"סופה מושלמת" |

התחזית הקודרת: קחו את הכסף ובירחו מהבורסה

סטין ג'קובסון, הכלכלן הראשי של סאקסו בנק האירופי, חושש ממפולת קרובה בשווקים הפיננסיים - במיוחד בארה"ב ■ הכלכלנים הישראליים דווקא אופטימיים, וממליצים: "קנו מניות, קנו אג"ח. תיהנו מהבועה"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

קחו את הכסף ובירחו מהבורסה עד סוף השנה - זוהי השורה התחתונה בתחזית קודרת במיוחד שהנפיק באחרונה סטין ג'קובסון, הכלכלן הראשי של סאקסו בנק האירופי. “סופה מושלמת מתגבשת והולכת באופק”, מזהיר ג'קובסון. “הכלכלה העולמית נוסעת בלי דלק. היא נמצאת בדרך להאטה, בין אם תימשך ההרחבה הכמותית בארה”ב ובין אם לאו”.

ההרחבה הכמותית שעליה מדבר ג'קובסון היא “חבילת התמריצים” של הבנק הפדרלי האמריקאי, שכחלק ממנה הוא מזרים מדי חודש כ–85 מיליארד דולר לרכישת אג”ח ממשלתיות בשווקים, כדי להפחית את עלות האשראי לעסקים ויחידים ולהאיץ את הפעילות הכלכלית.

“חולשת הכלכלה האמריקאית - ובעיקר חולשת שוק העבודה - יאלצו את הבנק הפדרלי לעשות ‘סיבוב פרסה’ ביחס להצהרות הקודמות. במקום לצמצם את רכישות האג”ח הוא ייאלץ להרחיבן בשנה הקרובה”, מדגיש ג'קובסון. “הסיבה היא שהכלכלה האמריקאית הריאלית חלשה מכדי שתוכל לשאת נסיגה בתמיכת הבנק המרכזי”.

את חולשת הכלכלה האמריקאית תולה ג'קובסון במדיניות הבנק המרכזי, שמסייעת לדבריו בעיקר לתאגידים הגדולים ולבנקים בוול סטריט. אלה הם 20% מהכלכלה בלבד, לעומת “הכלכלה האמיתית” של ארה”ב שכוללת בעיקר עסקים קטנים ובינוניים. ג'קובסון מדגיש שאותם 20% נהנים מ–95% מכלל האשראי וההון הפוליט, בעוד ששאר ה–80%, היוצרים את עיקר מקומות העבודה, נותרים רעבים לאשראי.

קריסת הבורסות בארה"ב בספטמבר 2008צילום: BLOOMBERG

האזהרות של ג'קובסון מגיעות על רקע שוק הון גואה. מדד יורוסטוקס 50, למשל השלים בתוך שנה קפיצה של 28%. מדד 500 S&P האמריקאי, שמשייט בטריטוריית שיא, עלה באותו הזמן ב–19%. גם מדדי המניות בישראל נמצאים בתנופה, ת"א 25 עלה בתוך חודש ב–11% ורחוק רק 4% משיאו ההיסטורי - 1,338 נקודות - שנקבע באפריל 2011.

ג'קובסון מבסס את התחזית שלו על נתונים ריאליים כמו מחירי בתים או מצב שוק העבודה. הוא מעריך ש ההרחבה הכמותית - שלה הוא קורא מדיניות ה”הרחב והעמד פנים שהכל בסדר” לא תסייע להתאוששות נוספת בכלכלה. לפיכך צופה ג'קובסון כי ב–2014 תיאלץ ארה”ב להתמודד עם האטה משמעותית בצמיחה, והוא מדגיש שכאשר השווקים יבינו זאת - הם יגיבו לכך בעוצמה.

ג'קובסון משרטט את תרחיש יום הדין: בחודשיים הקרובים ‏(נובמבר־דצמבר‏) ישאבו השווקים עידוד מהמשך תוכנית ההרחבה וימשיכו לעלות. “העליות”, הוא מסביר, “יתבססו על תקוות מחודשות ועל המשך העמדת הפנים. בהמשך הדרך, סביר להניח שבתחילת 2014, ככל שתוכנית ההרחבה של הבנק הפדרלי תאבד מאמינותה, השווקים ישנו כיוון.

“הנפילה בשווקים תהיה חדשות טובות, היות שהדרך היחידה להפסיק את הניסוי המוניטרי חסר התקדים שמתנהל בעולם בימים אלה היא להודות בכך שהניסוי ייכשל”, מדגיש ג'קובסון.

“בסופו של דבר, שינויים היסטוריים במדיניות כלכלית מגיעים תמיד רק לאחר צניחה משמעותית של שוקי המניות, או כאשר שיעורי האבטלה מגיעים לרמה גבוהה מכפי שאפשר לסבול. במלים אחרות, מדיניות רכישות האג”ח צפויה להשתנות רק כאשר השווקים ידחו אותה ויגיבו אליה בצורה שלילית, במקום לקבל אותה בחיבוק ולהגיב אליה בחיוב כפי שקורה כיום”.

ג'קובסון מאמין ש–2014 תהיה “שנת ניקוי השולחן”, כלומר שנת מפנה. במהלכה או אחריה יעבור העולם ממדיניות של הרחבה כמותית שתומכת בתאגידים הגדולים ובוול סטריט למדיניות שבה ניתן משקל רב יותר לכלכלה האמיתית. “זו צריכה להיות שנת הכנה לעולם מאוזן יותר, שבו תינתן עדיפות לחלק של הכלכלה שהשארנו מחוץ למעגל התמיכה - העסקים הקטנים והבינוניים”.

תרחיש האימים שמשרטט ג'קובסון לשנה הבאה יוצא דופן ביחס לתחזיות של עמיתיו. לא מעט מהכלכלנים בעולם, ובכלל זאת גם בישראל, מעריכים כי בדומה לשנתיים האחרונות, הכלכלה העולמית דווקא עשויה להמשיך במהלך הפרי. הם מדגישים כי המשך ההרחבה הכמותית בארה”ב - יחד עם המדיניות התומכת שצפויה להוביל יו”ר הבנק הפדרלי הבאה, ג’נט ילן - עשויים דווקא לסייע לשווקים. “סופה מושלמת” בכלכלה נראית מבחינתם כתרחיש השמור לסרטים הוליוודיים.

בית ההשקעות אופנהיימר הנפיק בשבוע שעבר תחזית ורודה לשוקי ההון העולמיים: “קנו מניות. זה כדאי”, קובע אמיר ארגמן, אנליסט המקרו הבכיר של בית ההשקעות בישראל. “קנו מניות, קנו אג”ח. תיהנו מהבועה ‏(Enjoy the Bubble‏), ובלי ציניות. אני כותב על השווקים כבר שנים לא מעטות, וזו בין הפעמים הבודדות שאיני רואה עננים באופק”, אומר ארגמן.

“המצב רחוק מלהיות מושלם, והוא כולל בתוכו חולשה מבנית בכלכלת ארה”ב, משבר אירופי רדום שאינו נפתר כלל, בעיה מבנית קשה בחלק ניכר מהמדינות המתפתחות ומשחק מסוכן ביותר שדינו להיכשל ביפן. ועדיין, כל זה לא מעניין את השווקים. מה שמשחק בשנים האחרונות זה רק מינון הנזילות לשווקים. כרגע הנזילות זורמת בחופשיות, וללא איום בטווח הנראה לעין”, הסביר ארגמן.

ארגמן ממליץ למשקיעים להיחשף לשוקי המניות ביפן, אירופה, ארה”ב ובשווקים המתעוררים, וכן לאג”ח בסיכון גבוה בארה”ב ולדולר. לעומת זאת, הוא מזהיר מפני חשיפה לאג”ח ארוכות של ממשלת ארה”ב, אג”ח קונצרניות אמריקאיות בדירוג גבוה, סחורות וזהב.

“ההזרמה תימשך - המניות אפיק מועדף”

גם בהראל פיננסים סבורים שנכון להחזיק רכיב מנייתי מרבי בתיקי ההשקעות. “ההזרמה תימשך - המניות אפיק מועדף”, זוהי הכותרת שניתנה לסקירתם של כלכלני בית ההשקעות בשבוע שעבר. “כסף ממשיך לחזור לשווקים באירופה ולמדינות מתעוררות, מה שמעלה שם את שוקי המניות. גם בשוק המקומי נמשכו העליות, ומדד ת”א 25 השלים כבר עלייה של 9% מתחילת השנה - שני שלישים מזה בשלושת החודשים האחרונים”, הסביר עופר קליין, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות.

את עיקר האופטימיות שלו שואב קליין מההערכה שתוכנית ההרחבה הכמותית במתכונתה הנוכחית תימשך עד מארס 2014 לפחות. הסיבות לכך, לפי קליין, הן פגיעה בשיעור הצמיחה בארה”ב בשל השבתת הממשל בחודש האחרון, וכן אי פרסום נתוני מקרו בנוגע לכלכלה האמריקאית, מה שמקשה על קבלת החלטות חדשות. “גם ירידת התשואות באג”ח הארוכות של ממשלת ארה”ב ל–2.59% מלמדת שהשווקים צופים את המשך ההרחבה הכמותית”, הוא מדגיש.

בהתאם לתזה של קליין, המשך ההזרמה הכמותית היא מתכון מובטח לעליות שערים. על רקע זה, כלכלני בית ההשקעות ממליצים למשקיעים להיחשף בצורה מקסימלית לרכיב המנייתי. אירופה והשווקים המתעוררים, ולא ארה”ב, הם השווקים המועדפים עליהם. אם בכל זאת בוחרים המשקיעים להיחשף לשוק האמריקאי, בהראל ממליצים על מגזרים מוטי צמיחה כמו טכנולוגיה ותעשייה.

ביחס לשוק המקומי מציינים בבית ההשקעות כי הבנקים המקומיים עדיין מתומחרים בחסר, ונסחרים ב–87% מערכם. ביחס לאפיק הקונצרני, שעלה מתחילת השנה ב–5.5%–6.5%, כלכלני הראל מדגישים שמומנטום חיובי מהעולם, יחד עם עדכון המדדים האחרון, הופכים את האפיק לאופציית השקעה מעניינת. פיזור רחב של אג”ח קונצרניות במח”מ לא ארוך, תוך שמירה על חשיפה גם לדירוגים הנמוכים, הוא המתכון המנצח מבחינתם.

גם אמיר חייק, ראש ענף מחקר והכלכלן הראשי של בנק אגוד, מדגיש שבטווח הקצר רב הסיכוי על הסיכון. “ענייני תקרת החוב בארה”ב חלפו להם, הנגידה הנבחרת ג’נט ילן צפויה להמשיך ולתמוך במדיניות מוניטרית מרחיבה, הדו”חות הכספיים שהתפרסמו עד כה עומדים לרוב בציפיות ורמת הריבית הנמוכה צפויה להישמר בינתיים - כל אלה תומכים בשוקי המניות”, הוא מדגיש.

חייק, יחד עם מחלקת המחקר בבנק, ממליץ להגדיל את האפיק המנייתי בתיק ההשקעות ל–20%, ולמשקיעים נועזים מומלץ אף להגיע לאחזקה מנייתית של 32%. בבנק ממליצים לפצל את ההשקעה המנייתית בין ישראל לחו”ל ‏(ביחס שווה‏), הן בשל חולשתו של הדולר מול השקל והן בשל הפוטנציאל הטמון בשוק הישראלי, שהציג בשנתיים האחרונות ביצועי חסר אל מול שוקי העולם.

השווקים בחו”ל המועדפים על כלכלני אגוד הם ארה”ב ובריטניה. הדרך המועדפת שבה מציעים כלכלני הבנק להיחשף לשוק האמריקאי היא באמצעות מדד ראסל 2000, המשקיע ב–2000 החברות הקטנות מתוך מדד ראסל 3000. מלבד השקעה מבוזרת באמצעות המדד, בבנק ממליצים על מגזרי הפיננסים, המזון, הקמעונות והבנייה. בנוסף מומלצת השקעה במניות דיווידנד אמריקאיות גלובליות בעלות תזרימי מזומנים יציבים.

במקביל מציעים בבנק להיחשף לשוק המניות הבריטי באמצעות תעודת סל ‏(ETF‏) העוקבת אחר מדד MSCI ‏(המקומי‏), שכולל התפלגות סקטוריאלית עניפה בין נפט וגז, בנקים, כרייה, טלקום, פארמה, חקלאות, מזון ומשקאות וביטוח. בבנק מזכירים כי עם החברות הבולטות במדד נמנות הבנקים HSBC וברקליס, חברת התקשורת וודאפון, ענקיות האנרגיה BP ורויאל דאץ’ וחברת התרופות גלאקסו סמית קליין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"