הדבר הכי חשוב שהולך לקרות בעולם ההשקעות

השווקים והאנליסטים מנסים לנחש מתי הבנק הפדרלי הולך לצמצם את רכישות האג"ח - בינתיים כולם באפלה

ניו יורק טיימס
נלסון שוורץ
ניו יורק טיימס
נלסון שוורץ

האם הם יעשו את זה בספטמבר, או לא? הבלבול לגבי כוונותיו של הבנק הפדרלי רק התגבר לאחר שביום רביעי פורסם פרוטוקול ישיבת המדיניות המונטרית של יולי. היו בו רמזים לכך שחברי הוועדה מתחילים לחוש בנוח לגבי צמצום תוכנית רכישת האג"ח של הבנק הפדרלי, שהיקפה 85 מיליארד דולר בחודש, כבר בספטמבר הקרוב. אולם היו גם רמזים למחנה אחר שמעדיף לחכות עד דצמבר לפחות.

רכישות האג"ח שביצע הבנק לאחר שהוריד את הריבית לשפל של 0%-0.25% נועדו להזרים למערכת הפיננסית מזומן בתקווה שיחלחל לכלכלה הריאלית ויתמוך בצמיחה. הרכישות יצרו הזדמנות קנייה עצומה למשקיעי האג"ח והובילו לעליות גם בשוקי המניות והשווקים המתעוררים.

הדבר היחידי הברור הוא שהבנק הפדרלי ימשיך לתת לוול סטריט ולכל עולם ההשקעות לחכות. כמה מחברי ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי חוששים כי הצמיחה במחצית השנייה של השנה תאכזב, ולכן מעדיפים לחכות עם שינוי המדיניות.

ביוני אותת בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי, כי תוכנית התמריצים תצומצם השנה אם המצב הכלכלי ימשיך להשתפר. אולם הוא לא קבע תאריך יעד. פרוטוקול הישיבה לא הבהיר את הנקודה. "כמה מחברי הוועדה הדגישו את חשיבותה של סבלנות והערכת מידע נוסף לפני קבלת החלטות לשינוי קצב רכישת הנכסים... אחרים אמרו כי בקרוב יגיע הזמן לעשות זאת", נאמר בתמצית הפרוטוקול.

כתוצאה מכך, משקיפים הגיעו למסקנות שונות בתכלית. חברת המחקר IHS גלובל אינסייט פירסמה דו"ח לפני סגירת השוק שהסיק כי "הבנק הפדרלי לא יתחיל לצמצם את הרכישות בספטמבר", וחזה כי המהלך יתבצע בדצמבר.

דקה לאחר מכן אמרו מומחי בנק ברקליס כי הפרוטוקול "לא שינה את תחזיתנו לצמצום הרכישות בספטמבר". בנקים אחרים, כמו גולדמן סאקס, גידרו את הימוריהם : "בסך הכל, המידע עולה בקנה אחד עם צמצום בספטמבר, אולם לא לבטח", אמרה החברה.

ברננקי יפרוש מתפקידו בתחילת השנה הבאה, ורוב האנליסטים מצפים לתחילת הצמצום לפני עזיבתו. זה מותיר את הפגישות של הבנק בספטמבר או דצמבר, אז ידבר ברננקי עם התקשורת. בפגישה באוקטובר לא מתוכננת הופעה פומבית שלו.

מדדי וול סטריט נסוגו בסגירה לאחר פרסום הפרוטוקול, וכמוהם ירדו אג"ח הממשלתיות. התשואה ל-10 שנים עלתה ל-2.89%, הגבוהה ביותר מאז יולי 2011. כך, עוד לפני שצמצום הרכישות החל בפועל הוא כבר משפיע על ערכי תיקי פנסיה, ריבית משכנתאות וערכי מט"ח בשווקים מתעוררים ברחבי העולם.

הזרמת 85 מילאירד דולר בחודש לכלכלה דרך רכישת האג"ח סייעה להקפיץ בעיקר את מחירי המניות, להוריד חדות את הריבית לטווח ארוך, ואת ריבית המשכנתאות לשפל היסטורי. מאז החל לאותת ברננקי באביב על צמצום הרכישות האפשרי, הריביות עלו.

הבנק הפדרלי זיהה מקור של עוצמה בכלכלה האמריקאית במגזר הדיור- שהפיל את הכלכלה למיתון, ועתה סולל את דרכה להתאוששות, אם כי חלשה. אפילו יתייקרו המשכנתאות במעט, שוק הדיור, אמרו בכירי הבנק, ימשיך להשתפר.

איתן האריס, ראש משותף לחטיבת הכלכלה הגלובלית בבנק אוף אמריקה מריל לינץ', אמר כי הפרוטוקול לא שיכנע אותו שהבנק הפדרלי עומד לשנות כיוון בקרוב. "נראה כאילו הם באמצע הוויכוח", וציין כי אין דיון בדרך שבה התהליך יתבצע. "חייבים להחליט בדיוק מה צריך לעשות, אבל בפגישה בספטמבר הם בטח רק יתחילו לגבש את הדעות שלהם ולא לבצע משהו בפועל".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?