה יואב גינאי, שטעם את טעמו המתוק של הניצחון כששירו "דיווה" זכה ב-1998, ובשנים האחרונות שימש ראש משלחת ישראל לאירוויזיון. לדבריו, "יש מדינות שמשקיעות סכומים אסטרונומיים. למשל, ב-2016 רוסיה השקיעה להערכתי בהפקת השיר כ-10 מיליון דולר".

לדברי דונקלמן, יש בהשקעה בשיר ובהופעה ממד של הימור: "אתה לא יודע מי המתחרים שלך ומה הם יעשו. אתה רק יכול להשקיע כמה שיותר, ולנסות להיות כמה שיותר מקורי - ולקוות שזה יעבוד לך".

גינאי מסכים שיש מרכיב כלכלי להצלחה, אך גם תומך בעמדה שאין נוסחה מוכחת לניצחון: "השקעה ראויה בהפקת שיר ובנראות שלו משחקות תפקיד ללא ספק, שכן מדובר בסך הכל בתוכנית טלוויזיה שבה צריך לבלוט בין יותר מ-40 שירים בתוך שלוש דקות. עם זאת, הניצחון האחרון של פורטוגל מוכיח שגם שיר פשוט מאוד ללא השקעה עושה את העבודה. מה שקובע בראש ובראשונה הוא איכות השיר והמבצע. אין ספק שהפקה מלוטשת ובולטת עם יחסי ציבור עשירים היא דבר חשוב, אבל ניסיון העבר מוכיח שגם לשיר טוב ו'עני' באפקטים יש סיכוי לנצח".

בישראל, אחרי רצף כישלונות, רשות השידור החליטה לחבור לטדי הפקות, שמקצה תקציב גבוה לטובת הייצוג הישראלי. "מאז 2015, שבה החברה לקחה אחריות על הייצוג הישראלי, הכל הרבה יותר מושקע", אומר דונקלמן. "יש יותר חשיבה על כותבי השיר. ב-2015–2016 כתב את השיר דורון מדלי, וב-2017 אלה היו דולב רם ופן חזות - שלושתם בין יוצרי הפופ המבוקשים בישראל, וברור שעבודה שלהם דורשת השקעה כספית גדולה יותר מאשר הזמנת שיר מכותב אלמוני. מעבר לזה, ההשקעה בפירוטכניקה לא היתה בתקופה של רשות השידור, מלבד ב-2012. טדי שופכים על זה הרבה כסף. על כל אפקט פירוטכני המדינה צריכה לשלם 70 אלף דולר לפחות. בשלוש השנים האחרונות ישראל משתמשת בכמה אפקטים בכל שנה. זאת השקעה עצומה".

גינאי מחזק את הדברים: "טדי וקשת השקיעו בהפקת השיר סכומים גבוהים יחסית, מתוך מטרה שהשיר יצלח את חצי הגמר ויתברג גבוה ככל האפשר. הצלחה כזאת היתה אמורה לשרת את הזכיינית בעונה הבאה של התוכנית 'הכוכב הבא לאירוויזיון'".

נציג ישראל לאירוויזיון 2017, אמרי זיוצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

"יש ערך לאירוח מעבר להשלכות הכספיות המיידיות"

במקרה הישראלי, ההשקעה נשאה פרי: מאז 2015 מצליח השיר הישראלי להעפיל לגמר, ובאותה שנה הוא אף הגיע למקום התשיעי המכובד. בישראל כבר התחילו לחלום שוב על זכייה ועל אירוח התחרות. אך האם אנו ערוכים לכך מבחינת כלכלית? וחשוב מזה, האם בכלל כדאי להשקיע בתחום שבשנים האחרונות הניב במקרה הטוב רווחים זעירים, ובמקרה הרע והשכיח יותר גרר הפסדים כבדים?

"יש ערך לאירוח האירוויזיון שהוא מעבר להשלכות הכספיות המיידיות", טוען דונקלמן. "בעבור מדינה כמו אוקראינה, זאת הזדמנות. צופים בה מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם, היא יכולה להרגיש חלק מאירופה, ולהראות שהיא כבר לא תקועה במשטר הסובייטי של פעם, אלא יפה, מפותחת ומודרנית.

נציג איטליה לאירוויזיון 2017, פרנצ'סקו גבאניצילום: Efrem Lukatsky/אי־פי

"אסטוניה אירחה את האירוויזיון ב-2002, ולאחר שנתיים התקבלה לאיחוד האירופי. גם לטביה, שאירחה שנה לאחר מכן. מדינות משתמשות באירוויזיון כמנוף, ככלי פוליטי להתקבל לתוך אירופה. גם לזה יש משמעות כלכלית. מעבר לכך, מדינות מסתכלות על זה בטווח הארוך. זה לא מדויק לספור רק את התיירים שנכנסו בתקופה של האירוויזיון, כי זה לא משקף את כל התועלת שיש למדינות המארחות מהעניין.

נציג אירלנד לאירוויזיון 2017, ברנדן מארייצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

"יש לאירוויזיון רייטינג ממוצע של 35% באירופה. בקרב בני 22-18 זה מגיע ל-44%. זה גם הקהל שמטייל יותר בעולם, ומבחינת המדינות זאת הזדמנות לשווק את עצמן לתיירים פוטנציאליים. יש כאן זמן שידור יקר מפז של כמעט 8 שעות פריים־טיים הפרושות על פני שלושה ערבים".

גינאי מסכם: "אני מאמין שישראל בהחלט יכולה להיות ערוכה לאירוח אירוויזיון, ואף להפיק תחרות ברמה גבוהה מאוד, כפי שעשתה פעמיים בעבר (ב-1979 וב-1999, מ"ה). יש לנו כוחות מצוינים בתחום הטלוויזיה ובניהול פיננסי נכון. תוך גיוס חסויות וסיוע ממשלתי, ניתן להרים בישראל הפקה מצוינת. האפקט ההסברתי והתדמיתי יהיה עצום".

נציגי לטביה לאירוויזיון 2017, טריאנה פארק צילום: GLEB GARANICH/רויטרס

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון