"שוק האג"ח הקונצרניות מתומחר גבוה מדי. משהו שם לא הגיוני"

זיו אדאטו, מנהל דסק מניות באילים קרנות נאמנות, מאמין כי בשוק המניות הישראלי יש עדיין הזדמנויות, אבל בשוק האג"ח המחירים גבוהים מדי וצפוי בו שינוי לרעה ■ לדבריו, גם מניות הנדל"ן המניב כבר מיצו את עצמן

גיא ארז
גיא ארז
זיו אדאטו
זיו אדאטו
גיא ארז
גיא ארז

"באופן כללי, אנחנו לא מאמינים בהשקעות במדדים, אלא בהשקעה סלקטיבית בחברות לאחר שניתחנו אותן", אומר זיו אדאטו, מנהל דסק מניות אילים קרנות נאמנות. "אין לי סיבה לקנות סל אם אני יודע שיש בו ביצים רקובות".

אדאטו, רווק בן 30, בעל ותק של 3 שנים בחברה. בתפקידיו הקודמים היה אנליסט חוב
ואקוויטי אילים קרנות נאמנות ומנהל השקעות אילים קרנות נאמנות. לאדאטו יש BA במנהל עסקים ותקשורת מהאוניברסיטה העברית, ו-MBA במימון בתוכנית המצטיינים של האוניברסיטה העברית.

ומי הקרן הטובה והגרועה ביותר של איילים ב-2017 ? לעמוד שמציג הכל לחצו כאן

התשואות החלשות במדדים המובילים בבורסה של תל אביב, ת"א 35 ות"א 125 (לשעבר ת"א 25 ות"א 100), שיחקו לטובת מרבית בתי ההשקעות, אבל איילים התבלטה, והקרנות שלה הובילו את גיוסי הכספים מהציבור ב–2016. בית ההשקעות איילים, בניהולו של קובי שגב, גייס בשנה שעברה כ–4.75 מיליארד שקל, והכפיל את סך הנכסים שהוא מנהל. גם 2017 התחילה טוב עבור בית ההשקעות, שגייס ברבעון הראשון כ–1.2 מיליארד שקל.

האם הכפלת היקף הנכסים שאתם מנהלים משנה את אופן ניהול ההשקעות?

"אנחנו לא מרגישים שקיימת מגבלה על הגודל שלנו. להפך, קל יותר לתפוס עמדה בחברה ולנסות להשפיע על התנהלותה. זה בא לידי ביטוי בעיקר בהנפקות פרטיות, שמאפשרות לנו השקעה בתנאים טובים יותר. השינוי המשמעותי יותר הוא דווקא בהשקעות באג"ח, בהן יש יתרון לגודל, המאפשר לנו לפעול לטובת המחזיקים בהסדרי חוב שונים. עם אחזקה של 5% ומעלה באג"ח של חברה קיימת, יש אפשרות להוביל את הפעילות, לכנס אספות ולהוביל הסדרים".

איך אתה רואה את שוק האג"ח הקונצרניות בישראל? הביקוש גדול, וברבעון הראשון של השנה גויסו יותר מ–23 מיליארד שקל, אבל מרווחי הריבית נמוכים מאוד.

"המרווחים בהחלט נהיו מאוד נמוכים. לדעתי, אג"ח מסוימות לא משקפות את הסיכון הגלום בהן, ונסחרות בתשואות נמוכות מדי. אי־אפשר להסתמך על דירוגי החוב. גם הבנקים כבר לא מלווים בריביות כאלה. אנחנו חוזים שיתרחש שינוי שלילי באפיק הזה, היות והמצב בו אינו הגיוני".

זה מצב שגורם לדאגה?

"זה עדיין לא מדאיג או מפחיד, אבל השוק הקונצרני בהחלט במצב של תמחור גבוה מדי. אנחנו מסיטים הכסף מאג"ח קונצרניות לפיקדונות, חברות ממשלתיות, אג"ח ממשלתיות ומזומן. אלו אמנם תשואות סולידיות, אבל הן עדיפות על פני לקיחת סיכון מוגזם. תשואות האג"ח לא יישארו ברמה הנוכחית לאורך זמן".

האם אתה מזהה הזדמנויות בשוק המניות בישראל?

"השוק הישראלי עדיף כיום על שווקים אחרים בחו"ל. תמיד יש הזדמנויות כשבוחנים לעומק את החברות. אלקטרה לדוגמה, מתנהלת בשני כובעים: היא 'מחליפה' קבלנים שמתקשים לספק את הסחורה מחד, ונהנית מאספקת שירותים מאידך. את התשואה האמיתית היא תניב מחוזים הנגזרים מפעילות הבנייה שלה, כמו התקנת מעליות ותיקונן, מערכות מיזוג אוויר ומערכות בית חכם. אלו חוזים שהיא תיהנה מהכנסות מהם לאורך זמן. המחיר הכלכלי של החברה עדיין לא בא לידי ביטוי בשוק.

"גם חברות הביטוח, למרות הזינוק במניותיהן, עדיין מעניינות. עד לא מזמן כולן תומחרו במחירים מאוד נמוכים, היות והיו בטוחים שהרגולציה תקטול אותן. ועדיין, גם לאחר קפיצה של כמעט 40% במדד הביטוח, השוק עוד לא מגלם את שווי התיק הביטוחי של מניות מגדל והראל, ודאי שלא את הרווחים העתידיים שלהן".

באילו ענפים תימנעו מלהשקיע כיום?

"תחום הנדל"ן המניב המסחרי הגיע לרוויה מסוימת. מתחילים לראות זאת גם בדו"חות של החברות, במיוחד הקטנות יותר. יש יותר מדי שטחי מסחר בישראל. החברות הקמעוניות לא יגידו זאת בקול, אבל הן מתחילות לסגור סניפים. חברות הנדל"ן המניב כבר משתתפות בהוצאות של הסוחרים כדי לא להיפגע מירידה בדמי השכירויות. הן גם ביצעו מחזורי חוב, כדי להתכונן לעתיד. כשהתשואות ושיעורי ההיוון יעלו, שווי הנכסים שלהן יירד. מבחינה המהות, אנו צופים המון שטחי נדל"ן ריקים בעתיד כי הציבור יגביר את הצריכה דרך האינטרנט".

לפני כמה חודשים טענתם כי מניות הפארמה מתחילות להיות אטרקטיביות, לאחר שנפלו כברת דרך, אבל מאז הן המשיכו ליפול. איך אתה רואה אותן כיום?

"אנחנו רואים את טבע כאטרקטיבית ביותר מבין החברות הגדולות. המחיר שלה נמצא בשפל שלא נראה כמותו 10 שנים. היא חטפה מכל כיוון אפשרי. זה נכון שיש לה חוב אדיר שהיא צריכה לממן, ולכן עשויה למכור חטיבות כדי לשרת אותו, אבל לפי כושר ייצור המזומנים שלה — היא בהחלט עשויה להיות השקעה כדאית".

מה עם השווקים בחו"ל?

"אני לא רואה הזדמנויות יוצאות דופן בחו"ל. השווקים בארה"ב מנופחים מאוד, ומתמחרים את התוכניות של הנשיא טראמפ במלואן — תשתיות, הפחתת רגולציות והפחתת מסים. כך, כל תוכנית שלא תצא לפועל לפי הציפיות, תביא לפגיעה".

אז לשוק יש כעת רק לאן לרדת?

"זה נכון אולי לגבי מדדים, אבל לא לגבי חברות בודדות. אנחנו מאמינים מאוד במניית גוגל, לדוגמה. הרווחים וההכנסות שלה מתומחרים רק מהחיפוש באינטרנט, והפרסומות שהיא מוכרת. אבל החברה ביצעה השקעות של 90 מיליארד דולר בשנים האחרונות, ושולחת זרועות לפרויקטים רבים אחרים שיהיו עבורה מנועי צמיחה, כמו בית חכם ומכונית אוטונומית. אנחנו רואים בה חברת מידע, והמידע האדיר שהיא מחזיקה בו פשוט לא מתומחר. זה לא דבר שרשום במאזן. שוק ההון לא יודע לתת שווי למידע האדיר הזה, וערך המניה נקבע רק לפי היכולת לייצר מזומנים מפרסום. בעתיד היא תדע לעשות מוניטיזציה של כמות המידע האדירה שברשותה — וזה יבוא לידי ביטוי בשווייה".

עד כמה המתיחות הגיאו־פוליטית בעולם כמו בסוריה או בצפון קוריאה צריכה להדאיג את המשקיעים?

"אווירה פוליטית והחלטות כאלה אני לא יכול לנתח. לשבת בצד תהיה הטעות הכי גדולה עבור משקיע. אי־אפשר לחפש את המשברים העתידיים, וחייבים לזכור שאחריהם תמיד מגיעה התאוששות — ואז גם מופיע הערך הכלכלי".

השבוע מתקיים הסיבוב הראשון בבחירות בצרפת. עד כמה התוצאות בבחירות האלה, ובהמשך בגרמניה ובבריטניה, יכולות להשפיע על השווקים?

"בין אם מרין לה פן תתחזק בסיבוב הראשון, ובין אם לא — צריך לקבל את העובדה שגוש היורו אינו יציב, ואינו הומוגני. לא הבחירות הפוליטיות הן שיהפכו חברות למעניינות יותר או פחות. אם זה שווה השקעה — זה שווה כבר עכשיו. את חוסר היציבות צריך לתמחר מראש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן