הסיכונים השכיחים ביותר בחברות הציבוריות - בתחום הרגולציה

פירמת ראיית החשבון והייעוץ PwC Israel קיימה היום כנס ניהול סיכונים בחברות הציבוריות ■ ב-68% מהדו"חות הכספיים דיווחו החברות על הרגולציה כסיכון עימו הן מתמודדות

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

היום קיימה פירמת ראיית החשבון והייעוץ PwC Israel כנס ניהול סיכונים בחברות הציבוריות. לקראת הכנס החברה מיפתה את הסיכונים אליהם נערכות החברות הציבוריות הגדולות בישראל (מדד ת"א 100) ומדווחות עליהן בדו"חות הכספיים.

מהנתונים עולה כי סיכוני הרגולציה הינם השכיחים ביותר בשלוש השנים האחרונות. ב-68% מהדו"חות הכספיים דיווחו החברות על הרגולציה כסיכון עימו הן מתמודדות. ב-61% מדיווחי החברות הוגדרו הסיכונים המאקרו כלכליים.

אולם הסיכון המתפתח ביותר הוא סיכון מחירי חומרי הגלם. בשלוש השנים חל גידול של 32.5% ברמת המהותיות המדווחת. סיכון נוסף המתפתח בשנים האחרונות הוא סיכון הבעלות והממשל התאגידי, סיכון זה לא הוגדר על ידי החברות כמהותי מאוד אך הוא בין המתפתחים בשיעור גבוה (23%) ומופיע בכ-28% מהדיווחים.

בנוסף, סיכונים הקשורים לנזילות רשמו שיעור שינוי גבוה יחסית לשאר הסיכונים המדווחים. סיכונים אלה עלולים להוות אתגר גדול יותר עבור ניהול הסיכונים בחברות.
דווקא סיכונים שמקורם בשוק ההון, כמו ירידת שערי מניות, עליה בתשואה באג"ח שמשפיעה על הריבית שהפירמה יכולה לקבל, יורד בשלוש השנים האחרונות ב-6%.

עוד עולה מן המיפוי כי מבין הסיכונים הנפוצים יותר, סיכון המימון וגיוס ההון הינו הסיכון אותו הגדירו החברות כמהותי ביותר. סיכון זה הגיע לדירוג מהותיות ממוצע של 2.3 מתוך 3. מעבר לכך, סיכונים מאקרו כלכליים, דורגו כמהותיים באופן יחסי לשאר הסיכונים (דירוג ממוצע של 2.27). יחד עם זאת, ניתן להבחין כי רמת המהותיות של הסיכונים הללו נמצאת במגמת ירידה.

לדברי רו"ח אייל בן אבי, שותף וראש תחום ניהול הסיכונים בקבוצת הייעוץ של PwC Israel: "נראה כי אירועים ומגמות שחוו חברות בשנים קודמות משפיעים על הערכת הסיכונים העתידית שלהן. אמנם המהות של ניהול סיכונים היא היערכות לעתיד אך לא ניתן להתעלם מהשינויים העכשוויים בסביבה בשוק המקומי ובזירה הגלובלית. לדוגמא, היקפי השינוי והתנודתיות הגבוהה במחירי חומרי הגלם מטרידים מאוד מאוד חברות בישראל, מה שמציב את מחיר חומרי הגלם כסיכון מהותי, וכסיכון המתפתח ביותר במפת הסיכונים. עוד נראה כי שינויים רגולטורים הביאו ויביאו לשינוי משמעותי בענפים רבים, משבר כלכלי באירופה והאטה במדינות המתפתחות משפיעים על חברות המייצאות לשווקי יעד אלו וכן הלאה".

עוד מוסיף רו"ח בן אבי: "אנו רואים כי גם סיכון הבעלות והממשל התאגידי מאתגר ארגונים רבים וצפוי להמשיך לאתגר גם בהמשך. ייתכן כי הנושא מושפע ממאבקים שונים בין בעלי שליטה לבעלי אג"ח ומניות מיעוט".

מפת הסיכונים מציגה את הסיכונים השכיחים (בהתאם לגודל העיגול המייצג אותם) לפי רמת המהותיות הממוצעת שלהם (ציר אופקי הנע בין 1- מהותיות נמוכה ל-3 מהותיות גבוהה), ולפי שיעור השינוי בדירוג המהותיות בין 2010 ל-2012 (באחוזים).

מפת הסיכונים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו