מיטרוניקס זינקה ב-600% בחמש שנים - ולרובוטים יש עדיין לאן להתקדם

חברת מיטרוניקס מקיבוץ יזרעאל הצטיידה בשנה האחרונה במפעל חדש כדי לענות על הביקושים הגבוהים לרובוטים לניקוי בריכות ■ המניה אמנם נמצאת בשיא, אך הפוטנציאל בשוק גבוה: 80% מהבריכות בעולם עדיין מנוקות על ידי בני אדם

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובוט ניקוי אלקטרוני של חברת מיטרוניקס
רובוט ניקוי אלקטרוני של חברת מיטרוניקסצילום: ללא קרדיט
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

בפברואר 2012 התכנסו חברי קיבוץ יזרעאל כדי להצביע על אחת ההחלטות החשובות בתולדות הקיבוץ, בנוגע לאחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלו — חברת מיטרוניקס, יצרנית רובוטים לניקוי בריכות. הקיבוץ, בעל השליטה בחברה, קיבל הצעה לרכישת החברה תמורת 345 מיליון שקל.

כ–40% מחברי הקיבוץ וההנהלה הכלכלית של הקיבוץ סברו כי יש למכור את החברה לחברת הייוורד האמריקאית, שעוסקת בייצור ציוד לבריכות ולספא — אך הרוב הכריע בעד השארת החברה עצמאית. ההימור שלקחו חברי הקיבוץ השתלם: מחיר המניה זינק מאז ב–600% וכיום השווי שלה הוא 1.5 מיליארד שקל. בזמן הזה הניב מדד SME–60 (לשעבר מדד יתר 50) תשואה של 125%.

בשנים האלה הצליחה החברה להגדיל את ההכנסות ב–67% — מ–335 מיליון שקל ב–2012 ל–560 מיליון שקל ב–2016, והרווח הנקי שלה הוכפל ל–69 מיליון שקל. נתח החברה בשוק הבריכות הפרטיות גדל גם הוא מ–32% ל–41%, ובשוק הבריכות הציבוריות מ–17% לכ–30%. בשנים האחרונות החברה אמנם התרחבה, אך קצב הצמיחה שלה גדל והלך, והגיע ל–19% ב–2016. החברה צופה כי תציג השנה צמיחה של לפחות 10%, וכך גם בשנים הבאות.

החברה רוכשת את חומרי הגלם בישראל, באירופה ובארה"ב, מייצרת בישראל, ועיקר מכירותיה הן באירופה ובארה"ב. מיטרוניקס מדווחת בשקלים, ולכן פעילותה מושפעת משינויים בשערי החליפין. ברבעון הראשון של 2017 צמחה החברה ב–9%, אך בנטרול שינויים בשערי החליפין היתה צומחת החברה ב–15%.

מפעל מיטרוניקס בקיבוץ יזרעאלצילום: רמי שלוש

מנכ"ל החברה הוא אייל טרייבר, שהחליף לפני כשנתיים את יובל בארי, שכיהן בתפקיד במשך שש שנים וחצי. טרייבר שימש לפני כן סמנכ"ל שיווק ומכירות, מעבר שעשה לפני כן גם בארי. זאת הסיבה לכך שהניהול של החברה נחשב יציב ועקבי. החברה גם נוקטת שקיפות גבוהה יחסית, ומקיימת שיחות ועידה עם אנליסטים לאחר פרסום הדו"חות הרבעוניים — מהלך חריג יחסית בקרב חברות שנסחרות רק בבורסה הישראלית.

19 מיליון הבריכות שרובוטים לא מנקים

לפי הערכות של מיטרוניקס, בעולם יש כ–23 מיליון בריכות, מהן 4 מיליון בריכות בלבד מנוקות על ידי רובוטים. כאן טמון הפוטנציאל הגדול של החברה: היא לא חייבת להגדיל את נתח השוק על חשבון המתחרות, אלא יכולה להסתפק בשכנוע לקוחות נוספים לעבור לנקות את הבריכות שלהם באמצעות רובוטים. החברה מוכרת בעיקר באמצעות מפיצים, ובשלוש מדינות פתחה חברות בנות. מחיר הרובוטים לבריכות פרטיות נע בין 600 דולר ל–2,000 דולר; ורובוטים לבריכות ציבוריות נמכרים במחירים שנעים בין 2,000 דולר ל–13 אלף דולר.

עיקר הכנסות החברה (80%) מגיע מהבריכות הפרטיות, ובשנה שעברה צמחו ההכנסות משוק זה ב–20% — קצב מהיר יותר מהצמיחה הכוללת של החברה ב–2016. שוק הבריכות הציבוריות, כמו של מלונות או רשויות מקומיות, מצומצם יותר וכולל רק 500 אלף בריכות ברחבי העולם. ההכנסות משוק זה מהוות 10% מכלל ההכנסות, והן צמחו בשנה שעברה ב–11%.

עם זאת, שיעור הרווחיות הגולמי של החברה בתחום הבריכות הציבוריות גבוה יותר — 56% בהשוואה ל–42% בתחום הבריכות הפרטיות. הסיבה לכך היא העלות הגבוהה של הרובוטים לבריכות הציבוריות, הדורשות ניקיון אינטנסיבי יותר ומצריכות רובוטים עוצמתיים יותר. כמו כן, תהליכי המכירה בשוק הזה מושקעים יותר.

בשני השווקים השיקה מיטרוניקס רובוטים חדשים בשנתיים האחרונות. בשוק הבריכות הפרטיות הרובוטים החדשים ניתנים לשליטה באמצעות אפליקציית סמארטפון. אפליקציה נוספת נמצאת בחנויות. המוכרים יכולים לערוך ניתוח לרובוט באמצעותה ובמקרה של תקלות לתקן את הרובוטים בזמן קצר. בשוק הבריכות הציבוריות השיקה החברה שני רובוטים המתאימים, כשאחד מהם מיועד לבריכות רדודות, המאתגרות יותר מבחינת ניקיון באמצעות רובוטים.

החברה מוכרת גם מוצרים נלווים, כמו כיסויים אוטומטיים לבריכות ואזעקות. שוק זה צמח ב–15% ב–2016, ותורם כ–10% מהכנסות החברה. בשנים האחרונות פועלת החברה על פיתוח של מוצר נוסף בתחום טכנולוגיות מים, ומקווה כי הוא יהפוך לפעילות מהותית, במקביל למכירות הרובוטים. המוצר ישמש לניטור כמות הכימיקלים בבריכה ויכול לחסוך ללקוחות החברה כסף.

פעילות החברה מאופיינת בעונתיות, שכן מרבית המכירות הן לחצי הכדור הצפוני שבו נפתחות הבריכות באפריל־מאי ונסגרות בספטמבר. המפיצים רוכשים מדצמבר־ינואר ועד יוני, ומוכרים בעיקר מאפריל. לכן, כ–70% מההכנסות החברה ומרבית הרווחים שלה הם במחצית הראשונה של השנה. החברה פועלת להגדיל את ההכנסות שלה בחצי הכדור הדרומי כדי למצות את הפוטנציאל בשווקים האלה, שנמצאים ברמות חדירה נמוכות במיוחד, וכך גם למתן את תנודתיות ההכנסות במהלך השנה.

בינתיים, ההכנסות מאירופה וצפון אירופה עדיין מהוות את עיקר הכנסות החברה, 80%. אזור אוקיאניה אחראי ל–12% מהכנסות החברה, ו–2% מההכנסות מגיעות מישראל. היתר (5%) מגיע משאר העולם.

לגבי חצי הכדור הדרומי, בחברה דיברו בעבר על השוק בארגנטינה, שצומח בקצב מהיר, אך עדיין מדובר במספרים קטנים; השוק בברזיל, שסובל מאי־ודאות במדינה וייקח זמן עד שהחברה תחל למצות את הפוטנציאל בו; ודרום אפריקה, שוק שחינוך השוק בו מתקדם לאט, ואם לא יתרומם, החברה תצטרך לבחון האם הפוטנציאל שווה את ההשקעה.

החברה מייצרת רק בישראל, ומשנעת את הרובוטים למפיצים שלה ברחבי העולם. הדבר מאפשר לה לשלוט על תהליכי הייצור, אך ייצור רחוק מהלקוחות הופך את התהליכים למורכבים יותר. בסוף השנה שעברה החלה החברה לייצר במפעל החדש באזור התעשייה דלתון, דבר שנותן לה אורך נשימה לאחר שהגיעה למלוא ניצולת הייצור של המפעל ביזרעאל. המפעל החדש נמצא באזור עדיפות א', כך שהחברה זכאית להטבות מס.

המפעל החדש צפוי להיות יותר יעיל מבחינה תפעולית כי החברה מייצרת בו רק קו מוצרים אחד. בינתיים הוא נמצא בשלב הרצה ויעבוד ביעילות מלאה רק בשנה הבאה, ולכן בדו"חות הרבעון הראשון הרווחיות הגולמית של החברה נפגעה. כמו כן, מעבר למפעל חדש תמיד כרוך בסיכון, במיוחד שהחברה לא מיומנת בתפעול של ייצור ביותר ממפעל אחד.

האיומים על מיטרוניקס

קיבוץ יזרעאל הקים את מיטרוניקס ב–1983, לאחר שקנה את הזכויות על הפטנט ממהנדס דרום אפריקאי בשם פיטר ראש, שהיה הראשון לייצר רובוט לניקוי בריכות. הוותק הרב של החברה איפשר לה למסד קשרים ארוכי טווח עם המפיצים, דבר שמקנה לה יתרון תחרותי. אחד החששות של המשקיעים הוא מתחרות מצד יצרנים סיניים, אך נכון לעכשיו, הם מחזיקים בפחות מ–5% מהשוק. הסינים אמנם לא נחשבים מתקדמים מבחינה טכנולוגית, אך לפי הערכות, שיעור החדירה שלהם בשוק צפוי לגדול.

המתחרים העיקריים של החברה בשוק הבריכות הפרטיות הם זודיאק (Zodiac) הצרפתית וקבוצת אקווה, שמשתייכת לחברה ספרדית ומייצרת בין השאר בישראל. אקווה גם בולטת בשוק הבריכות הציבוריות, ביחד עם חברת Mariner השווייצית. בשנים האחרונות התחרות בענף גברה, דבר שמוביל לירידה במחירים ובהתאם גם ברווחיות.

גם המסחר המקוון עשוי להשפיע על מיטרוניקס בשנים הבאות. רכישות של רובוטים לניקוי בריכות בקרב צרכנים באינטרנט נמצאות במגמת עלייה בחלק מהטריטוריות ולפי הערכות, מגיעות כבר לשיעורים דו־ספרתיים מכלל המכירות. ואולם כיום מי שמוכר באינטרנט אלה המפיצים שעמם עובדת מיטרוניקס. בעתיד עשויים הלקוחות לעקוף את המפיצים ולרכוש רובוטים בחנויות של אמזון ודומות לה. כך יוכלו המתחרים של החברה להתגבר על החיסרון מול מיטרוניקס ולהגיע ללקוחות חדשים בלי מערך שיווק משופשף.

בשבוע שעבר מכר הקיבוץ 5% ממניות מיטרוניקס תמורת כ–75 מיליון שקל וירד לאחזקה של 60%. המכירה עשויה לעורר את המסחר במניה, שבחודש האחרון מחזור המסחר הממוצע בה היה 1.4 מיליון שקל בלבד — מחזור נמוך עבור חברה המשתייכת למדד ת"א 125. לא מן הנמנע כי בשנים הקרובות יצמצם הקיבוץ את שיעורי האחזקה שלו עוד יותר. אחת האפשרויות היא כניסה של קרן השקעות פרטיות, ישראלית או זרה, שתחזיק בשליטה בחברה, או אף תרכוש אותה במלואה ותמחוק אותה מהמסחר.

בינתיים, למיטרוניקס יש כמה הסכמים עם בעל השליטה בה, בדומה לחברות רבות שהן בשליטה קיבוצית. מדובר בהסכמי בעלי עניין הכוללים הסכמי שירותים וכוח אדם, הסכמי שכירות ותשלום דמי ניהול לקיבוץ. כך למשל, הקיבוץ מקבל 1.1 מיליון שקל בשנה עבור דמי ניהול, ו–8%–13% מהרווח הנקי על כל שקל שהחברה מרוויחה מעבר ל–15 מיליון שקל (ולכל היותר 6 מיליון שקל נוספים).

הקיבוץ גם שוכר את המבנים שבהם שוכן המפעל, ויכול לבטל את הסכם השכירות בהתראה של 12 חודשים, אך באישור של דירקטוריון החברה, שבו שולט הקיבוץ. עם זאת, חלק מההסכמים כוללים מנגנונים שייווסתו את ניגוד העניין. כך למשל, השכר של כ–50 עובדי הקיבוץ (מתוך כ–370 עובדים) צמוד לשכר עובדי החברה שאינם מהקיבוץ, ולכן נרשמה באחרונה ירידה של 6% בשכרם.

מניית מיטרוניקס

המכפילים גדלו

מניית מיטרוניקס נסחרה לפי מכפילים של 2.5 ו–20 על ההכנסות והרווחים בהתאמה בארבעת הרבעונים האחרונים. בדומה לחברות תעשייה נוספות, המכפילים גדלו בשנים האחרונות. כך למשל, לפני חמש שנים נסחרה החברה במכפיל 1 על ההכנסות ומכפיל 10 על הרווח. החברה לא פירסמה תחזיות מדויקות, ורק צופה כי תצמח בשיעור דו־ספרתי. המשקיעים יבחנו בשנה־שנתיים הבאות את היכולת של החברה לשמור על קצב צמיחה גבוה, את ההשפעות של המפעל החדש בדלתון על רווחיות החברה ואת ההתקדמות שלה בשוק הבריכות הציבוריות.

ב–2016 ייצרה החברה 64 מיליון שקל מפעילות שוטפת; השקיעה 7.5 מיליון שקל, בעיקר במפעל בדלתון; החזירה אשראי לזמן קצר בהיקף של 20 מיליון שקל; וחילקה דיווידנד של 35 מיליון שקל. בסך הכל חילקה החברה דיווידנד בהיקף של 90 מיליון שקל בשנתיים. החלוקה משקפת תשואת דיווידנד של 2.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים