צרות בירושה |

אסטרטגיית השקעה שלאחר המוות

מחקר שבדק כיצד אנשים מוציאים כספי ירושה שקיבלו, גילה כי הם לא ממהרים להשתמש בו ■ אלא אם כן לא חיבבו את המוריש ורוצים לעשות לו דווקא

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

תושב חולון בשנות ה-40 לחייו יצא לחגוג בבית זונות את הירושה שקיבל ב-2009 לאחר שסבתו נפטרה, 100 אלף שקל. בפרק הזמן שעשה את שעשה, הפקיד האיש את כספי הירושה בידי חבר. זה זיהה את ההזדמנות וניסה להימלט עם הסכום לפאריס, אך בלשי משטרת נתב"ג עצרו את החבר ומנעו את בריחתו.

תגובות הגולשים לסיפור, שפורסם ב-ynet, היו נזעמות. הטוקבקיסטים תהו איך היורש מעז להשתמש בכספי הסבתא כדי ללכת לבית זונות. "לקוראים היתה אמפתיה לכסף, היה ברור שאנשים מרגישים שיש משהו מיוחד בכספי ירושה", אומרת פרופ' אורית טיקוצינסקי, פסיכולוגית חברתית ומומחית לקבלת החלטות, בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה. בעקבות הכתבה, היא יצאה לחקור כיצד אנשים משתמשים בכספי ירושה.

"לכסף אין ריח", קובעת האמרה שטבע הקיסר הרומי אספסיאנוס, לאחר שבנו טיטוס מתח ביקורת ושאל כיצד הוא מעז להטיל מס שתן על שירותים ציבוריים. המשמעות של מטבע הלשון היא שמקור הכסף אינו חשוב.

פאריס הילסון

ואולם תוצאות המחקר שערכה טיקוצינסקי מלמדות שבכל הקשור לירושה, מקור הכסף חשוב להחלטות הפיננסיות שמתקבלות. המחקר נכתב בשיתוף עם פרופ' ת'יין פיטמן מאוניברסיטת קולבי במיין, שזמן קצר קודם לכן ירש הון מסבתו שנפטרה ולא ידע כיצד להשתמש בו. תוצאות המחקר עתידות לראות אור במאמר שיתפרסם בקרוב.

"כספי ירושה מגיעים אלינו בעקבות אירוע טראגי של אובדן, פעמים רבות של אדם קרוב אלינו. לא זו בלבד, הכסף מגיע עם האישיות של הבן אדם", מסבירה טיקוצינסקי. אף שאין הבדל בערך הכספי של 1,000 שקל שהשתכר אדם במקום עבודתו ל–1,000 שקל שירש, או 1,000 שקל שבהם זכה בהגרלה, מבחינה פסיכולוגית יש הבדל ביחס לכל אחד מהם. השוני ישפיע על אופן השימוש בכסף.

צמד החוקרים בחנו כיצד אנשים משתמשים בכסף שירשו, באיזה אופן הם משקיעים אותו ובתוך כמה זמן הם משתמשים בו. "אחד הדברים הראשונים שמצאנו הוא שאנשים מנסים לשמר את כספי הירושה. אם יש להם אפשרות, הם מעדיפים להשתמש במקורות כספיים אחרים. הזמן הממוצע שאנשים מוציאים את כספי הירושה מהבנק ומתחילים להשתמש בהם הוא 3.5 שנים, לא מבזבזים מיד", אומרת טיקוצינסקי. עם זאת, היא מוסיפה כי היו משתתפים במחקר שהשתמשו בירושה לתשלום חובות על משכנתא. לצורך המחקר, ריאיינה טיקוצינסקי כ-90 יורשים ישראלים.

אורית טיקוצינס'קי

המחקר הראה שנטייתם של רוב היורשים היא לא לסכן את הכסף. לכן, רובם הפקידו אותו בחשבונות בנק נפרדים מחשבון העו"ש, או בחשבונות חיסכון. כמו כן, חלק מהיורשים השקיעו את הכסף באג"ח ממשלתיות - אפיק השקעה נוסף בסיכון נמוך. מבין הנשאלים, רק שלושה השקיעו את כספי הירושה במניות ‏(כ-3% מהמרואיינים‏).

"הם מחפשים שימוש נאות לכסף הזה, והכוונה היא למשהו חשוב או ערכי - דירה, חינוך, לשלוח את הבן לאוניברסיטה. לא משתמשים בזה לחופשות או לבילויים. כמובן שיש גם יוצאים מן הכלל. גילינו שזה עניין של זמן, כי עם השנים משלימים עם מות הנפטר וה'מיוחדות' של הכסף נעלמת".

לדברי טיקוצינסקי, אחת הסיבות לשימור הכסף היא שהיורשים אינם בטוחים מה לעשות איתו וכיצד כדאי לנצלו. בנוסף, "באופן פסיכולוגי, זו דרך בשביל היורשים להמשיך את הנוכחות של הנפטר בחיים שלהם, לשמר זכר של אדם אהוב. במובן הזה, הכסף מגיע עם אישיות של מישהו, וכשאנשים משתמשים בכסף אנחנו מוצאים שהם מנסים להשתמש בו בהתאם לאישיות ועולם הערכים של הנפטר" היא אומרת.

אנה ניקול סמית'

כדי לבחון כיצד ניצול כספי הירושה משתנה בהתאם לאישיות הנפטר, ערכו החוקרים ניסוי. סטודנטים נשאלו כיצד היו משתמשים בכסף שירשו מסבתא אהובה שנפטרה - ירכשו ספרי לימוד או ילכו למופע רוק? רוב הסטודנטים השיבו שלא יוציאו את הכסף על בילויים. ואולם כשנאמר לסטודנטים שהסבתא היתה אדם שמח ואוהב חיים, שרק שנה לפני פטירתה זכתה במקום הראשון בתחרות ריקודים לגיל הזהב, הסטודנטים בהחלט בחרו להשקיע את הכסף במופע רוק. "ככל שאהבת את האיש, ככה חשוב לך להשתמש בכסף כפי שהיה מתאים לעולם הערכים שלו", מסבירה, טיקוצינסקי.

טיב היחסים בין היורש למוריש משפיע גם הוא על אופן ניצול הכסף. "מצאנו שאם הנפטר לא היה אהוב, אנשים לוקחים את הכסף ומבזבזים אותו בלי חשבון, כאילו לעשות דווקא. בחנו את זה בניסוי שבו סיפרנו לסטודנטים כי הכסף הגיע מדודה שנפטרה, שהכניסה הרבה בעיות במשפחה וגרמה לכעסים גדולים", מספרת טיקוצינסקי.

לדבריה, לעתים קרובות באירועים משמחים כמו חתונות, ברית מלה או ימי הולדת, קרובים מעדיפים להעניק לחוגגים כסף כדי שהם יקנו מתנה שמוצאת חן בעיניהם. במקרים כאלה הכסף "משוחרר" ממי שנתן אותו, הערכים שלו, או ההיסטוריה. זאת, בניגוד לכספי ירושה, שבהם לשימוש בכסף יש קשר חזק למוריש ולמורשתו. במקרים אלה לכסף יש "אישיות".

ליאונה הלמסלי

יועצי השקעות בבנקים צריכים להביא בחשבון את הגורמים הפסיכולוגיים שמשפיעים על האופן שבו יורשים משתמשים בכסף. "הרבה פעמים הם אומרים 'לא חשוב מה דודה חיה היתה רוצה, אלא מה אתה רוצה עכשיו', אבל קשה לנו להשתחרר מזה.

כדאי שבנקים ידעו שכשמגיעים כספי ירושה הם צריכים רגישות גבוהה יותר. יש משהו נוגע ללב בכך שאנשים לא רוצים להשתמש בכסף כי הם רוצים לכבד את זכר הנפטר וגם לשמור את הזכר שלו כחלק מהחיים שלהם כמה שיותר זמן", מסכמת טיקוצינסקי.

ילדיו של מייקל ג'קסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?