לא למכורים בלבד: הימורי ספורט עשויים לשמש אפיק השקעה אלטרנטיבי

קרנות גידור חדשות טוענות כי טכניקות שיובאו מעולם ההשקעות יכולות לסייע להפוך את ההימורים על מרוצי סוסים ותחרויות הטניס לכלי השקעה לגיטימי ■ לטענתן, זהו סוג הנכסים האולטימטיבי, שאינו תלוי באירועים פוליטיים וחסין בפני מיתון ■ המוסדיים עדיין לא השתכנעו

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
דאלאס קאובויס נגד אינדיאנפוליס קולטס, החודש
דאלאס קאובויס נגד אינדיאנפוליס קולטס, החודשצילום: Tim Heitman/רויטרס

כשהיה בן 12, קנה וורוויק ברטלט את "100 Famous Greyhound Systems", מדריך להימורים על מרוצי כלבים. אחרי שהשקיע שנה במעקב אחר כל טקטיקה ובחר את השתיים הטובות ביותר, הוא יצא למרוצים כדי להמר. למרות זאת, הוא הפסיד. ברטלט, כיום מנכ"ל חברת הייעוץ להימורים GBGC, אומר שזה לימד אותו לקח חשוב: "אסטרטגיה יכולה לנצח במשך תקופה, ואחר כך עובר זמנה".

שתי חברות מסחר מנסות להוכיח לו שהוא טועה. אחת מהן היא פריומה קפיטל (Priomha Capital) מממלבורן, שטוענת כי היא "קרן הגידור המובילה בעולם לספורט", ועוסקת בהימור על כדורגל אירופי, קריקט וגולף. החברה, שנוסדה ב–2010, מנהלת נכסים בשווי של כ–20 מיליון דולר. השנייה היא סטרטג'ם (Stratagem), מתחרה מבריטניה, שמציגה את עצמה כחברת טכנולוגיה, ורוצה לגייס 25 מיליון דולר ממשקיעים עשירים.

שתי החברות טוענות כי טכניקות שיובאו מעולם ההשקעות יכולות לסייע להפוך את הימורי הספורט לתחום של השקעה אלטרנטיבית. על בסיס נתונים קודמים, הן מנתחות את תמחור הסיכויים כדי לזהות עסקות רווחיות, בדיוק כפי שחברת השקעות היתה עושה בבחירת מניות.

ברנדן פוטס, מייסד פריומה, מציין כי זעזעועים פוליטיים וכלכליים לא משפיעים כמעט על אירועי ספורט, מה שהופך את ההימורים עליהם ל"סוג הנכסים האולטימטיבי, שאין לו מתאם עם אף נכס אחר". תוצאות ספורט אמורות להיות גם חסינות מיתון. Spread Betting — מכשיר פיננסי לקנייה או מכירה של תוצאה מסוימת — מאפשר למהמרים לגדר את הסיכונים שלהם, מה שפריומה עושה ביותר מ–95% מהעסקות שלה.

אבל יש הרבה ספקנים. גלילאו, קרן גידור ספורט שהוקמה ב–2010, נסגרה ב–2012 אחרי שהפסידה 2.5 מיליון דולר. המבקרים טוענים כי שוקי המסחר בספורט נזילים הרבה פחות משוקי ההון. אדם קוצ'רסקי, מתמטיקאי מלונדון, אומר כי אין כמעט שווקים שבהם המהמרים בטוחים מפני הסיכון שהימור גדול שביצעו יפעל בסופו של דבר נגדם. בעיה גדולה יותר היא שסוכנויות ההימורים גם מוציאות הרבה כסף בפיתוח מודלים לחיזוי. לרבות מהן יש חטיבות מיוחדת למסחר כמותי. הביטחון של קרנות הגידור בכך שיוכלו "לנצח את הבית" באופן עקבי נראה מוגזם.

למרות זאת, קרנות הגידור טוענות כי סוכנויות ההימורים יכולות לטעות: רבות הפסידו כסף על כדורגל אנגלי כשלסטר זכתה באליפות הפרמיירליג ב–2016 נגד ההימור הראשוני של 5,000 ל–1. הן גם מציינות כי מספר גדול של הצלחות מקריות באירועים גדולים יכול לשבש את הסיכויים. במקרים האלה, האינטרס של סוכנות ההימורים הוא אולי לא לחזות את התוצאה, אלא למזער את הסיכון באמצעות משיכת הימורים לתוצאה הסבירה פחות.

סוכני ההימורים לפעמים חלוקים בדעותיהם, מה שקורה יותר מאז עלייתם של הימורי ה–in–play — הימורים על נקודות בודדות בטניס, למשל, או סטטיסטיקות אחרות במשחק. האפשרות הזאת גם מאפשרת למנהל קרן גידור לשנות את החשיפה הראשונית שלו לאורך זמן. "אפשר לטעות מבלי להפסיד הכל", אומר פוטס.

הקרן הוותיקה ביותר של פריומה רשמה תשואה של 10.1% — לפני עמלות — בשנת הכספים האחרונה, תקופה שבמהלכה מדד קרנות גידור גלובליות של הדג' פאנד ריסרץ' נפל ב–5.7%.

פריומה, שמתגאה באלגוריתמים שלה, מקווה לתשואות של 17% בטווח הבינוני — כלומר, קרוב ליעדים שאליהם מכוונים משקיעים בחברות השקעה פרטית. עם זאת, אפילו גורם בתחום מודה כי כנראה שעדיין מוקדם מדי לשכנע את המשקיעים המוסדיים — חבורה שאוהבת להימנע מסיכונים — ללכת לזירת המרוצים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker