הבהלה מהזהב |

מחיר הזהב מזגזג - האם כדאי להשקיע בו?

הזהב נחשב למקלט השקעה בימים של משבר כלכלי, ולכן גם נסק מחירו מאז קריסת השווקים ב-2008 ■ אז למה משקיעים כמו וורן באפט מתרחקים ממנו כמו מאש, ומדוע קשה לדעת את ערכו האמיתי?

סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד

שלושת ימי החג בתחילת מאי היו בדיוק מה שהסינים ייחלו לו כדי לנקות את מדפי השווקים מתכשיטים. בסין, שבה הזהב הוא אובססיה לאומית, בחרו להתעלם מהצהרותיו של המשקיע המיליארדר וורן באפט ולעוט על מה שנראה עבורם כהזדמנות פז לרכוש את המתכת היקרה במחירי רצפה.

מחיר הזהב נמצא במגמת ירידה מאז אוקטובר 2012, אבל ב-15 באפריל נפל מחירו ב-9% בבת אחת ושאלת היום היתה אם הזהב איבד את הסטטוס היוקרתי?
אם תשאלו את באפט, או את נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, הזהב מעולם לא היה השקעה אידיאלית.

באפט ‏("אל תגעו בזהב, הוא לא מייצר כלום"‏) טען שיש קושי רב בהערכת הזהב, ופישר ספג בעבר ביקורת על שלא שמר רזרבות זהב עבור הבנק בראשותו בשנות השיא של הזהב.

מטיל זהב בטייוואן

כתבות נוספות באתר TheMarker

כל עוד זה לא אתה: ישראלי שלוקח סיכון הוא חסר אחריות

חוקי ההישרדות האכזריים של תעשיית הסטארט-אפים

עם זאת, לא בטוח שכדאי להתווכח עם ג'ון פולסון, שטוען כי "הזהב הוא גידור מצוין לאינפלציה", וקרן הגידור שלו היא המחזיקה הגדולה ביותר של תעודות סל העוקבות אחר מחיר הזהב. אף שהקרן נפלה השנה כבר ב-47%, הוא עדיין טוען כי חברות כריית הזהב מוערכות בחסר.

שורשי הנפילה של החודשים האחרונים במחיר הזהב טמונים במשרדו של בן ברננקי, נגיד הבנק הפדרלי של ארה"ב, שבשנים האחרונות מזרים מיליארדי דולרים לשוק ומשאיר את הריבית ברמה אפסית, מתוך אמונה שהדבר יעודד את הצרכנים לנהור לחנויות ואת המשקיעים לפזר את הונם. בעוד ברננקי מתמקד ביציאה מהקיפאון של המשק האמריקאי, המשקיעים חששו שהזרמת המזומנים האגרסיבית לשוק תגרום לאינפלציה, לכן גידרו עצמם בזהב.

ואולם נתוני המקרו שהכלכלה הגדולה בעולם מפרסמת בזמן האחרון מציירים תמונה פחות עגומה מבעבר, ובנאומיו האחרונים נראה כי ברננקי מכין את השטח לצמצום ההרחבה הכמותית. הוא אמנם קבע יעד אבטלה של 6.5% כדי להעלות את הריבית, וכיום ברמה של 7.5% יש לה עוד דרך ארוכה, אבל הנגיד כבר ציין כמה פעמים שריסון הזרמת הכספים הוא מהלך אפשרי בקרוב. בעקבות התחזיות החיוביות למשק האמריקאי, עלו גם השווקים - דאו ג'ונס ו-500 S&P שוברים שיאים כבר כמה שבועות - מה שמוביל באופן מסורתי לנסיגת הביקוש לזהב. המשקיעים שונאי הסיכון נראים מעט יותר אופטימיים.

"הסיפור כאן הוא שיפור התחזית לכלכלת ארה"ב. השווקים עולים בהתאם לכך ומחירי הזהב יורדים. זה קורה כבר חודשים", אומר ג'ף קורי, ראש מחלקת המחקר לסחורות בגולדמן סאקס. "הגורמים שהשפיעו על מחיר הזהב הם אותם הגורמים שהשפיעו על שוקי המניות. דו"ח התעסוקה החיובי שפורסם באחרונה בארה"ב אישש את התחושה שהיתה למשקיעים שגם הנתונים החלשים ממארס היו זמניים".

קורי ואנליסטים נוספים טוענים כי בעוד שהירידה במחיר הזהב נמשכת זה זמן מה, הנפילה החדה באמצע אפריל היתה בעיקר תוצאה של פאניקה. הנפילה החד־יומית של הזהב ב-15 באפריל היתה הנפילה החדה ביותר מאז 1983. הסיבה לפאניקה היתה שמועה עיקשת שקפריסין מתכוונת למכור רזרבות זהב בשווי של 500 מיליון דולר, כ–10 טונה, כדי לשלם על חובותיה.

כורה זהב באינדונזיהצילום: בלומברג

קפריסין היא הכוכבת הזמנית והמפוקפקת של משבר החוב האירופי ובאחרונה אושר כי תקבל סיוע של 10 מיליארד יורו מהטרויקה - הבנק המרכזי של אירופה, קרן המטבע הבינלאומית והנציבות האירופית. עם זאת, המימון יגיע רק אם קפריסין תספק בעצמה 11 מיליארד יורו נוספים, שהיא מנסה לקושש בכל מקום אפשרי.

כמות הזהב אצל הבנק המרכזי בקפריסין זעירה, אבל החשש הוא שאם האיחוד האירופי ציפה ממנה למכור זהב, הוא עלול לצפות למעשים דומים מצד מדינות אחרות באירופה הכורעות תחת נטל החובות. אחת מהן, איטליה, נמצאת במקום השלישי בעולם באחזקות הזהב עם יתרות של 2,451 טונה, לפי נתוני מועצת הזהב העולמית.

עם זאת, לא צריך להפיל את האשמה על הקפריסאים בפגיעה ביוקרת הזהב. מחיר אונקיית זהב נמצא במגמת ירידה כשמונה חודשים, אז נסחר תמורת 1,770 דולר, וכבר הספיק להתרחק מהשיא שקבע בספטמבר 2011 - 1,921 דולר. בתחילת אפריל נפל הזהב מתחת לרמה של 1,500 דולר, שאנליסטים החשיבו כרמה קריטית מבחינה פסיכולוגית.

השקעה שאפשר להחזיק ביד

אפשר לרכוש זהב באופן ישיר כמו תכשיטים או מטבעות, אף שאולי תיאלצו להמתין, שכן לאחר הנפילה במחיר באפריל התקבלו דיווחים רבים על חוסרים במטבעות זהב ברחבי העולם.

המשקיעים הגדולים שמים את הונם בתעודות סל העוקבות אחר מחיר הזהב, בין אם באופן ישיר או דרך חוזים עתידיים. הבנקים בישראל לא רשאים למכור מטילי זהב ומטבעות זהב, אבל בנקים אחרים ברחבי העולם דווקא מאפשרים לפתוח חשבון זר שלפיו הבנק מחזיק בשמכם כמות זהב מסוימת. הבעיה היא העלות.

אחת הבעיות הגדולות בהשקעה בזהב היא ההוצאות הנלוות על עצם החזקתו באופן פיסי או החזקה בנייר ערך הקשור לזהב. השקעה בו אינה מניבה תזרים מזומנים כמו ריביות או דיווידנדים, לכן יש קושי למצוא את הערך האמיתי שלו. גם אל העליות של השנים האחרונות במחיר הזהב יש להתייחס בעירבון מוגבל, שכן הן נומינליות בלבד. השיא האמיתי ‏(ריאלי‏) של הזהב, כולל השפעות האינפלציה, נרשם בכלל ב–1980, אז נסחרה המתכת תמורת 850 דולר, אבל בשקלול האינפלציה של ימינו ערכו מגיע ל-2,508 דולר.

אם חיפשתם מישהו שתמיד יהיה שם בשבילכם, זהב יכול להיות התחליף הלא־אנושי הקרוב ביותר, כך בכל אופן טוענים רבים מרוכשי המטבעות והמטילים. הזהב מכונה "מקלט השקעה", מכיוון שמאמיניו בטוחים שישמור על שוויו גם בתקופות של משברים כלכליים מסוגים שונים, בעיקר כאלה שגורמים לקריסות של שטרות הכסף.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מדוע קק"ל העבירה חצי מיליון דולר לקרן קלינטון בעבור הרצאה של נשיא ארה"ב לשעבר?

מתכננים לקנות דירה? חכו לפחות עוד שנתיים

זהירות, מפולת: שוק ההון צועד לקראת בועה

בתקופת משבר משקיעים נהפכים לשונאי סיכון ומחפשים את ההשקעה הבטוחה ביותר. הזהב מתאים למטרה זו, כי אפשר להחזיק אותו ביד ‏(או לראות אותו בכספת‏), ומשום שהוא נסחר כבר מאות שנים יש תחושה כי מדובר בסחורה שתמיד תהיה בעלת ערך בכל העולם. "אנחנו מכנים את הזהב 'מטבע המוצא האחרון' ‏(currency of last resort‏), כי בניגוד לסחורות תעשייתיות, אפשר לסחור בו כמו כל מטבע כנגד מטבעות אחרים", אומר קורי. "בנוסף, הוא משמש פונקציה הפיכה לשיעורי הריבית, ולכן הוא גידור נגד פגיעה בערך מטבעות".

חברות כרייה הן אפיק מסוכן יחסית

מכרה זהב בקונגוצילום: בלומברג

דרך נוספת להשקיע בתחום הזהב עוברת בחברות הכרייה. החברות שמוציאות את הזהב מהקרקע מנהלות מערכה לא פשוטה במקביל לספקולציות בבורסות. חברת כרייה מושפעת ממחיר הזהב, כמובן, אבל גם מעלות העובדים שלה ומעלויות נוספות, משיקולי הנהלה ועוד משתנים רבים.

למשל, חברת בריק גולד ‏(Barrick Gold‏), חברת כרייה אמריקאית שעוסקת בעיקר בזהב ובמשך 30 שנה צמחה בקצב מרשים עד שנהפכה ליצרנית הזהב הגדולה בעולם. מניית החברה צנחה ב–2013 ב–50%, ומאז שיאי 2010 איבדה שני שלישים משוויה. בריק גולד היא אחת מחברות הכרייה המרכיבות את מדד AGM‏(Arca Gold Miners‏) של בורסת ניו יורק ‏(NYSE‏), העוקב אחר המגזר ושאיבד 45% מערכו מאז ספטמבר 2012. ב–2011 עוד כתב מנכ"ל בריק גולד למשקיעים כי החברה מוערכת בחסר. ב–2012, לעומת זאת, כבר היה למכתב שלו טון של הבנה כי יש צורך בשינוי בתעשייה. אף שהנהלת החברה עברה שינויים רבים בשנה האחרונה, באפריל הודיע פיטר מאנק, מייסד ויו"ר בריק גולד, כי יש לשקול "הנהגה חדשה" עבורה.

כדי להחליט אם מחיר הזהב כיום גבוה מדי או נמוך מדי, הציע פרופ' אסוות דמונדרן מאוניברסיטת ניו יורק להשוות אותו לאינפלציה ולמתכות יקרות. בהשוואה למדד המחירים ליצרן, מצא דמונדרן כי אמנם הזהב סובל מתמחור יתר בימים אלה, אבל בראייה היסטורית ‏(מאז 1963‏), בנוסף לפרמיית הסיכון הגבוהה שקיימת עבור מניות כיום, הוא נראה הרבה פחות מנופח במחירו.

בגולדמן סאקס הורידו את התחזית ל–1,250 דולר לאונקייה, לעומת תחזית קודמת של 1,350 דולר. גם פיליפ ליינהרט, אנליסט הזהב של הבנק השווייצי יוליוס בר, לא צופה עלייה בטווח הקרוב במחיר.

"לחברות הכרייה יש בעיה של עלויות ושל אינפלציה גבוהה מאוד בתעשייה", אמר ליינהרט. "אם רבעון אחר רבעון החברות הללו מחמיצות את התחזיות, נוצר סנטימנט שלילי ומגיעים למצב שאין אמינות בתחזיות שהחברה נותנת.

"ואז אנשים מתחילים לחשוב מה יקרה כשהמחיר יירד ל–1,200 דולר לאונקייה, ואיך החברות האלה ייראו פתאום, ואז אנחנו מבינים שלחלק מהחברות יש בעיות מזומנים ואין להן כסף לשלם על פרויקטים. סטטוס מקלט הזהב שייך להשקעות בזהב עצמו, אבל חברות הכרייה זה עסק מסוכן יותר". ליינהרט לא מספיד את התעשייה לגמרי, ומוסיף כי "תמיד יש ביקוש לזהב, אבל אפילו אם נראה שיפור אני לא רואה את החברות נוסקות, זה עניין של סנטימנט"

ביטקוין - קוריוז, בועה או העתיד?

מכרה זהב בקונגו

אם מאסתם בסחורות, מאסתם במט"ח וגם במניות, אולי הגיע הזמן לנסות השקעה בביטקוין. זה אמנם יתנגש עם החזון של יוצר המטבע הווירטואלי, אבל היי - לפחות תשתתפו במסיבה הכי חמה בעיר.

סאטושי נאקאמוטו היפני החליט שמגיע לאוכלוסיית העולם מטבע נטול פוזה, אז ב–2009 הוא פיתח את המטבע הווירטואלי ויצר מעין מהפכה. מטרתו של הביטקוין הוא להיות מטבע שלא צריך לעבור דרך חברות האשראי וחברות הסליקה, ובעיקר כזה שאינו נתון להשפעה פוליטית כמו יתר המטבעות בעולם. בגלל התכונות המסתוריות שלו, רבים ראו בו בתחילה כלי אידיאלי להלבנת כספים.

מערכת המסחר בביטקוין מבוססת על קוד תוכנה חופשי, שמאפשר קנייה ומכירה של מטבעות ללא מתווכים. תהליך ייצור הביטקוין נקרא כרייה, וכשיהיו בעולם 21 מיליון מטבעות התהליך ייפסק, לפי החלטת היוצר היפני. גם בישראל אפשר היה למצוא בחודשים האחרונים עסקים שהחלו לקבל את המטבע הווירטואלי.

אנליסטים לא תמיד יודעים איך לאכול את הביטקוין. חלקם משוכנעים כי מדובר בקוריוז או בועה, חלקם חושבים שזהו העתיד - מסחר ללא גוף מתווך - ואחרים משוכנעים שבעוד זמן קצר, כאשר המסחר במטבע יתייצב, שערו יהיה צמוד לשער הדולר והוא יהפך לעוד אמצעי מסחר.

לעת עתה, יציבות היא לא התכונה החזקה של הביטקוין, שהראה טיפוס מתון בשלוש השנים האחרונות, אבל באפריל חווה תנודתיות עם קפיצה משווי של 90 דולר ל–234 דולר בתוך כמה ימים, רק כדי לרדת כמה ימים לאחר מכן ל–75 דולר ולקפוץ חזרה אל מעבר ל–100 דולר.

בניגוד לזהב, שסוחף קהל מעריצים אדוק, קשה יותר להאמין שהביטקוין תמיד יהיה בעל ערך. כיום, מכיוון שמחזורי המסחר קטנים יחסית, כל סוחר שמחליט שנמאס לו ושהגיע הזמן לחזור לזהב עלול להפיל את ערך המטבע בתוך מסך המחשב. עם זאת, הביטקוין בן ארבע שנים בלבד, וייתכן שהוא הניצוץ הראשון למערכת פיננסית חופשית יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי